Dziś mamy 9 lutego 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2022

Zacne urodziny Koziołka Matołka. Warto poznać jego przygody

fot. powierzone

fot. powierzone

Któż z nas nie lubi świętować urodzin? Chyba nie ma takiej osoby. Najwspanialsze są te nasze, ale z miłą chęcią przyjmujemy zaproszenia# na urodziny bliskich nam osób czy przyjaciół.

Swoje urodziny obchodzą także postaci z bajek, które towarzyszą nam od dzieciństwa. Grudniowym solenizantem jest Koziołek Matołek. W tym roku obchodzi zacne 90 urodziny.

Jego przygody mogliśmy poznać dzięki Kornelowi Makuszyńskiemu, który swoją nieśmiertelną sławę zyskał między innymi dzięki napisaniu komiksu dla dzieci, którego głównym bohaterem został właśnie koziołek. Nadano mu imię Matołek. Autorowi tak się spodobał pomysł na napisania książki dla dzieci, że pierwsza księga powstała w niespełna tydzień. Ilustracje przygotował Marian Walentynowicz. Było ich 120 dlatego sam tytuł nawiązywał do tej liczby – „120 przygód Koziołka Matołka”. Zakładano, że jeśli książka spodoba się czytelnikom, to kolejny tom powstanie na następną Gwiazdkę. Sukces jednak był tak ogromny, że drugi tom przygód koziołka ukazał się na Wielkanoc, a do Bożego Narodzenia kolejne dwa. Autorów Koziołka Matołka krytykowano. Oni jednak nie przejmowali się tym i stworzyli kolejną postać komiksową – małą małpkę Fiki-Miki.

Sprzedawano setki tysięcy egzemplarzy przygód koziołka, ale prawdziwym hitem okazał się również serial animowany o wędrówce uparciucha do Pacanowa.

Kornel Makuszyński choć nie miał własnych dzieci, to specjalizował się w literaturze dla dzieci i młodzieży. W czasach, kiedy przeciętny nakład książki wynosił około 3 tysięcy, jego pozycje sprzedawały się w liczbie 10-krotnie większej.

Wszystkich, którzy jeszcze nie znają Koziołka Matołka i nie wiedzą po co wybrał się do Pacanowa, zachęcamy do przeczytania książki o jego fascynujących przygodach.

Materiał: Katarzyna Hass / PiMBP w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Walentynki inne niż wszystkie. Pomysły na miłą niespodziankę

Zwyczaj obchodzenia walentynek został zapoczątkowany w średniowiecznej Europie. Niegdyś 14 lutego był dniem, #w którym rycerze na dworze angielskim odnawiali przysięgi wierności wobec swoich wybranek. Obecnie walentynki to doskonała okazja do celebrowania miłości. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i spędzają wspólne chwile na romantycznych randkach. A co gdyby tak w tym roku zrobić coś kompletnie innego, wykorzystując to, co oferuje nam dzisiejsza technologia? Przedstawiamy 3 pomysły na nietypowe randki z technologią w tle!

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)