Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

20 września 2022

Z ponad 42 tysięcy na niecałe 2 tysiące. Znacznie mniej umorzeń niż rok temu

fot. archiwum

fot. archiwum

W 2020 roku do burmistrza Nakła wpłynęło 30 wniosków o umorzenie# podatku, rok później, w 2021 – 13 wniosków. W 2021 roku kwota umorzeń jest znacznie mniejsza niż w roku poprzednim.

W 2020 roku tylko 8 spośród wszystkich złożonych wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie. W 2021 roku było ich jeszcze mniej, bo 5. Zresztą tyle samo było decyzji odmownych. Rok wcześniej, w 2020 roku, burmistrz rozpatrzył odmownie jedynie 3 wnioski. Było też kilka odmów wszczęcia postępowania: w 2020 roku -4, w 2021 – 1. Aż 11 wniosków pozostało bez rozpatrzenia w roku 2020. W 2021 – tylko 1. Wnioskodawcy wycofali łącznie 5 wniosków. 4 w roku 2020 i 1 w 2021.

Umorzenia podatków to jedno. Do burmistrzów wpływają także wnioski o odroczenie terminu płatności lub o rozłożenie na raty. Takie pisma wpłynęły także do burmistrza Nakła Sławomira Napierały. W 2020 roku wniosków o odroczenie terminu płatności było 20, a o rozłożenie na raty – 9. W 2021 roku było ich mniej. Jedynie 7 wniosków o odroczenie terminu płatności i 4 wnioski o rozłożenie na raty.

– Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, rozpatrywana jest zasadność złożonego wniosku. Na podstawie art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacja podatkowa, tj. w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, organ podatkowy na wniosek podatnika, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe lub odsetki za zwłokę. Przepis ten oparty jest na konstrukcji uznania administracyjnego, co oznacza, że pozostawia on do uznania organu podatkowego – w tym przypadku burmistrza miasta i gminy w Nakle – istnienie lub brak przesłanek do umorzenia zaległości podatkowej – tłumaczy Kamila Król, kierownik referatu podatków i opłat lokalnych w Urzędzie Miasta i Gminy w Nakle.

Przechodząc do sedna sprawy, jakie kwoty podatków umarzane były w gminie Nakło? W 2020 roku burmistrz umorzył łącznie 42 tys. 731 zł, z czego 41 tys. 484 zł to podatek od nieruchomości, 23 zł to podatek rolny, a 1224 zł to podatek od środków transportowych. W 2021 roku kwota była znacznie mniejsza – to tylko 1682 zł. Znów największa kwota umorzeń dotyczyła podatku od nieruchomości – to 906 zł. Poza tym burmistrz umorzył 2 zł podatku rolnego i 774 zł podatku od środków transportowych. Łączna kwota umorzonych odsetek w 2020 roku wyniosła 527 zł, w 2021 – 1511 zł.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90PLN
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)