Dziś mamy 20 września 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

13 września 2021

Znaczki upamiętniające beatyfikacje Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Czackiej

fot. InfoWire.pl

fot. InfoWire.pl

Poczta Polska wprowadza do obiegu dwa znaczki upamiętniające# proces beatyfikacyjny Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Emisje obu walorów zaplanowano na 12 września br., dzień uroczystej mszy beatyfikacyjnej.

Uroczysta prezentacja znaczków odbyła się 10 września br. w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie z udziałem Metropolity Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza, prezesa Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach Pawła Kacprzyka, ks. kanonika dra Matteo Campagnaro, administratora Domu Arcybiskupów Warszawskich, ks. Pawła Rytla-Adrianika, dyrektora Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Konferencji Episkopatu Polski.

– Poczta Polska, dzięki wydawnictwom filatelistycznym, promuje dorobek dziedzictwa narodowego i upamiętnia wielkich ludzi, którzy na stałe zapisali się na kartach historii Polski. Jako firma z ponad 460-letnią tradycją i narodowy operator pocztowy mamy do spełnienia tę misję. Postawy oraz działalność Prymasa Tysiąclecia i Matki Czackiej to jednoznaczne świadectwa wartości etycznych i jednocześnie wzory do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Na znaczku „Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, autorka projektu - Agnieszka Sobczyńska przedstawiła postać Prymasa Tysiąclecia na tle tłumu wiernych, podczas odprawiania mszy św. na Jasnej Górze.

- Poczta Polska zawsze upamiętniała znaczkami wymiar religijny wydarzeń w Polsce, wydarzeń kościelnych. Wspomnieć tu warto chociażby cały pontyfikat św. Jana Pawła II. Bardzo cieszę się, że ta podwójna beatyfikacja znajduje swoje odbicie i swoje upamiętnienie w znaczkach Poczty Polskiej – powiedział podczas uroczystości Kardynał dr Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski.

W liście przesłanym do prezesa zarządu Poczty Polskiej i zebranych na uroczystej prezentacji znaczków gości, Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański napisał: Beatyfikacja Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej to wydarzenie epokowe, tak jak epokową była działalność zarówno Prymasa Tysiąclecia, jak niewidomej założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Obydwoje zmagali się z ciemnością, choć różnego rodzaju. Kardynał Wyszyński - z ciemnością totalitarnego systemu, który odbierał Polakom wolność, prawo do samostanowienia oraz godność, prowadząc do zniewolenia i upodlenia poszczególnych osób i całego narodu. Matka Czacka - z ciemnością ludzkich serc, zamkniętych w beznadziei swojego kalectwa oraz z ciemnością ludzkich serc, nieczułych na cierpienie innych.

- Poczta Polska to jedna z najtrwalszych instytucji polskiej państwowości, wpisanej w historię naszego kraju i naszego narodu. Dlatego też o korzeniach naszej państwowości, nierozerwalnie związanej z historią Kościoła Katolickiego z wiarą chrześcijańską, przypominamy – podobnie, jak i pięknie przypominał kardynał Stefan Wyszyński, organizując niezapomniane, ogromne obchody Millenium Chrztu Polski - dodał Tomasz Zdzikot.

Stefan Wyszyński przez prawie sześćdziesięcioletnią posługę kapłańską, był biskupem diecezji lubelskiej, arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, a także w latach 1948-1981 prymasem Polski. Swoje prymasostwo oparł na kulcie maryjnym, w którym wzrastał od dziecka. W uznaniu wybitnych zasług dla kraju, pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego.

Projekt znaczka „Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego” autorstwa Agnieszki Sobczyńskiej powstał dzięki ścisłej współpracy i konsultacjom z przedstawicielami Kurii Metropolitalnej w Warszawie z Anną Rastawicką - związaną z Instytutem Prymasowskim propagatorką nauczania kardynała Wyszyńskiego, która przez lata należała do grona osób z najbliższego otoczenia kardynała.

Znaczek „Beatyfikacja Matki Elżbiety Róży Czackiej”, według projektu autorstwa Bożydara Grozdewa, przedstawia postać założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Na przywieszce, pokrytej wzorem z róż - chrześcijańskim symbolem miłości i cierpienia - znajduje się napis wykonany punktowym pismem brajla: „Matka Czacka”.

O znaczkach:

Beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego
autorka projektu: Agnieszka Sobczyńska
liczba znaczków: 1
wartość: 4 zł
nakład: 250 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 4 znaczki
data wprowadzenia do obiegu: 12 września 2021 r.

Beatyfikacja Matki Elżbiety Róży Czackiej
autor projektu: Bożydar Grozdew
liczba znaczków: 1
wartość: 4 zł
nakład: 168 000 szt.
technika druku: offset i suche tłoczenie
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 6 znaczków + 6 przywieszek
data wprowadzenia do obiegu: 12 września 2021 r.

Materiał: InfoWire.pl

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble młodzieżowe i dziecięce
Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Koloryzacja - nowoczesne techniki
Budowa hal
MEBLE PIOTR PASIEKA
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Zuzanna i Antoni, a może Mercedes i Romeo Znamy najpopularniejsze imiona!

Po babci, wujku, przyjaciółce, a może po# ulubionej piosenkarce lub bohaterze literackim? Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Śpiesząc Wam z pomocą na dane.gov.pl opublikowaliśmy zestawienie najpopularniejszych imion nadawanych od stycznia do czerwca tego roku.

(czytaj więcej)
0

Jesień z pupilem i w domu wszędzie jest czysto? Sprawdź jak to zrobić

Przed właścicielami czworonogów jeden z najtrudniejszych# okresów w roku pod względem utrzymania czystości w domu. Piach, błoto i liście przyniesione na łapkach pupila z deszczowego spaceru, a także sezonowe linienie sierści to nie lada wyzwanie. Tej jesieni bądź przygotowany i wyposaż się w zestaw do utrzymania czystości w domu, którego współlokatorami są psy i koty.

(czytaj więcej)