Dziś mamy 30 października 2024, środa, imieniny obchodzą:

16 września 2023

"Bo warto być dobrym człowiekiem". Tydzień Wychowania w Dwójce

fot. powierzone

fot. powierzone

Od 10 – 16 września po raz XIII obchodzony jest #Tydzień Wychowania. Jest to czas i okazja by zatrzymać się nad problematyką wychowawczą dzieci i młodzieży i zastanowić się nad warunkami skuteczności działań wychowawczych.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Kard. St. Wyszyńskiego w Nakle nad Notecią, od poniedziałku 11 września do piątku 15 września, katecheci zaprosili uczniów i nauczycieli do przeżycia tego czasu w kontekście wydarzenia beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. W tygodniu tym przyświecało hasło przewodnie „Bo warto być dobrym człowiekiem”.

Podczas katechez uczniowie poznawali historię rodziny Ulmów, zatrzymywali się nad zagadnieniami męczeństwa i naśladowania  Samarytan z Markowej  w dzisiejszych czasach. W zrozumieniu Ich odwagi i poświęcenia, w młodszych klasach pomagała dzieciom biblijna przypowieść o miłosiernym samarytaninie i nauka Jezusa o miłości bliźniego. W klasach starszych uczniowie mogli oglądać ciekawe prezentacje, materiały  i filmiki przygotowane przez IPN.

W obchody tego tygodnia włączył się także Samorząd Uczniowski, który przygotował dla klas zadanie miesiąca związane z bliższym poznaniem Polaków, którzy zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

W czwartek natomiast 14 września uczniowie klas 6 – 8 zostali zaproszeni na „lekcję historii” do auli szkoły. Gościem podczas spotkania z dziećmi był ksiądz Jarosław Rusnak z parafii św. Wawrzyńca w Nakle, którego pasją jest historia Polski, a ułatwia to stały kontakt księdza z gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Ks. Jarosław został także odznaczony w 2020 roku Krzyżem Obrońców Wołynia, za wieloletnią działalność na rzecz środowisk byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz za propagowanie etosu podziemia antykomunistycznego na Kresach Wschodnich RP. Podczas czwartkowej prelekcji, ks. Rusnak wprowadził uczniów w tematykę Holokaustu. Przygotowania do całkowitej zagłady, deportacje do obozów, oznakowania w obozie koncentracyjnym, to tylko niektóre z wiadomości, które ks. Jarosław w bardzo przystępny  sposób przekazał słuchaczom. Cisza na sali podczas prelekcji oraz pytania zadawane przez uczniów, świadczyły o ich zainteresowaniu tematem zagłady Żydów podczas II wojny światowej. Jak podkreśliła pani dyrektor Anna Maćkowska, dziękując księdzu prelegentowi i zwracając się do dzieci, historia lubi się powtarzać, dlatego należy dbać o drugiego człowieka i jego godność, reagować na przemoc, pielęgnować wspólnotę i tolerancję.

Mamy nadzieję, że wszelkie inicjatywy podjęte w tym Tygodniu Wychowania z błogosławioną rodziną Ulmów, jeszcze bardziej nauczą naszych uczniów postrzegania drugiego człowieka przez pryzmat jego dobroci, a nie wyglądu, pochodzenia czy koloru skóry.

W imieniu całej naszej społeczności szkolnej, serdecznie dziękujemy ks. Jarosławowi Rusnakowi za przybycie i piękną lekcję historii.

Materiał: Katarzyna Dobosz

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 15 13

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Żołnierze 8.K-PBOT pomagają na południu kraju. Minął miesiąc działań

Minął miesiąc od rozpoczęcia wspólnej operacji #5 Rodzajów Sił Zbrojnych RP we współdziałaniu z pozostałymi służbami mundurowymi i organami samorządowymi pk. „FENIKS”. Operacja ma na celu szeroko pojęte działania na rzecz usuwania tragicznych skutków powodzi oraz niesienie wsparcia poszkodowanym. Od początku biorą w niej udział żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT).

(czytaj więcej)
0

Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe

Sezon na grzybobranie w Polsce trwa, a spacerując po lesie, można# natknąć się nie tylko na borowiki czy podgrzybki, ale niestety również na porzucone śmieci. Jeśli podczas zbierania grzybów zauważymy odpady lub inne zanieczyszczenia środowiska, można je od razu zgłosić w aplikacji mObywatel. A zgłoszenie może być anonimowe.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)
0

Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych

Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.

(czytaj więcej)