Dziś mamy 23 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

31 grudnia 2021

Za chwilę 2022 rok! Kilka słów o zwyczajach noworocznych

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Sylwester nie jest zwyczajną nocą, więc spędzać go jak# każdej innej nie można. To czas, który warto przeżyć wyjątkowo, niecodziennie. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba koniecznie iść na bal. Ale zawsze warto pamiętać o obyczajach związanych z tym świętem. Są bardzo barwne i ciekawe. Zarówno te nasze rodzime, jak i wszelkie inne kultywowane w różnych zakątkach świata.

Noc sylwestrowa to przełom między starym a nowym. W tradycji polskiej jest kilka przesądów, o których należy pamiętać, by wejście w Nowy Rok nie przyniosło nam żadnych nieprzyjemnych niespodzianek. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?

Aby uwolnić się od dotychczasowych kłopotów, należy spisać na kartce wszystkie problemy, a następnie je spalić. Ogniem można również zniszczyć pamiątki związane z wydarzeniami, o których chcemy zapomnieć. Trzeba także zadbać o staranny ubiór, co ma przynieść w nowym roku powodzenie u płci przeciwnej. Warto unikać w ostatni dzień roku sprzątania, w celu zapobiegnięcia wykurzenia z domu szczęścia. Panny powinny skupić się na pierwszym imieniu usłyszanym po północy, gdyż może się ono okazać imieniem przyszłego małżonka. Lodówkę trzeba zaopatrzyć w jedzenie, a portfel w pieniążki – zgodnie z zasadą "jaki Sylwester, taki cały przyszły rok". Wróżenie z bąbelków szampana w kieliszku pozwala odgadnąć przyszłość - duże bąbelki oznaczają wielkie zmiany, aktywność, zaś małe - spokój i stabilizację. Jeżeli w noc sylwestrową włoży się na siebie nową bieliznę, najlepiej z nieoderwaną metką, przyniesie to powodzenie u płci przeciwnej.

Nakręcając zegary i otwierając okna i drzwi po wybiciu północy, godnie witamy nowy rok, a żegnamy stary, a z nim wypraszamy z domu wszelkie kłopoty i nieszczęścia.

Oczywiście sposób obchodzenia tej nocy jest uzależniony od kultury i religii danej społeczności. Jak jest za granicą? W Wietnamie tuż po wybiciu północy najstarsza kobieta w domu odpala petardy. Następnie wszyscy udają się spać, aby wstać przed świtem i przywitać pierwszy wschód słońca nowego roku. W Meksyku kultywuje się włączenie telewizora tuż przed godziną 24.00 i odsłuchanie bijących w niej dwunastu dzwonów, oznajmiających nadejście nowego roku. Przy każdym uderzeniu Meksykanie składają sobie życzenia, zajadając przy tym winogrona. W krajach skandynawskich Sylwestra obchodzi się kameralnie, w gronie najbliższych, przy dobrym jedzeniu. W wielu państwach przyjęła się tradycja witania 1 stycznia na ulicach. Niestety, z powodu pandemii takich imprez w większości się nie organizuje. 

Warto pamiętać o tradycjach sylwestrowych, bo są niezwykle interesujące i świadczą o bogactwie obyczajowości społeczeństwa. Bez względu na to jak spędzamy tę jedyną noc w roku, możemy przecież wpleść w nią choć jeden ze starych przesądów lub zapoczątkować całkiem nowy: z innego kraju, lub z własnej wyobraźni.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  słuchacz, w dniu 31-12-2021 12:04:19 napisał:

  wszystkiego najlepszego w nowym roku i więcej słuchaczy i szampańskiego nastroju ja dawniej w sylwka Pretty Maids prosze nie opuszczaj mnie w radiu pik.Dziś Zenek Martyniuk nowa piosenka premiera George Baker Selection paloma blanca grają Boney M lizot daddy cool nowa wersja dawniej w ino radio sam u kogoś U Sipinska to był świt w zupełnie starym styli all the best 2021 do siego roku.Mój hit na wieczór tango memento vitae S.Soyka.A chrola ciechocinek też dobre na sylwka

  odpowiedz

  • 1 (1)

  słuchacz, w dniu 31-12-2021 12:10:54 napisał:

  w domu ktoś mógł słuchac radio ino na wieży dawno.Marlena drozdowska kochajmy każda chwile dawno plus radio Cz niemen zabawa w ciucubabkę All The Best 2022

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Kawski kiełbasa śląska
11,99PLN
Budowa hal
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)