Dziś mamy 9 lutego 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

29 listopada 2022

Zwiedzanie izby regionalnej. Poznali dawne obyczaje i wróżby

fot. powierzone

fot. powierzone

W poniedziałek 28 listopada uczniowie kl.2a i 2b mieli okazję zwiedzić izbę regionalną, założoną przez panią #Iwonę Szopińską, Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Występie.

Przekraczając próg izby dzieci znalazły się w innej rzeczywistości. Dowiedziały się jak nazywały się poszczególne pomieszczenia w dawnych domach, jakie przedmioty codziennego użytku były wykorzystywane do konkretnych czynności. Przekonały się, że nic nie było tak łatwe i oczywiste jak teraz. Pani dyrektor opowiedziała również o tym, jak powstało to magiczne miejsce i jaką ważną rolę odgrywa w edukacji szczególnie najmłodszego pokolenia.

Termin wyjazdu do szkoły w Występie nie był przypadkowy. Miała to być również okazja do poznania dawnych obyczajów, wróżb i zabaw andrzejkowych oraz katarzynkowych. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Jedna z nich brała udział w zabawie tanecznej, poznając przy tym różne wróżby i zwyczaje, które towarzyszyły wiele lat temu młodym ludziom podczas wieczorów andrzejkowych. Druga grupa w tym czasie „przepowiadała” sobie przyszłość z lanego w tradycyjny sposób wosku. Na podstawie cienia, który rzucała ulepiona z wosku figurka, dzieci próbowały odgadnąć to, co może je czekać w najbliższym lub bardziej odległym czasie. Na pamiątkę pobytu w izbie uczniowie wspólnie w grupach pokolorowali pastelami ilustracje, które zostały powieszone w salach lekcyjnych. Każde dziecko zabrało ze sobą woskową pamiątkę, głownie po to, aby w domu jeszcze raz dokładniej się jej przyjrzeć i wyczytać przyszłość.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie Anna Karolczak, Edyta Pietrykowska i Anna Lemantowicz.

Dziękujemy Pani Dyrektor Iwonie Szopińskiej za zaproszenie i piękne zaprezentowanie dzieciom obrazków z przeszłości, która jest przecież częścią nas.

„Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja.
Jaka święta Katarzyna, taka będzie cała zima.”

Materiał: Anna Lemantowicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Walentynki inne niż wszystkie. Pomysły na miłą niespodziankę

Zwyczaj obchodzenia walentynek został zapoczątkowany w średniowiecznej Europie. Niegdyś 14 lutego był dniem, #w którym rycerze na dworze angielskim odnawiali przysięgi wierności wobec swoich wybranek. Obecnie walentynki to doskonała okazja do celebrowania miłości. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i spędzają wspólne chwile na romantycznych randkach. A co gdyby tak w tym roku zrobić coś kompletnie innego, wykorzystując to, co oferuje nam dzisiejsza technologia? Przedstawiamy 3 pomysły na nietypowe randki z technologią w tle!

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)