Dziś mamy 8 grudnia 2021, środa, imieniny obchodzą:

27 października 2021

Żołnierze 8 K-PBOT na kursie oficerskim. Zdobędą cenne doświadczenie

fot. pow.

fot. pow.

Rusza 5. edycja kursu oficerskiego „Agrykola” dla# żołnierzy Obrony Terytorialnej. Weźmie w nim udział 120 ochotników, z których 5 to żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednym z nich jest szer. Rafał Elijasz, który 2 listopada rozpoczyna 13-miesięczny kurs na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

1. Kiedy wstąpiłeś do 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej? Co było Twoją motywacją?

Do 8 K-PBOT wstąpiłem 17 listopada 2018 r. Odkąd pamiętam, zawsze chciałem zostać żołnierzem i kontynuować tradycje rodzinne. Pochodzę z rodziny wojskowej i od najmłodszych lat byłem bardzo blisko wojska. Można powiedzieć, że praktycznie wychowywałem się w jednostce wojskowej. Dzieciństwo spędziłem w Cybowie, gdzie życie zarówno moje, jak i moich rówieśników było ściśle z nią związane. Jako osoba dorosła podążyłem jednak w trochę innym kierunku, ale kiedy dowiedziałem się, że w naszym regionie formowana będzie brygada decyzja mogła być tylko jedna.

2. Masz wojskowe tradycje w rodzinie. Kto z Twoich bliskich był żołnierzem?

Mój tata jest emerytowanym oficerem WP. To właśnie dzięki wartościom przekazywanym przez niego podjęcie decyzji o wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego było takie łatwe.

3. Nie myślałeś zatem po maturze o służbie zawodowej?

Oczywiście, że myślałem. Ponieważ chciałem iść w ślady mojego ojca (ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Samochodową) to już szkołę średnią wybrałem zgodnie z kierunkiem. Było to technikum samochodowe. Niestety, kiedy przyszedł czas na składanie dokumentów na studia wojskowe, dowiedziałem się, że szkoła ulega rozformowaniu. Podobnie było z innymi uczelniami wojskowymi w tamtym czasie, a ponieważ chciałem dalej się uczyć, to wybrałem studia cywilne.

4. Co robisz w cywilu?

Przez ostatnie ponad dziesięć lat związany byłem z przemysłem obronnym. Pracowałem na różnych stanowiskach w trzech spółkach produkujących i dostarczających uzbrojenie i sprzęt wojskowy na potrzeby zarówno naszej armii, jak i naszych sojuszników. Ponadto również przez ponad dziesięć lat pracowałem dodatkowo jako wykładowca w szkołach policealnych, ucząc marketingu, zarządzania i psychologii społecznej.

5. Zwiedziłeś spory kawałek świata. Czego Cię to nauczyło?

Szacunku dla partnerów siedzących po przeciwnej stronie stołu oraz odmiennych kultur i stylów zachowania. Ponieważ miałem możliwość współpracy z osobami m.in. z Azji, krajów Bliskiego Wschodu, Izraela, Afryki i obu Ameryk nauczyłem się, że nie można zachowywać się w sposób szablonowy i należy potrafić dostosować się do każdej sytuacji.

6. Umiejętności językowe przydają się w wojsku?

Podczas szkoleń rotacyjnych raczej nie, natomiast dość często zdarzało mi się rozmawiać w j. angielskim i rosyjskim z osobami będącymi na kwarantannie podczas służb w ramach operacji Odporna Wiosna czy Trwała Odporność. Ludzie ci często bez żadnej znajomości j. polskiego zobligowani do pozostania w domach czuli się bardzo zagubieni i każda informacja była dla nich niezmiernie cenna. Dodatkowo z racji moich zainteresowań techniką wojskową staram się czytać angielskojęzyczne opracowania i specjalistyczną prasę branżową. Liczę, że przyda mi się to w dalszej karierze wojskowej.

7. W końcu kurs oficerski Agrykola na WAT. Czym dla Ciebie są szlify oficerskie?

Spełnieniem marzeń i potwierdzeniem, że należy stawiać sobie cele i je realizować, nawet jeśli początkowo wydaje się to niemożliwe. Mam wielu znajomych – oficerów, którzy ukończyli tę uczelnię i jestem niesamowicie dumny, że również ja będę miał możliwość poczuć jej klimat. Szlify oficerskie będą też wiązać się z dużą odpowiedzialnością za siebie i za innych.

8. Co dalej?

Najpierw kurs i egzaminy. Później mam nadzieję, że będę mógł przekazywać swoją wiedzę innym i dalej rozwijać się i specjalizować jako żołnierz i oficer Wojska Polskiego. 

9. Czego możemy Ci życzyć?

Przede wszystkim żołnierskiego szczęścia i zdobycia tych wymarzonych gwiazdek.

Program szkolenia oficerów Terytorialnej Służby Wojskowej pod nazwą „Agrykola” został opracowany w 2017 roku przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przedstawicieli Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”, założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK. Kurs jest prowadzony w trybie stacjonarno – rotacyjnym. Oznacza to, że pierwszy miesiąc kursu odbędzie się stacjonarnie, kolejne jedenaście miesięcy w systemie weekendowym i ostatnie dwa tygodnie stacjonarnie.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała 15 stycznia 2018 r. Od początku stawia na szkolenie i rozwój swoich żołnierzy. Do tej pory kursy oficerskie ukończyło 10 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej z Kujaw i Pomorza. Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą również kurs podoficerski „Sonda”, który ukończyło 35 żołnierzy ochotników z 8 K-PBOT.

Materiał: por. Paweł Banasiak - oficer prasowy 8.K-PBOT

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (6)

    Teolog , w dniu 27-10-2021 22:53:52 napisał:

    Kocham propagandę WOT. Po co nam policja, straż pożarna czy miejska jak są harcerze Macierewicza?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Budowa magazynów
Włoszczyzna
3,99PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Golonka tylna
6,99PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ocetix majonez 620g
5,99PLN
0

Większość Polaków nie może pozwolić sobie na beztroskie gwiazdkowe zakupy

W tym roku ostrożnie podchodzimy do# planowania świątecznych wydatków. Aż połowa respondentów Barometru Providenta, od lat przeprowadzanego na przełomie października i listopada, nie potrafi jeszcze oszacować, ile może kosztować tegoroczna Gwiazdka.

(czytaj więcej)
0

W święta każdy może być dzieckiem! Przygotuj je z rodziną

Chyba wszyscy kochamy święta Bożego Narodzenia. Dlatego chcemy, by# ich magia zagościła w naszych domach na długo przed wigilią. Atmosferę świąt możemy wyczarować już na początku grudnia, spędzając czas w sposób twórczy i oryginalny. Odrobina fantazji wystarczy, by kuchnia zamieniła się w krainę pełną przygód i aromatów, przywołujących najmilsze wspomnienia z dzieciństwa.

(czytaj więcej)
0

Czy fotowoltaika będzie się jeszcze opłacać?

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV# Inwestycja w fotowoltaikę, dzięki udanym rządowym programom pomocowym, była gwarantem optymalizacji rachunków za energię elektryczną dla 700 tys. gospodarstw domowych, a przyszłości miała dotyczyć aż 3 mln rodzin.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)