Dziś mamy 23 października 2021, sobota, imieniny obchodzą:

14 października 2021

Wykluczenie komunikacyjne w gminie Nakło. Linie ruszą, gdy będzie dopłata

fot. archiwum

fot. archiwum

Aby umożliwić mieszkańcom niektórych miejscowości w# gminie Nakło skomunikowanie z miastem, radni wyrazili zgodę na świadczenie usług transportu zbiorowego. Przewozy ruszą, ale pod warunkiem, że uda się uzyskać do nich dofinansowanie.

Od 2019 roku rząd opracował formę pomocy dla samorządów, aby walczyć z tzw. wykluczeniem komunikacyjnym. Poprzez wykluczenie komunikacyjne rozumie się pozbawienie możliwości korzystania z transportu publicznego mieszkańców danego obszaru. Lata temu nagminnie likwidowano linie autobusowe. W wyniku tego osoby, które nie były w stanie zapewnić sobie własnego środka lokomocji, nie miały praktycznie możliwości dojazdu do większych ośrodków miejskich. Wpływa to negatywnie na zatrudnienie, utrudnia dostęp do służby zdrowia czy możliwość załatwiania spraw urzędowych. Dlatego też od 2019 roku rząd uruchomił program pod nazwą – Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Polega on na systemie dopłat dla samorządów w wysokości 1 zł za przejechany kilometr. Resztę dofinansowują samorządy oraz oczywiście pasażerowie. Fundusz cieszy się różnym powodzeniem, nie wszystkie samorządy mają pieniądze na to, aby dofinansować uruchomienie linii autobusowych. W ostatnim czasie na taki krok zdecydowała się gmina Nakło. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radni wydali zgodę na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego. W podjętej uchwale jest mowa o uruchomieniu dwóch linii autobusowych. Pierwsza, o numerze 21204, miałaby prowadzić przez Nakło do Olszewki i Lubaszcza i z powrotem. Z kolei druga, o numerze 21206, ma prowadzić z Nakła do Karnowa, Suchar, Trzeciewnicy i z powrotem do Nakła. Podjęcie takiej uchwały było konieczne, aby gmina mogła złożyć wniosek do wojewody kujawsko-pomorskiego o dopłatę dla linii komunikacyjnych. – Warunkiem uruchomienia linii komunikacyjnej jest pozytywne rozpatrzenie wniosku przez wojewodę w sprawie dopłaty do funkcjonowania linii komunikacyjnej z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej – czytamy w uchwale. Radni podjęli ją jednogłośnie. Dodatkowo przyjęta została uchwała, w której ustalono wysokość opłat. Ceny jednorazowych biletów normalnych ustalono w wysokości od 2 do 5 zł. Są także ulgi dla uczniów, studentów, krwiodawców, osób niepełnosprawnych czy służb mundurowych. Przewoźnikiem, który ma realizować gminne przewozy jest PKS Bydgoszcz.

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Cytryna
3,99PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)