Dziś mamy 17 lipca 2024, środa, imieniny obchodzą:

30 stycznia 2024

Zgłoszenia do małego ZUS. Termin upływa już jutro

fot. powierzone

fot. powierzone

Na zgłoszenie do małego ZUS plus zostało niewiele czasu.# Ostateczny termin upływa 31 stycznia. Do tej daty należy wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłosić się z kodem właściwym dla małego ZUS plus: 05 90 albo 05 92.

- Osoby, które korzystały z ulgi w ubiegłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie do małego ZUS plus. Mogą nadal w 2024 r. opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu. Z ulgi można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności. Nie dotyczy to przedsiębiorców, którzy przynajmniej w jednym miesiącu 2023 r. korzystali z małego ZUS-u plus. Oni od sierpnia 2023 roku mogą kontynuować ulgę przez dodatkowe 12 miesięcy, o ile nadal spełniają pozostałe warunki ustawowe - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Każdy korzystający w styczniu z małego ZUS-u plus musi do 20 lutego przekazać dokumenty rozliczeniowe z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawie wymiaru składek.

Mały ZUS plus to ulga nie dla wszystkich

- Jest kilka warunków, które należy spełnić, by móc korzystać z małego ZUS-u plus. Jednym z nich jest prowadzenie działalności gospodarczej w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni i nieprzekroczenie rocznego przychodu w poprzednim roku w wysokości 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej niż rok, to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy – dodaje rzeczniczka.

Z małego ZUS plus wykluczeni są przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej

z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz ci, którzy prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje działalność dla byłego lub obecnego pracodawcy w ramach tego, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Ulga nie jest przeznaczona dla osób, które dopiero założyły swoją działalność. One mogą skorzystać z innych możliwości. Najpierw 6-miesięczna „ulga na start”, a następnie dwa lata „preferencyjnych składek” liczonych od kwoty co najmniej 30% minimalnego wynagrodzenia.

Kto może zgłosić się do ulgi po 31 stycznia

Termin na zgłoszenie do małego ZUS plus mija 31 stycznia. Po tej dacie, skorzystanie z ulgi nie będzie możliwe. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy, którzy rozpoczną lub wznowią prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po 25 stycznia 2024 r. (przez co do końca miesiąca zostanie mniej niż 7 dni). Oni mogą zgłosić się do małego ZUS-u plus w terminie 7 dni liczonymi od daty rozpoczęcia bądź wznowienia działalności. Zgłoszenia do małego ZUS plus przedsiębiorca można dokonać także w innym miesiącu  niż styczeń, jeśli korzystał z „preferencyjnych składek” przez 24 miesiące i okres wyliczania składek  od 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia kończy się w innym terminie niż styczeń. Taki płatnik składek może zgłosić się do małego ZUS w ciągu 7 dni od zaistnienia zmiany.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 8 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa magazynów
KOBIZE
500PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

"Pole pszenicy z cyprysami". Mural w nowej odsłonie

Mural „Pole pszenicy z cyprysami” reaktywowany #w nowej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)