Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

19 września 2021

Zmienne warunki na drogach. Policja ma kilka rad dla pieszych i kierowców

fot. archiwum

fot. archiwum

Po wakacyjnych upałach nie ma już śladu. Jesienna aura spowodowała# pogorszenie warunków na drodze. Jest ślisko, szaro i mglisto. Ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne wymagają od kierowców większej ostrożności. Pamiętajmy noga z gazu!

Od kilku dni na drogach całej Polski panują już jesienne warunki. Jest mokro, ślisko, mglisto i szaro. Po wakacyjnych upałach już nie ma śladu, ale wielu kierowców nie zmieniło jeszcze swoich przyzwyczajeń za kierownicą. Policjanci drogówki odnotowują w ostatnim czasie wzrost ilości zdarzeń drogowych.

Niewłaściwe zachowanie kierowcy do zastanych warunków, brawura i nadmierna prędkość to główne przyczyny zdarzeń w tym okresie. Nie możemy zapominać, że ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne wymagają od kierowców większej ostrożności i wzmożonej koncentracji na drodze. Pierwsze objawy jesieni mogą powodować brak koncentracji i zapominanie o podstawowych zasadach i przepisach, a to może prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Przyczyny wypadku drogowego leżą najczęściej po stronie człowieka. To suma błędów kierowcy ma na nie ostateczny wpływ. Ale zawsze możemy dostosować swoją jazdę do niekorzystnych warunków pogodowych, złej nawierzchni czy większego natężenia ruchu.

Pamiętajmy, że to od nas samych zależy, czy jesienna aura upłynie pod znakiem tragicznych zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia i coraz szybciej zapadający zmrok, wpływają na bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i rowerzystów. Nie dopuśćmy do tego i bądźmy ostrożni oraz widoczni na drodze.

Apelujemy do pieszych, aby dali kierującym szansę lepszej widoczności i nosili odblaski. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny dla kierowcy już z odległości 120 metrów. Osoba, która nie ma odblasków z około 30 metrów. To zbyt mało, żeby kierowca mógł odpowiednio zareagować.

Do kierowców apelujemy o ostrożną jazdę i zdecydowane zdjęcie nogi z gazu!

Materiał: KWP w Opolu 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    r-ek, w dniu 19-09-2021 18:48:33 napisał:

    Policja może ustawi się przy Przejściach DLA pieszych i zwróci uwagę rowerzystą ,bo nie zawsze z samochodu ich widać. Poza tym dlaczego nie ma policji na skrzyzowaniu Wąska -Bydgoska- Ks. Skargi. Z Wąskiej wyjeżdzaja i wymuszają jakby nie było tam skrzyzowania. Kiedyś złotówy wykorzystałyby tę okazję

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Pozytywne strony pandemii? Zaległości finansowe młodych znacznie mniejsze

Koronawirus, lockdowny i zdalna nauka podleczyły# finanse 18-24 latków. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, w czasie pandemii to właśnie zaległości młodych ubyło w największym stopniu na tle wszystkich grup wiekowych. Spadły o niemal 200 mln zł do 1 mld zł. Liczba niesolidnych dłużników zmniejszyła się o ponad 26 tys. osób. Pytanie, co dalej, czy uda się utrzymać ten trend biorąc pod uwagę, że życie wraca do względnej normy, a studia nie będą tak jak wcześniej niemal w pełni zdalne?

(czytaj więcej)