Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

28 marca 2023

Zamordowany strzałem w tył głowy. Śladami Józefa Władysława Młodowicza

fot. IPN

fot. IPN

Kom. Policji Państwowej Józef W. Młodowicz urodził się 30 grudnia 1898 r. w# Bieńkowej-Wiszni. Za życia śladów jego doszukać się możemy w wielu miejscach byłych województw II RP: lwowskiego, stanisławowskiego, małopolskiego, poznańskiego, pomorskiego. Swoje młode życie zakończył tragicznie w Twerze, zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD. Jego ciało zostało nieludzko porzucone i zakopane w dołach śmierci w Miednoje w kwietniu 1940 r.

U schyłku XX wieku historia odkryła skrzętnie zamknięte przez Rosjan tajemnice. Okazało się wówczas, gdzie pogrzebano tysiące pomordowanych polskich żołnierzy, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Więziennej, Straży Granicznej oraz policjantów Policji Państwowej, a także policjantów Województwa Śląskiego, a wśród nich kom. Józefa W. Młodowicza.

Wraz ze zmianą ustroju, w Polsce w końcu XX wieku zapoczątkowano przywracanie pamięci policjantów Policji Państwowej II RP. Wśród pomordowanych przez Rosjan ponad sześciu tysięcy policjantów PP, dla naszego miasta Szubina jedną z nich była postać podkom. Józefa W. Młodowicza – przedwojennego komendanta powiatowego Policji Państwowej w Szubinie.

Dzisiaj ślady jego pamięci odnaleźć możemy m.in. w Krakowie. W Kościele Garnizonowym św. Agnieszki na tablicy pamięci odsłoniętej w 1991 r., w czwartej kolumnie (pozycja jedenasta), odnajdujemy imienną tabliczkę ku czci podkom. Józefa W. Młodowicza. Kolejnego śladu pamięci Bohatera dopatrzymy się pod Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym w Bielsku-Białej, na drugiej płycie w siódmym rzędzie od góry znajduje się nazwisko przedwojennego komendanta z Szubina. Pomnik ten odsłonięto symbolicznie 11/11/1997 r.

Następny ślad pamięci wiedzie nas na Cmentarz Wojenny w Miednoje, 2/09/2000 r., przy udziale ówczesnego premiera RP, kierownictwa Komendy Głównej Policji, rodzin pomordowanych dokonano uroczystego otwarcia i poświęcenia Cmentarza, którego koncepcja jest autorstwa Zdzisława Pidka i Andrzeja Sołygi oraz architektów Wiesława i Jacka Synakiewiczów.

Na tablicy poświęconej ponad 6,3 tys. funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Woj. Śląskiego, Straży Granicznej, Straży Więziennej, Żołnierzom i Oficerom Żandarmerii Wojskowej, Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji wojskowych, pracownikom administracji państwowej i wymiaru sprawiedliwości II Rzeczypospolitej. Wśród imiennych tablic widnieje ta z napisem:

„Podkomis. Józef Władysław Młodowicz ur. 30 XII 1898 Bieńkowa kmndt Komendy Powiatowej PP Szubin 1940”

Kolejny ślad prowadzi do Wielkopolski. 11/12/2008 r., na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, abp Stanisław Gądecki swym dekretem ustanowił Kościół pw. św. Jerzego przy ul. Swoboda w Poznaniu Centralnym Ośrodkiem Duszpasterstwa Policji Archidiecezji Poznańskiej. Za zgodą ówczesnego ks. kanonika Stanisława Komorowskiego przystąpiono do lokalizacji pomnika ku czci pomordowanych policjantów woj. poznańskiego. Kilka miesięcy później, tj. 28/09/2009 r., dokonano wmurowania aktu erekcyjnego pomnika wraz z ziemią z Miednoje. Na kilku tablicach umieszczono nazwiska 340 policjantów zamordowanych w Twerze, a wśród nich widnieje nazwisko podkom. Józefa Młodowicza oraz tablica z nazwiskami 55 policjantów zamordowanych poza Twerem przez Niemców i Rosjan. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło w kwietniu 2010 r., w ramach obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Ślady pamięci naszego Bohatera wiodą ku naszemu województwu, kujawsko-pomorskiemu. Na ziemi szubińskiej, ślad podkom. Młodowicza odnajdujemy przy placu Wolności w Szubinie, gdzie 7/04/2010 r., z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Szubinie, przy Sądzie Rejonowym posadzono symboliczny Dąb Pamięci Józefa Młodowicza w ramach ogólnopolskiej kampanii „Parafiada. Ocalić od zapomnienia”. Dąb posadził ówczesny Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Krzysztof Gajewski wspólnie z synem zamordowanego, Jerzym oraz wnukiem Maciejem.

Kolejny ślad Jego pamięci odnajdujemy w Nakle nad Notecią. 12/09/2010 r., przy kościele pw. św. Wawrzyńca dokonano uroczystego odsłonięcia monumentu autorstwa Grzegorza Chojnackiego, wykonanego przez kcyńskiego rzemieślnika Mariana Domżalskiego. Na tablicy umieszczono 73 nazwiska ofiar Zbrodni Katyńskiej z powiatu nakielskiego, a wśród nich jest postać podkom. J. Młodowicza. Monument powstał z inicjatywy samorządu Powiatu Nakielskiego.

Najnowszy ze śladów bestialsko zamordowanego odnajdujemy w uchwale radnych Rady Miejskiej w Szubinie z dn. 22/03/2023 r., którzy na wniosek koła nr 19 SERiP w Szubinie z 2020 r., w ramach obchodów 100-lecia powstania Policji Państwowej, nadali jednej z ulic w mieście imię kom. Józefa Młodowicza.

Śladów naszego Bohatera na terenie kraju zapewne znajdziemy więcej. Dzisiaj ukazuję te – naszym zdaniem – najważniejsze.

Za swoją działalność podkom. Józef W. Młodowicz został w 1938 r. odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kampanii Wrześniowej 15/08/1985 r. przez Ministra Spraw Wojskowych w Londynie, Medalem za Udział W Wojnie Obronnej 5/07/1996 r. postanowieniem prezydenta RP.

Na mocy postanowienia prezydenta RP, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z dn. 4/10/2007 r., mianował pośmiertnie podkom. Policji Państwowej Józefa W. Młodowicza na stopień komisarza Policji Państwowej.

Cześć Jego Pamięci! Chwała Bohaterom!

Materiał: podinsp. policji w st. spocz. Piotr Fiałkowski / Koło Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Szubinie

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (9)

    Szkoda gadac, w dniu 28-03-2023 12:45:12 napisał:

    Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych "ZOMO"

    odpowiedz

    • -1 (7)

    Stróż, w dniu 28-03-2023 13:46:13 napisał:

    Panie P. Proszę opisać swoje dzieje. Pewno też były bohaterskie. Zwłaszcza w PRLu.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Strażacy zaatakowani podczas akcji. "Apelujemy o szacunek i wsparcie"

27 marca 2024 roku o godz. 20:30, strażacy z Komendy Powiatowej #Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zostali wezwani do pożaru na jednym z osiedli w m. Koszary.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)