Cenne informacje dla uczniów. Zajęcia profilaktyczne i lekcja historyczna
W ubiegłym tygodniu klasy młodsze Szkoły Podstawowej# nr 2 im. Kard.Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia wraz z wychowawczyniami wzięły udział w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią.
(czytaj więcej)Ponad 30 osób trafiło za kraty. Zatrzymani w długi weekend
Policjanci #z bydgoskiej komendy miejskiej oraz podległych komisariatów nie ustają w dążeniu do zatrzymania kolejnych osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. W ostatnich dniach funkcjonariusze wsadzili za kraty aż 31 osób, w tym aż 18 w miniony długi weekend. Wszyscy unikający kary muszą się teraz liczyć z konsekwencjami swoich wcześniejszych czynów.
(czytaj więcej)"Nakielanki" zaśpiewały w Cafe Emilia. Kameralna atmosfera
Z ciekawą ofertą kulturalną można było się spotkać w poniedziałek#, 11 listopada w nakielskiej Restauracji Cafe Emilia.
(czytaj więcej)Nowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Gdzie powstaje?
Nowoczesne Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego #(CPR) oraz zintegrowana Dyspozytornia Medyczna w Bydgoszczy, po adaptacji obiektu przy ul. Szubińskiej 4, już wkrótce rozpocznie funkcjonowanie w nowej siedzibie. Inwestycja znacząco poprawi warunki pracy dla operatorów numerów alarmowych, dyspozytorów medycznych oraz pracowników technicznych, odpowiadając na potrzeby stale rozwijającego się systemu ratownictwa.
(czytaj więcej)"Smaki Krajny i Pałuk". Jubileuszowa edycja konkursu
Jubileuszowa XX edycja Konkursu Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk”# to wyjątkowa okazja, by wspólnie celebrować kulinarne tradycje obu regionów etnograficznych znajdujących się w obrębie powiatu nakielskiego. Celem kulinarnych zmagań jest bowiem m.in. integrowanie miłośników dziedzictwa Krajny i Pałuk oraz promocja i ocalenie od zapomnienia lokalnych produktów i potraw, które od pokoleń wzbogacają krajeńskie i pałuckie stoły.
(czytaj więcej)Nowy naczelnik wydziału technicznego Powierzenie pełnienia obowiązków
Kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP# st. bryg. Rafał Świechowicz z dniem 8 listopada br., powierzył pełnienie obowiązków Naczelnika Wydziału Technicznego, bryg. Marcinowi Jarząbkowskiemu.
(czytaj więcej)Poznawanie otaczającego świata. Ciekawostki o jeżach
Biblioteka w Trzeciewnicy gościła w swych progach dzieci #z klas 2 i 3 wraz z wychowawcą Panią Katarzyną Faltyńską, aby wspólnie obchodzić Dzień Jeża.
(czytaj więcej)Spotkanie pełne wrażeń i radości. Kolorowe jesienne święto
Święto Dyni jest to jedno z najbardziej kolorowych i wesołych #jesiennych świąt. Obchodzone jest w wielu krajach a w Polsce stało się popularne jako alternatywa dla Halloween.
(czytaj więcej)Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej. Odbył się etap szkolny
Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej organizowana jest przez# Polskie Towarzystwo Ekonomiczne od 1987 r. Jest to zadanie zlecone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
(czytaj więcej)Święto Gęsi na Krajnie. Ostatnie w tym roku targi w Minikowie
11 listopada na terenie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa# Rolniczego w Minikowie odbyło się tradycyjne już wydarzenie pt. "Święto Gęsi na Krajnie", które zgromadziło ponad 120 wystawców i przyciągnęło 7 tys. odwiedzających.
(czytaj więcej)Wypełnili słowa ślubowania. Szybka reakcja szubińskich policjantów
„Nawet z narażeniem życia”. Te słowa policyjnej roty ślubowania wypełnili# st. sierż. Piotr Guciński oraz st. post. Dawid Strychalski z szubińskiego komisariatu, gdy ewakuowali trzy osoby z kamienicy, w której wybuchł pożar. Dzięki ich szybkiej i zdecydowanej reakcji w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
(czytaj więcej)Mężczyźni wzbudzili podejrzenie mieszkańców. Chcieli sprawdzić piec
Od kilku dni mieszkańcy Zielonowa w szubińskiej gminie żyją w strachu#. Wszystko za sprawą dwóch mężczyzn, którzy zawitali do jednego z domów i podawali się za osoby sprawdzające piece.
(czytaj więcej)W świecie dziecięcej wyobraźni. Dobra czarownica przygotowała zagadki
Dzień Postaci z Bajek to święto, które obchodzimy# 5 listopada. To doskonała okazja, aby na chwilę przenieść się do zaczarowanego świata dziecięcej wyobraźni, pełnego bohaterów, którzy uczą, bawią i inspirują kolejne pokolenia.
(czytaj więcej)Atmosfera pełna dumy i refleksji. Przygotowano uroczysty apel
11. listopada 1918 r. to szczególna data w polskim# kalendarzu. Nasza ojczyzna po 123. latach odzyskała niepodległość.
