Dziś mamy 7 października 2022, piątek, imieniny obchodzą:

29 lipca 2022

ZPiT Krajna na festiwalu w Słowenii. "Z dumą promowaliśmy polską kulturę i tradycję"

fot. ZPiT Krajna

fot. ZPiT Krajna

Chcielibyśmy Wam przedstawić relację z naszego wyjazdu do przepięknej #Słowenii, gdzie z dumą promowaliśmy polską kulturę i tradycję.

Głównym celem podróży był udział zespołu w Folklore Festivals Blue Diamond w mieście Kranj. Zanim jednak zaprezentowaliśmy się na festiwalowej scenie odwiedziliśmy partnerską miejscowość Naklo. Tam w fantastyczny sposób zostaliśmy ugoszczeni przez żupana słoweńskiego Naklo i przez naszych przyjaciół z zespołu Folklorna Skupina DU Naklo.Wspólnie spotkaliśmy się na scenie podczas niezwykłego koncertu dla mieszkańców Naklo i nie tylko. Podczas niego przedstawiliśmy widzom układ tańców krajeńskich i lubelskich oraz wiązankę przyśpiewek i pieśni ludowych. Entuzjastyczne przyjęcie przez słoweńską publiczność rozpaliło w nas tylko apetyty na więcej. Wspólny koncert i rozmowy zacieśniły współpracę zarówno między zespołami, jak i dwoma partnerskimi miejscowościami: Naklo (Słowenia)– Nakło nad Notecią (Polska).

Następnie wyruszyliśmy do miejscowości Domžale. Wykorzystując ostatnie chwile przed festiwalem szlifowaliśmy przygotowany repertuar, zarówno przez grupę wokalną jak i taneczną. Sam festiwal odbył się w mieście Kranj, czwartym co do wielkości w Słowenii. Festiwal rozpoczął się barwnym pochodem, w którym wzięły udział zespoły z krajów tj. Słowenia, Włochy, Grecja czy Polska. Różnorodność i urokliwość prezentowanych kultur wzbudziła zachwyt zgromadzonej publiczności. Każdy z zespołów po swojej prezentacji został nagrodzony gromkimi brawami. Dziękujemy organizatorom Folklore Festivals Blue Diamond za wspaniałą organizację festiwalu i ciepłe przyjęcie.

Udział w tej imprezie był dla nas wspaniałym przeżyciem i okazją do poznania kultury innych krajów oraz zawarcia nowych znajomości.

Materiał: Adam Murawski/ZPiT Krajna

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 16 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

Robot chirurgiczny w Centrum Onkologii. Pierwsze operacje już w październiku

Specjaliści z marszałkowskiego Centrum Onkologii intensywnie# szkolą się w operowaniu za pomocą robota chirurgicznego – zaawansowanej technologicznie aparatury umożliwiającej niezwykle precyzyjne małoinwazyjne operacje, a nawet zabiegi operacyjne na odległość. Zakup finansowany jest środkami naszego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach unijnego instrumentu REACT-EU, wspomagającego m.in. wychodzenie z kryzysu wywołanego pandemią. Podobne narzędzie wkrótce trafi też do innej marszałkowskiej placówki, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

(czytaj więcej)
0

Grzybiarze tracą orientację w lesie. Policja apeluje o rozwagę

Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek# na łonie natury. Ostatnie godziny pokazują jednak, że wybierając się tam w pojedynkę, grzybiarze przeceniają swoje możliwości. Szczęśliwie zakończyła się wyprawa 76-letniej bydgoszczanki, która straciła przytomność w lesie. Odnaleźli ją zaalarmowani o jej niepowrocie policjanci. Funkcjonariusze apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

(czytaj więcej)