Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

22 września 2022

Znów więcej pieniędzy. Na wymianę „kopciuchów”

fot. pixabay

fot. pixabay

Kończy się nabór w ramach programu dotowania wymiany źródeł #ciepła w gminie Nakło. Zainteresowanie jest duże, w budżecie dołożono kolejne pieniądze na dotacje dla mieszkańców. Termin składania wniosków upływa z końcem września.

Gmina Nakło od kilku lat realizuje program dofinansowań do wymiany źródeł ciepła dla mieszkańców. Dzięki gminnej dotacji mieszkańcy mogą pozbyć się tzw. kopciuchów, co ma pomóc w walce o czyste powietrze. Jak wiadomo, w gminie Nakło jego jakość jest bardzo zła, szczególnie w samym Nakle. Dlatego też gmina dotuje wymianę pieców od kilku lat i przekazuje na ten cel duże pieniądze. Nabór był ogłoszony na początku tego roku i miał formę ciągłą. Ostatnio jednak ogłoszono, że kończy się możliwość składania wniosków. Zainteresowani mieszkańcy będą mogli je złożyć do 30 września. O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim osoby, które chcą otrzymać dofinansowanie muszą najpierw złożyć wniosek do gminy, podpisać z gminą umowę a dopiero później przystąpić do wymiany pieca. Formularz wniosku jest dostępny w biuletynie informacji publicznej gminy Nakło. Należy poza nim dołączyć także szereg innych dokumentów, takich jak kopię tytułu prawnego do nieruchomości, decyzję zatwierdzającą projekt budowlany w przypadku wymiany instalacji na gazową. W przypadku mieszkańców Nakła, należy dołączyć również kopię dokumentu o braku możliwości przyłączenia się do sieci ciepłowniczej lub gazowej, jeżeli planowany jest zakup kotła na biomasę. Ponadto, trzeba przekazać również zgodę wszystkich współwłaścicieli nieruchomości, jeżeli jest ich więcej niż jeden na wprowadzenie zmian. Rolnicy i przedsiębiorcy muszą dołączyć również zaświadczenia i dokumenty dotyczące otrzymanej pomocy de minimis w tym roku.

80 tys. zł dołożone
Jeżeli chodzi o zasady przyznawania dofinansowania, to decyduje o niej kolejność złożenia wniosku, do momentu wyczerpania zabezpieczonej w budżecie kwoty w ramach gminnego programu. Przypominamy, że mieszkańcy którzy składali i będą jeszcze składać wnioski mogą otrzymać 2 tys. zł dofinansowania w przypadku wymiany starych kotłów i pieców na piece nowoczesne, które spełniają określone normy i wymagania. Z kolei 2,5 tys. zł dofinansowania gmina może przyznać, kiedy stare piece wymienia się na ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne, na przykład pompy ciepła, przyłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub centralnego kotła gazowego w budynku. Warto dodać, że gmina w tym roku przeznaczyła na dofinansowania dla mieszkańców spore środki. Uchwalając budżet na ten rok zaplanowano kwotę 70 tys. zł. Następnie została ona zwiększona do 300 tys. zł. W czasie sierpniowej zmiany budżetu przez radnych dołożono na dofinansowanie dla mieszkańców kolejne 80 tys. zł. Tegoroczny program ma więc kosztować 380 tys. zł, o wspomniane 80 tys. zł więcej niż rok temu. Umożliwi to wymianę większej ilości źródeł ciepła i ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (11)

  PIS, najwiksza tragedia XXI wieku w Polsce , w dniu 22-09-2022 15:45:55 napisał:

  Kocioł dla swoich+ nowy program PiSdu

  odpowiedz

  • 5 (9)

  Ja , w dniu 22-09-2022 16:07:47 napisał:

  2 tyś ?! Czy oni wiedzą ile generalnie kosztuje wymiana kotła c.o. ? 2 tysiące to chyba żeby fachowiec ( prawdziwy nie z „usterki” ) przyjechał , obejrzał kotłownie i zrobił wycenę.

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Zenek, w dniu 22-09-2022 17:15:28 napisał:

  Nie ma frajerów, taki wał

  odpowiedz

  • 7 (7)

  wieś , w dniu 22-09-2022 19:07:48 napisał:

  w dupę z tą wymianą kogo stać na nowy piec i na węgiel koszty ogromne

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Robin Hood legenda polskiego hip-hopu , w dniu 22-09-2022 22:24:26 napisał:

  Fuck off.. nic już się nie opłaca.. zimą będę "jechał" na oponach zimowych. Niedługo będziemy książkami palić i naród będzie jeszcze głupszy..

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  JakZyc, w dniu 23-09-2022 06:05:32 napisał:

  I w co pojsc w ekogroszek za grube miliony? W pompe ciepla z droga energia po zuzyciu 2000 mWh czy w gaz który moze zostać zakręcony? Moze w pelni elektryczne ogrzewanie by transformatory nam zrobiły akuku jak nagle kazdy odpali farelke bo innych surowcow do naszych eko piecow nie bedzie. Prosze mi odpowiedzieć. Poki co do kazdego co zachęcali to na gorsze, albo nie ma surowca, badz stal sie bardzo drogi, lub dowlali nowe podatki jak przy "solarach" np.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenie okresowe dla pracowników robotniczych
59PLN
Budowa hal
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)