Dziś mamy 26 listopada 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

10 października 2020

Zakładanie maseczki nie wszędzie jest konieczne. Są wyjątki!

Od dzisiaj zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe w przestrzeniach #publicznych – także na powietrzu. Od tej reguły są jednak wyjątki.

Zakrywanie ust i nosa jest przymusowe na chodnikach, ulicach, placach i parkingach, a także w autobusach, sklepach, punktach usługowych, na bazarkach, placach zabaw oraz na cmentarzach i w kościołach. Maseczkę lub przyłbicę należy mieć na twarzy także na klatce schodowej i w windzie.

Od nakazu zakrywania ust i nosa jest jednak kilka wyjątków. Maseczki nie trzeba nosić na terenie lasów, parków, zieleńców oraz ogrodów botanicznych i zabytkowych, a także na plaży. A jak powinni zachować się rowerzyści i biegacze? - Zakładamy, że w przestrzeni miejskiej te aktywności są obciążone ryzykiem zakażenia - mówił podczas dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Zatem dla rowerzystów i biegaczy poruszających się w przestrzeni miejskiej wskazane jest zakrywania ust i nosa. Natomiast w parkach, czy innych terenach zielonych ten obowiązek nie jest konieczny, o ile można zachować dystans.

- Bardzo ważne jest stosowanie tych przepisów w dobrej wierze, oczywiście zawsze znajdzie się jakaś wyjątkowa sytuacja, która jest nałożeniem się kilku, bądź kilkunastu warunków, której będzie można wykazać, że takie ryzyko nie jest duże, więc maseczka nie powinna być noszona. Intencją jest ochrona nas i ograniczenie ryzyka zakaźnego – tłumaczył minister. Podkreślił, że ryzyko w przestrzeni miejskiej jest o wiele większe niż na terenach zielonych.

Oceń artykuł: 2 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (21)

  Qwerty, w dniu 10-10-2020 15:31:30 napisał:

  Więc zobaczcie, jak to wszystko się wzajemnie wyklucza. Czym sie różni ulica, chodnik itp. od parku? Manipulacja na ogromną i niespotykaną dotąd skalę. Konsekwencje będą straszne...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -10 (30)

  niki, w dniu 10-10-2020 17:18:25 napisał:

  Jest pewna furtka dla tych co zapowiadają, że noszenie maseczek ich nie obowiązuje. Niech zadeklarują się, że jak będą się dusić zarażeni, NIE BĘDĄ WZYWAĆ POMOCY MEDYCZNEJ! Ludzie nie igrajcie z ogniem, w Polsce nie ma tylu lekarzy i pielęgniarek, żeby zająć się wszystkimi chorymi, niech będzie NAS chorych jak naj mniej!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (4)
  • 8 (14)

  Realista, w dniu 10-10-2020 20:13:37 napisał:

  Przecież wirus jest w odwrocie i nie ma się czego bać...

  odpowiedz

  • 2 (22)

  asia, w dniu 10-10-2020 21:05:35 napisał:

  dziwi mnie że jeszcze ludzie wierzą w tego cowida otwórzcie oczy jak długo można ludziom wciskać ciemnotę

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Milośnik wolności, w dniu 11-10-2020 08:13:01 napisał:

  I znów nie precyzyjne przepisy biegać lub jechać rowerem na ulicy w masce bez maski w parku lub po za miastem nastepny gniot prawny prawo powino być czytelne dla policjantów jak i obywateli chociaż ja sobie nie wyobrażam jechać rowerem lub biegać w masce

  odpowiedz

  • 1 (5)

  r, w dniu 11-10-2020 10:37:52 napisał:

  bzdury

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Zenek, w dniu 11-10-2020 10:57:44 napisał:

  Maskę to obowiązkowo należy nosić w naszym powiecie dla własnego zdrowia. Już bowiem miejscowe pałuckie półmózgi masowo rozpoczęły węglowo-plastikowy sezon grzewczy. Tak żeby płuca wasze w razie czego na covida były przygotowane a nie sadzą osmolone.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  buhaha, w dniu 11-10-2020 20:06:34 napisał:

  w Kcyni o tej porze roku nosimy maseczki stale. Spece od spalania śmieci w piecach domowych pracują już na pełnych obrotach. czy w kcyni jest jakaś władza?

  odpowiedz

  • 5 (9)

  Mieszkaniec, w dniu 11-10-2020 22:34:39 napisał:

  Ja maski na ulicy nie założę bo nie ma takiego prawa

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Zaciekawiona, w dniu 13-10-2020 14:37:38 napisał:

  Wytłumaczcie mi proszę jedną kwestię. Ostatnio jechałam z mężem na przejażdżkę rowerową, na terenie miasta w obszarze zabudowanym mieliśmy ubrane maseczki. Po wyjechaniu poza obszar zabudowany zdjęliśmy je. Za chwilę przejeżdża obok nas radiowóz i przez uchylone okno krzyczy do nas policjant i prosi abyśmy założyli maseczki jeśli nie chcemy mandatu. Gdzie tu jakiś sens? W okokicy żadnych domów ani ludzi, tylko drzewa i ulica, dookoła pola.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Lakiernictwo
Drobne naprawy
MEBLE PIOTR PASIEKA
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Kwasy...
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Botox zmarszczki lwie
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)