Dziś mamy 28 marca 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

07 lutego 2023

Zbiórka środków na pomoc dzieciom w Turcji i Syrii. Akcja UNICEF

fot. UNICEF

fot. UNICEF

Trzy niszczące trzęsienia ziemi i dziesiątki wstrząsów wtórnych dotknęły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. W obu krajach zginęło ponad# 5000 osób, w tym dzieci. Liczba ofiar i rannych ciągle rośnie. UNICEF niesie pomoc humanitarną wszystkim pokrzywdzonym przez kataklizm, w szczególności dzieciom.

Pierwsze trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 uderzyło nad ranem w poniedziałek 6 lutego 2023 tuż po godzinie czwartej czasu lokalnego, gdy wiele dzieci i rodzin spało w domach. Drugie trzęsienie o sile 7,5 uderzyło później - w ciągu dnia. Tysiące domów zostało zniszczonych, pozbawiając całe rodziny dachu nad głową i wystawiając je na wszechobecny o tej porze roku chłód. W lutym temperatury regularnie spadają poniżej zera, pada śnieg i marznący deszcz. Silne burze śnieżne nawiedzają część Syrii i Turcji. Prognozowane są kolejne spadki temperatur w tych regionach. Czyni to obecną sytuację jeszcze trudniejszą.

- Jest to najpotężniejsze trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło ten region od prawie 100 lat. Dla bezbronnych dzieci i ich rodzin nastąpiło w najgorszym możliwym momencie - powiedział James Elder, Rzecznik Prasowy UNICEF, podczas konferencji w Genewie.

W związku z katastrofalną sytuacją w Syrii UNICEF Polska uruchomił zbiórkę środków na pomoc dzieciom w tym kraju. Pomoc można przekazać <tutaj>.

UNICEF koordynuje działania z rządami obu krajów w zakresie pojawiających się potrzeb. Trwa ocena skali trzęsień ziemi, poszukiwania ocalałych oraz niesienie najpilniejszej pomocy humanitarnej poszkodowanym. Szkoły, szpitale, placówki medyczne i edukacyjne zostały uszkodzone lub zniszczone przez trzęsienia, co dodatkowo wpłynie na dobrostan dzieci. Uszkodzenia dróg i infrastruktury komunikacyjnej komplikują działania ratownicze.

- Obrazy, które widzimy z Syrii i Turcji rozdzierają nasze serca. Pierwsze trzęsienie ziemi miało miejsce wcześnie rano, kiedy wiele dzieci jeszcze spało. Sprawiło to, że było ono jeszcze bardziej niebezpieczne. Nadal istnieje ryzyko pojawienia się kolejnych wstrząsów wtórnych. Nasze serca i myśli są z dziećmi i rodzinami dotkniętymi kataklizmem, zwłaszcza z tymi, które straciły bliskich lub zostały ranne. Naszym priorytetem jest zapewnienie dzieciom i ich rodzinom wsparcia, którego tak rozpaczliwie potrzebują - powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

UNICEF w Syrii pomaga dzieciom, które od lat mierzą się ze skutkami trwającego ponad dekadę konfliktu zbrojnego, masowych przesiedleń i pogłębiającego się kryzysu gospodarczego. Dwie trzecie ludności potrzebuje stałej pomocy humanitarnej. Brak odpowiednich zasobów wody i żywności, a także dostępu do nauki to największe problemy, z którymi mierzą się dzieci w tym kraju.

Ponadto śmiertelnym zagrożeniem dla dzieci i rodzin w Syrii są choroby przenoszone drogą wodną. Epidemia cholery ogłoszona 10 września 2022 r. szybko rozprzestrzeniła się po całym kraju.

UNICEF wysłał ze swoich magazynów w Libanie i Jordanii najpotrzebniejsze zaopatrzenie medyczne oraz specjalistyczną żywność terapeutyczną do obszarów w Syrii objętych skutkami trzęsień ziemi.

W Turcji nasze wysiłki koncentrują się obecnie na poszukiwaniach i ratownictwie. Reagujemy na pojawiające się potrzeby. Nasze wsparcie obejmuje zestawy higieniczne, koce i ciepłe ubrania.

Materiał: Marta Marczak / UNICEF Polska

Oceń artykuł: 3 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • -5 (11)

  Pytanko, w dniu 07-02-2023 16:27:33 napisał:

  Czy Turcja przypadkiem nie wspiera Rosji w wojnie????

  odpowiedz

  • 10 (18)

  Kate, w dniu 07-02-2023 17:20:07 napisał:

  Pytanie do „Pytanko”- A co mają wspólnego decyzje tureckich polityków z dziećmi których dotknęło trzęsienie ziemi? Artykuł apeluje o pomoc a nie nawołuje do dyskusji politycznych.

  odpowiedz

  • 0 (10)

  nakło, w dniu 07-02-2023 18:40:25 napisał:

  oczywiscie że popiera

  odpowiedz

  • 9 (15)

  Nakło pl, w dniu 07-02-2023 20:22:30 napisał:

  Co ma polityka do takiej tragedii, u nas też politycy robią co chcą mimo, że ludzie mają zupełnie inne zdanie . Szkoda ludzi .Chcesz to pomóż a, jak nie to nie zabraniaj robić tego innym

  odpowiedz

  • 6 (10)

  Michał , w dniu 08-02-2023 00:21:18 napisał:

  Na tym portalu nakielscy idioci z byle gowna robią Aferę. Naklo z tego słynie. Tutaj jak ci nikt nie zaszkodził to już Ci pomógł. Szambo straszne.

  odpowiedz

  • 10 (18)

  2925, w dniu 08-02-2023 10:38:18 napisał:

  co nas obchodzi co się dzieje w Turcji my sami potrzebujemy pomocy ukraińska społeczność do dnia dzisiejszego nie powiedziała nam dziękuję świnie i aż tyle

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Budowa magazynów
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)