Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

28 maja 2021

Zrób dokładne badanie rezonansem magnetycznym

Niektóre schorzenia oraz choroby ciężko zdiagnozować na podstawie objawów, bądź# podstawowych badań laboratoryjnych. W przypadku zmian np. w kręgosłupie czy mózgu konieczne jest wykonanie obrazowania rezonansem magnetycznym. To specjalistyczne badanie pozwoli dokładnie zlokalizować nawet najgłębiej zlokalizowane schorzenie.

Co to jest badanie MR?

MR, czyli z ang. magnetic rezonase, to nowoczesna metoda obrazowania, która pomaga lekarzom określić przyczynę dolegliwości, z jakimi zmaga się pacjent. W przeciwieństwie do badania rentgenowskiego rezonans magnetyczny nie wykorzystuje żadnego promieniowania. Co za tym idzie, jest to całkowicie bezpieczne badanie. Protony znajdujące się w naszym organizmie, wykazują właściwości magnetyczne. Umieszczone w polu magnetycznym ulegają one uporządkowaniu. Następnie zostają poddane działaniu fal radiowych o danej częstotliwości. Wówczas protony zmieniają swój stan i oddają energię o takiej samej częstotliwości fal radiowych. Czujniki umieszczone w rezonansie odbierają fale, a następnie przetwarzają je na przekrojowy obraz medyczny. Możliwe jest trójwymiarowe zobrazowanie narządów.

Wskazania do wykonania rezonansu

Niekiedy na pozór, niewinne objawy mogą okazać się przyczyną poważnych dolegliwości. Zdarza się, że ból głowy nie jest kwestią złego samopoczucia czy infekcji, ale rozwijającego się tętniaka. Dodatkowe symptomy, takie jak opadające powieki, nudności, czy zaburzenie widzenie, powinny nas zaniepokoić. Aby móc jednoznacznie określić przyczynę bólu głowy, konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Takie badanie może zostać zlecone tylko przez lekarza specjalistę. Wskazaniem do wykonania badania MR są także wszelkie schorzenia kręgosłupa, a także choroby układy nerwowego. Rezonans pomaga dokładnie zlokalizować zmianę w naszym organizmie, a także określić jej stan. Nowoczesne pracownie rezonansu, jakie znajdziemy w Toruniu. W przypadku podejrzenia tętniaka głowy wykonują pacjentowi specjalistyczne badanie z wykorzystaniem tzw. angio MR. Pozwala on uwidocznić przepływ krwi w naczyniach tętniczych i żylnych.

Przygotowanie do badania

Bez względu na to czy rezonans wykonujemy w ramach NFZ, czy w prywatnej placówce. Należy mieć skierowanie od lekarza specjalisty. Bez tego dokumentu, nie zostaniemy zbadani. Jeżeli lekarz nie zlecił wcześniej podania kontrastu, nie musimy być na czczo. W placówce zostaniemy poproszeni o wypełnienie ankiet, w których m.in. musimy określić czy kiedykolwiek przechodziliśmy jakieś operacje. Ważne, aby poinformować pracowników o wszelkich wszczepionych implantach. Metalowe elementy podczas badania mogłyby się przemieszczać, co stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia, a także może uszkodzić rezonans. Czas trwania badania jest zależny od części ciała, którą diagnozujemy. Najdłużej trwa obrazowanie głowy nawet do 60 min. Rezonans kręgosłupa, czy kończyn trwa zazwyczaj do 30 min. Badanie MR jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. Nie bagatelizujemy objawów, jakie wysyła nam nasz organizm. W razie potrzeby wykonajmy badanie rezonansem magnetycznym.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Pozytywne strony pandemii? Zaległości finansowe młodych znacznie mniejsze

Koronawirus, lockdowny i zdalna nauka podleczyły# finanse 18-24 latków. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, w czasie pandemii to właśnie zaległości młodych ubyło w największym stopniu na tle wszystkich grup wiekowych. Spadły o niemal 200 mln zł do 1 mld zł. Liczba niesolidnych dłużników zmniejszyła się o ponad 26 tys. osób. Pytanie, co dalej, czy uda się utrzymać ten trend biorąc pod uwagę, że życie wraca do względnej normy, a studia nie będą tak jak wcześniej niemal w pełni zdalne?

(czytaj więcej)