Dziś mamy 9 grudnia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

23 listopada 2022

Wykład o zmianach klimatycznych. Duże zainteresowanie uczniów

fot. powierzone

fot. powierzone

W poniedziałek 21 listopada 2022 r. grupa młodzieży zainteresowana geografią z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego #w Nakle nad Notecią wysłuchała wykładu prof. dr. hab. Rajmunda Przybylaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Współczesne i przyszłe zmiany klimatu globalnego”.

Profesor podkreślił, iż w ostatnich kilku dekadach lat znacząco zintensyfikowane badania pozwoliły lepiej poznać przyczyny zmian klimatu w przeszłości, które były głównie wywołane czynnikami naturalnymi (np. dopływem promieniowania słonecznego i aktywnością wulkaniczną) oraz współcześnie za sprawą dużego udziału działalności człowieka. Lądowe i morskie pomiary temperatury powietrza oraz opadów atmosferycznych prowadzone systematycznie od połowy XX wieku przy wykorzystaniu nowych technologii potwierdziły tezę, że w coraz większym stopniu na zmianę klimatu wpływała działalność człowieka, w tym głównie spalanie paliw kopalnych (tzw. efekt cieplarniany). Profesor Rajmund Przybylak, który jest absolwentem Krzywoustego podczas prezentacji multimedialnej podał konsekwencje globalnego ocieplenia klimatu w wersji optymistycznej i pesymistycznej.

Uczniowie z dużą uwagą i zainteresowaniem poznali współczesne poglądy naukowe dotyczące zmian klimatycznych, znacząco wzbogacając swoją wiedzę przewidzianą programem nauczania geografii w liceum ogólnokształcącym. Opiekunem młodzieży jest nauczyciel geografii Andrzej Kinderman.

Organizatorem wykładu akademickiego w sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski był Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.

Materiał: Andrzej Kinderman

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Puchar Tymbarku. Trwają zapisy uczniów do turnieju piłkarskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału# w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
0

Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności

Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)