Dziś mamy 28 stycznia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

13 września 2021

Znaczki upamiętniające beatyfikacje Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Czackiej

fot. InfoWire.pl

fot. InfoWire.pl

Poczta Polska wprowadza do obiegu dwa znaczki upamiętniające# proces beatyfikacyjny Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Emisje obu walorów zaplanowano na 12 września br., dzień uroczystej mszy beatyfikacyjnej.

Uroczysta prezentacja znaczków odbyła się 10 września br. w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie z udziałem Metropolity Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza, prezesa Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach Pawła Kacprzyka, ks. kanonika dra Matteo Campagnaro, administratora Domu Arcybiskupów Warszawskich, ks. Pawła Rytla-Adrianika, dyrektora Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Konferencji Episkopatu Polski.

– Poczta Polska, dzięki wydawnictwom filatelistycznym, promuje dorobek dziedzictwa narodowego i upamiętnia wielkich ludzi, którzy na stałe zapisali się na kartach historii Polski. Jako firma z ponad 460-letnią tradycją i narodowy operator pocztowy mamy do spełnienia tę misję. Postawy oraz działalność Prymasa Tysiąclecia i Matki Czackiej to jednoznaczne świadectwa wartości etycznych i jednocześnie wzory do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Na znaczku „Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, autorka projektu - Agnieszka Sobczyńska przedstawiła postać Prymasa Tysiąclecia na tle tłumu wiernych, podczas odprawiania mszy św. na Jasnej Górze.

- Poczta Polska zawsze upamiętniała znaczkami wymiar religijny wydarzeń w Polsce, wydarzeń kościelnych. Wspomnieć tu warto chociażby cały pontyfikat św. Jana Pawła II. Bardzo cieszę się, że ta podwójna beatyfikacja znajduje swoje odbicie i swoje upamiętnienie w znaczkach Poczty Polskiej – powiedział podczas uroczystości Kardynał dr Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski.

W liście przesłanym do prezesa zarządu Poczty Polskiej i zebranych na uroczystej prezentacji znaczków gości, Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański napisał: Beatyfikacja Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej to wydarzenie epokowe, tak jak epokową była działalność zarówno Prymasa Tysiąclecia, jak niewidomej założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Obydwoje zmagali się z ciemnością, choć różnego rodzaju. Kardynał Wyszyński - z ciemnością totalitarnego systemu, który odbierał Polakom wolność, prawo do samostanowienia oraz godność, prowadząc do zniewolenia i upodlenia poszczególnych osób i całego narodu. Matka Czacka - z ciemnością ludzkich serc, zamkniętych w beznadziei swojego kalectwa oraz z ciemnością ludzkich serc, nieczułych na cierpienie innych.

- Poczta Polska to jedna z najtrwalszych instytucji polskiej państwowości, wpisanej w historię naszego kraju i naszego narodu. Dlatego też o korzeniach naszej państwowości, nierozerwalnie związanej z historią Kościoła Katolickiego z wiarą chrześcijańską, przypominamy – podobnie, jak i pięknie przypominał kardynał Stefan Wyszyński, organizując niezapomniane, ogromne obchody Millenium Chrztu Polski - dodał Tomasz Zdzikot.

Stefan Wyszyński przez prawie sześćdziesięcioletnią posługę kapłańską, był biskupem diecezji lubelskiej, arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, a także w latach 1948-1981 prymasem Polski. Swoje prymasostwo oparł na kulcie maryjnym, w którym wzrastał od dziecka. W uznaniu wybitnych zasług dla kraju, pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego.

Projekt znaczka „Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego” autorstwa Agnieszki Sobczyńskiej powstał dzięki ścisłej współpracy i konsultacjom z przedstawicielami Kurii Metropolitalnej w Warszawie z Anną Rastawicką - związaną z Instytutem Prymasowskim propagatorką nauczania kardynała Wyszyńskiego, która przez lata należała do grona osób z najbliższego otoczenia kardynała.

Znaczek „Beatyfikacja Matki Elżbiety Róży Czackiej”, według projektu autorstwa Bożydara Grozdewa, przedstawia postać założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Na przywieszce, pokrytej wzorem z róż - chrześcijańskim symbolem miłości i cierpienia - znajduje się napis wykonany punktowym pismem brajla: „Matka Czacka”.

O znaczkach:

Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego
autorka projektu: Agnieszka Sobczyńska
liczba znaczków: 1
wartość: 4 zł
nakład: 250 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 4 znaczki
data wprowadzenia do obiegu: 12 września 2021 r.

Beatyfikacja Matki Elżbiety Róży Czackiej
autor projektu: Bożydar Grozdew
liczba znaczków: 1
wartość: 4 zł
nakład: 168 000 szt.
technika druku: offset i suche tłoczenie
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 6 znaczków + 6 przywieszek
data wprowadzenia do obiegu: 12 września 2021 r.

Materiał: InfoWire.pl

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Unamel buraczki tarte 460g
4,44PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Karkówka wieprzowa
12,49PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)