(czytaj więcej)Samochód osobowy uderzył w drzewo. Wieczorne działania strażaków
Wczoraj 11 listopada br., po godzinie 22# na Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ulicy na ulicy Powstańców Wielkopolskich w Więcborku.
(czytaj więcej)Widowiskowa kąpiel w Wąsoszu. Radosne morsowanie w duchu patriotyzmu
W poniedziałkowy wieczór nad Jeziorem #Wąsoskim spotkali się członkowie Szubińskiego Klubu Morsa - a wszystko po to, by zgodnie z tradycją - w akompaniamencie patriotycznych pieśni zażyć lodowatej kąpieli z okazji Święta Niepodległości.
(czytaj więcej)Udane zawody w Tczewie. 18 medali dla reprezentacji klubu Yamabushi
Udany występ zawodników Klubu Karate #Stowarzyszenie Sportowe Yamabushi podczas XI Energa Grand Prix Tczewa które w dniach 9/10 listopada 2024 r odbyły się w Tczewie. W zawodach udział wzięło ponad 700 zawodników z 71 klubów z 7 państw.
(czytaj więcej)Turniej Niepodległościowy w Darta. Zawody z udziałem 45 osób
Turniej Niepodległościowy w Darta #już za nami. W zawodach udział wzięło 45 zawodników.
(czytaj więcej)Na drogach może być niebezpiecznie. Prognozowana gołoledź
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle# nad Notecią informuje, że od dnia 11.11.2024 r. od godz. 18:00 do dnia 12.11.2024 r. do godz. 09:00 na obszarze powiatu nakielskiego prognozowane są słabe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź.
(czytaj więcej)To już tradycja. Liczne delegacje złożyły kwiaty u stóp pomnika
Uczestniczące w nakielskich obchodach Święta Niepodległości osoby #już zgodnie z tradycją złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu.
(czytaj więcej)Uroczystości na nakielskim Rynku. Okolicznościowe przemówienie
Jak co roku, 11 listopada na nakielskim Rynku odbyły się główne uroczystości# związane z obchodami 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
(czytaj więcej)Patriotyczny przemarsz na Rynek. 106 lat temu Polska odzyskała niepodległość!
Tradycyjnie już jednym z elementów gminnych obchodów #Święta Niepodległości w Nakle jest msza święta w intencji Ojczyzny oraz późniejszy przemarsz z kościoła na Rynek. Nie inaczej było w tym roku
(czytaj więcej)Patriotyczny przystanek w Nakle. XVIII Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości
Kwadrans po godzinie 11:00 w dniu 11 listopada na nakielskim Rynku# pojawili się uczestnicy XVIII Bydgoskiego Rowerowego Rajdu Niepodległości. Wzięli oni udział w początkowej fazie uroczystości - śpiewając wspólnie ze zgromadzonym w centrum Nakła mieszkańcami Mazurka Dąbrowskiego, a także składając kwiaty u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu.
(czytaj więcej)Zabójstwo w centrum miasta. 33-latek trafił do aresztu
Kryminalni Komendy Miejskiej Policji #w Bydgoszczy, pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają okoliczności w jakich doszło do zabójstwa na bydgoskim Szwederowie. W sprawie zatrzymano 33-latka. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.
(czytaj więcej)Rowerowy Rajd Niepodległości. Przejazd przez Potulice
Dzisiaj rano z Bydgoszczy wyruszył Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości#. Po godzinie 13.00 jego uczestnicy dotarli do Potulic. W wydarzeniu bierze udział blisko 500 osób.
(czytaj więcej)Warto czytać etykiety. Dowiesz się wiele na temat składu
Czy zawsze czytasz etykiety, gdy kupujesz# produkty spożywcze? Warto to robić!
(czytaj więcej)Dzisiaj 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości
106 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej #wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów pod koniec XVIII w. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów było wynikiem nie tylko sprzyjających okoliczności dziejowych, ale także ofiary krwi, poświęcenia i pracy wielu pokoleń Polaków. O Niepodległą walczyli w wojnach napoleońskich, zrywach narodowowyzwoleńczych i I wojnie światowej, jak również podejmowali codzienny trud zachowania polskiej tożsamości na terenach pod panowaniem zaborców i na emigracji.
(czytaj więcej)Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie
Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.
(czytaj więcej)Młodość współtwórcy niepodległości. W rodzinie nazywany Ziukiem
Józef Piłsudski wywodził się z rodu szlacheckiego#, osiadłego na Wileńszczyźnie co najmniej od XVII wieku. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów. Był czwartym dzieckiem Józefa i Marii z domu Billewicz. Miał jedenaścioro rodzeństwa. Najbardziej znani byli Bronisław – etnograf, odkrywca Ajnów – autochtonicznego ludu Japonii, i Jan, prawnik, w okresie międzywojennym poseł na Sejm, minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego.
(czytaj więcej)