Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

22 października 2020

Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje i ile wynosi?

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązywał do# 20 września. Mogli z niego skorzystać ubezpieczeni rodzice, którzy sprawowali opiekę nad dziećmi do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszczało dziecko.

Zasiłek przysługiwał również w sytuacji, gdy nie było możliwości zapewnienia przez te placówki opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania np. gdy lekcje odbywały się w trybie hybrydowym. Dodatkowy zasiłek przysługiwał także
w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię. Na tych samych zasadach zasiłek przysługiwał ubezpieczonym rodzicom starszych dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności lub potrzebie kształcenia specjalnego. Do zasiłku uprawnieni byli też rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Od 21 września rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy przyznawany jedynie na zasadach ogólnych.
W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub choroby opiekuna dziennego, zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat ośmiu.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko

Rodzic ma kilka możliwości prawnych skorzystania z opieki nad dzieckiem w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, szkoły, czy przedszkola. Począwszy od tych zawartych w kodeksie pracy (urlopy płatne, bezpłatne, na żądanie, czy też 48 godzin opieki nad dzieckiem), po możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego wypłacanego z ubezpieczenia chorobowego. Aby skorzystać z tego świadczenia ważne są trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a sytuacja zamknięcia placówki rzeczywiście jest nieprzewidziana. Ważne jest też to, że w domu nie ma innego opiekuna, który mógłby zająć się maluchem.

Przepisy w ustawie wskazują zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły jest nieprzewidziane, jeśli rodzic został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem. Zamknięcie to także sytuacja, w której dziecko mimo otwartego przedszkola nie może z niego skorzystać.

Sytuacja każdego rodzica jest inna, dlatego też rodzic opisuje stan faktyczny w oświadczeniu, które składa wraz z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy do pracodawcy bądź ZUS, w zależności od tego, kto jest płatnikiem (kto wypłaca zasiłek opiekuńczy).

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalny okres pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym wynosi 60 dni łącznie nad wszystkimi dziećmi i innymi członkami rodziny wymagającymi opieki, niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowym, jak i dobrowolnym bez okresu wyczekiwania. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą warunkiem posiadania prawa do zasiłku opiekuńczego jest terminowe opłacanie dobrowolnej składki chorobowej i przerwanie działalności na czas sprawowania opieki.

Zasiłek opiekuńczy w przypadku choroby dziecka

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje w przypadku opieki nad chorym dzieckiem do lat 14, w tym także dzieckiem niepełnosprawnym. Natomiast w przypadku opieki nad chorym dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny, prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje przez okres do 14 dni w roku kalendarzowym.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie dłużej niż 30 dni w roku kalendarzowym w przypadku opieki nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 14 lat ale nie ukończyło 18 lat. Z prawa do zasiłku może także skorzystać rodzic dziecka niepełnosprawnego, które ukończyło 8 lat ale nie ukończyło 18 lat, jeśli w wyniku porodu, choroby albo pobytu w szpitalu drugiego małżonka lub rodzica, który stale opiekuje się dzieckiem niepełnosprawnym, nie może sprawować opieki nad nim.

Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego
to 80 proc. wynagrodzenia.

Również w sytuacji gdy inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności kwarantanny lub izolacji niepełnoletniego dziecka, jednemu z rodziców dziecka, który opiekuje się w tym czasie dzieckiem, przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Materiał: Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 3 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (12)

    Pracujący , w dniu 22-10-2020 15:59:52 napisał:

    Nikomu nie przysługuje. Nieroby weźcie się do pracy a nie wam zasiłki w głowach.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (5)

    Pracujący , w dniu 23-10-2020 08:33:08 napisał:

    Do pracy uczciwej by się wzięli ile jest na rynku pracy różnych branż tylko wystarczy chęć i zaangażowanie a nie tylko siedzieć w domu i czekać na wpływ pieniążków na konto żenujące. Uczciwa praca nie hańbi. Lepiej pracować godnie nic brać zasiłek Iza darmo

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    zwolenniczka pis, w dniu 24-10-2020 11:54:02 napisał:

    zabrać zasiłki . rodzice niech pomyślą jak zapewnić opiekę , gdy są zamknięte żłobki , przedszkola,

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
20PLN
Budowa hal
Budowa magazynów
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)