Dziś mamy 14 sierpnia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

07 stycznia 2022

Za moment sezon studniówek. Znamy zasady, na jakich mogą się odbywać

fot. archiwum

fot. archiwum

Okres studniówek zbliża się wielkimi krokami. Pojawiają się# liczne pytania, czy w tym roku takie uroczystości będą mogły się odbyć w związku z trwającą pandemią. Ostatnio przygotowano specjalne wytyczne, które umożliwią organizację tych zabaw. Zasad jest całkiem sporo.

Nie ma wątpliwości, że studniówka to jeden z ważniejszych elementów dla większości uczniów szkół ponadpodstawowych. Ostatnio z powodu pandemii część takich uroczystości w ogóle się nie odbyła. Jakiś czas temu opublikowano wytyczne, które umożliwią i ułatwią organizację imprez studniówkowych. Dotyczą one wydarzeń organizowanych przez szkołę, w tym radę rodziców, zarówno w budynku szkoły, jak i poza nim. – Wytyczne zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników uroczystości studniówkowych (uczniów, nauczycieli, rodziców, osób towarzyszących). Wskazują one na konieczność przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów prawa, zaleceń i wytycznych wynikających ze stanu epidemii – twierdzi resort edukacji. Zasady te zostały opracowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Dokument skierowany jest m.in. do organizatorów i podmiotów, które świadczą usługi gastronomiczne.

W zaleceniach czytamy, że organizator może zdecydować o organizacji studniówki tylko dla uczniów, bez osób towarzyszących. W uroczystości mogą brać udział osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Wśród rekomendacji znalazł się zapis, że przy stolikach, jeśli jest to możliwe, powinni siedzieć uczniowie z jednej klasy. Nie można zapomnieć o częstym czyszczeniu, dezynfekcji i wietrzeniu pomieszczeń.

Studniówka w budynku szkoły

W publikacji podkreślono, że uroczystości studniówkowe nie mogą odbywać się w przypadku przejścia danej placówki na naukę zdalną/hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań na Covid-19 wśród społeczności szkolnej bądź zawieszenia nauczania lub przejścia na naukę zdalną wynikającą z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Stosowane są ogólne Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r. na terenie szkoły. Placówka musi dysponować pełną listą gości i obsługi imprezy wraz z kontaktami. Informacje te w razie potrzeby udostępnione zostaną sanepidowi. Warto też dodać, że osoba, która nie przekazała organizatorowi zaświadczenia o zaszczepieniu lub wyzdrowienia traktowany jest jako niezaszczepiony. Taką osobę uwzględnia się w limicie.

Uczestnicy muszą zostać poinformowani o obowiązujących podczas wydarzenia zasadach i rekomendacjach. Przy wejściu do budynku należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.

Wszystkie zasady znaleźć można w opracowanym dokumencie. Można go pobrać poniżej. 

Oceń artykuł: 0 3
Pliki do pobrania
Wytyczne_MEiN_MZ_i_GIS_grudzień_STUDNIÓWKI_po_GIS_i_MZ_v3 (1).pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Mariusz., w dniu 07-01-2022 09:30:27 napisał:

  Bawicie się Dobrze drodzy maturzyści

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Paradoks, w dniu 07-01-2022 23:27:25 napisał:

  Tak idiotycznych i niespójnych przepisów to jeszcze w historii Polski nie mieliśmy. Na stronie Ministerstwa Edukacji jest mowa o możliwości organizacji studniówki z pewnymi obostrzeniami. Nic nie mówi się o tańcach. Natomiast na stronie Ministerstwa Zdrowia obowiązujące przepisy nie pozwalają na organizację zabaw tanecznych od 15 grudnia 2021 do 31 stycznia 2022 r ( z wyłączeniem Sylwestra).. To po co młodzieży studniówka jak nie wolno tańczyć. Mają sobie posiedzieć, zjeść i iść do domu? To wolno tańczyć czy nie?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Nakielanka, w dniu 10-01-2022 12:00:07 napisał:

  Żenada. A jeść i wolno? Przecież to już jest chore.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)