Dziś mamy 15 sierpnia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

06 lipca 2020

Zmiana wizerunku i funkcjonalności. To ostatni rok prac termomodernizacyjnych

fot. por. Agata Zmarlik-Kufel

fot. por. Agata Zmarlik-Kufel

To już ostatni rok prac związanych z termomodernizacją Zakładu Karnego w Potulicach. Od #trzech lat w potulickiej jednostce penitencjarnej trwa nieustanna zmiana nie tylko wizerunku budynków mieszkalnych i administracyjnych, ale również ich funkcjonalności.

Korzyści

Planowana zmiana źródła ciepła z miałowego na gazowe stała się już realnością. Od początku roku 2020 Zakład Karny przestał emitować do atmosfery szkodliwe związki pochodzące ze spalania miału. Z biegiem lat na pewno przyniesie to bardzo pozytywny wpływ na czystość powietrza w naszym regionie. Ponadto w tym roku rozpoczniemy produkcję ciepła i energii dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, co pozwoli na zwiększenie efektywność energetycznej naszego zakładu, zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz będzie sprzyjało tworzeniu warunków do zrównoważonego rozwoju regionu poprzez poprawę jakości powietrza na terenie województwa kujawsko – pomorskiego.

Koszty

41 059 212,06 PLN to koszt realizacji Projektu „Zmniejszenie energochłonności obiektów jednostki penitencjarnej – Zakładu Karnego w Potulicach” nr POIS.01.03.01-00-0107/16 w ramach poddziałania 1.3.1 oś priorytetowa Zmniejszenie emisyjności gospodarki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Umowa

Projekt jest wynikiem podpisanej w dniu w dniu 14 kwietnia 2017 roku umowy o dofinansowanie pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie, a Skarbem Państwa Zakładem Karnym w Potulicach. Podpisanie umowy zapewniło otrzymanie przez Zakład Karny w Potulicach dofinansowania w wysokości 39 944 734,36 PLN, w tym 15 % tytułem środków krajowych oraz 85 % tytułem płatności. Zakres rzeczowy Umowy obejmuje przede wszystkim modernizację instalacji c.o., wentylacji mechanicznej i chłodu, instalacji elektrycznej, docieplenie stropu, podłogi i ścian zewnętrznych, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, montaż hybrydowych paneli solarno – fotowoltanicznych.

materiał: por. Agata Zmarlik-Kufel

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Szpik kostny jest „fabryką” krwinek. Co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi?

Ludzki organizm działa jak dobrze zaprojektowane miasto, w którym każdy element ma #określoną, istotną funkcję. I tak, rolę ulic, za pomocą których odbywa się transport niezbędnych do życia produktów - pełnią żyły i tętnice. Układ kostny jest rusztowaniem dla całego ciała, ale jednocześnie konstrukcją ochronną dla narządów wewnętrznych. Poszczególne komórki to mieszkańcy - muszą być silne i zdrowe, żeby móc stale rozbudowywać i odnawiać swoje „miasto”. Tak właśnie działa zdrowy organizm. A co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi? Jaką rolę wówczas pełni szpik?

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)