Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:

18 października 2024

Co jeść na diecie przeciwzapalnej? Sprawdź

fot. powierzone

fot. powierzone

Borykasz się z częstymi stanami zapalnymi w organizmie? Zazwyczaj przyczynami są# cukrzyca, otyłość czy też choroby serca i autoimmunologiczne. Dzięki odpowiedniej diecie możesz zapobiegać rozwojowi stanów zapalnych, a także ograniczyć ich skutki. Kluczowe jest jednak to, abyś wybierał odpowiednie produkty spożywcze. Dowiedz się, co jeść na diecie przeciwzapalnej, aby wesprzeć swój organizm w walce ze stanami zapalnymi.

Na czym polega dieta przeciwzapalna?

W diecie przeciwzapalnej najważniejsze jest to, abyś wybierał odpowiednie produkty, a przy tym ograniczał spożywanie artykułów spożywczych, które nasilają procesy zapalne. Najlepiej, jeśli postawisz na naturalne produkty bogate w antyoksydanty, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz błonnik. Zrezygnuj za to z jedzenia wysoka przetworzonej żywności. Dzięki temu ograniczysz ryzyko występowania przewlekłych stanów zapalnych w organizmie, które są spowodowane przez stres, niezdrową dietę i siedzący tryb życia.

Co jeść na diecie przeciwzapalnej?

Zastanawiasz się, jak prawidłowo skomponować dietę przeciwzapalną? Kluczowe znaczenie ma ograniczenie spożycia produktów, które działają prozapalnie. Na samym początku możesz mieć trudności z prawidłowym skomponowaniem posiłków, więc pomocny może być catering dietetyczny, który jest dostępny w różnych miastach w niemal całej Polsce, np.:

Chcesz dowiedzieć się, co jeść na diecie przeciwzapalnej, aby poprawić kondycję swojego organizmu? Włącz do diety poniższe składniki.

Warzywa i owoce

Podstawą diety przeciwzapalnej są warzywa i owoce, ponieważ stanowią doskonałe źródło antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki. Tym samym zmniejszają stany zapalne. Sięgaj przede wszystkim po warzywa i owoce, które mają ciemniejsze kolory – to prosty sposób na wybór odpowiednich produktów. Świetnie sprawdzają się:

  • owoce jagodowe – są bogate w polifenole; np. borówki, maliny, jeżyny i truskawki;

  • zielonolistne warzywa – to źródło flawonoidów, a także witamin A, C i E; np. szpinak, rukola, brokuły, jarmuż;

  • pomidory – mają silne działanie przeciwzapalne, są bogate w likopen;

  • marchew – zawiera beta-karoten, który zmniejsza stan zapalny.

Tłuszcze omega-3

Kolejnym niezbędnym składnikiem diety przeciwzapalnej są tłuszcze omega-3. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ pomagają w zmniejszeniu poziomu prozapalnych substancji w organizmie – szczególnie dotyczy to cytokiny i prostaglandyny. Dobrymi źródłami tłuszczu omega-3 są:

  • tłuste ryby – bogate w kwasy EPA i DHA, np. łosoś, makrela i pstrąg;

  • nasiona i orzechy – np. siemię lniane, nasiona chia i orzechy włoskie.

Zioła i przyprawy

Warto korzystać z ziół i przypraw nie tylko po to, aby urozmaicić smak potraw, ale również, by skorzystać z ich właściwości prozdrowotnych. Tym bardziej że wiele z nich wspomaga walkę ze stanami zapalnymi np.:

  • kurkuma – zawiera kurkuminę, która ma silne działanie przeciwzapalne;

  • imbir – wspomaga trawienie i działa przeciwzapalnie;

  • czosnek – to naturalny antybiotyk, ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Material Partnera - Artykul Sponsorowany
Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?

Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.

(czytaj więcej)