Korekta rocznej składki zdrowotnej. Termin mija 1 lipca
fot. powierzone
Kończy się czas na składanie korekt składki zdrowotnej# za ubiegły rok. Termin mija 1 lipca. Dokumenty korygujące mogą złożyć ci płatnicy, którym z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok wyszła nadpłata, a nie złożyli wniosku o jej zwrot.
- Płatnicy składek mają obowiązek składania co miesiąc dokumentów rozliczeniowych z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Do 20 maja część płatników składek była też zobowiązana przekazać do ZUS-u roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok. Chodzi o przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową, podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jeśli z rozliczenia wyszła nadpłata i płatnik nie miał zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to do 3 czerwca mógł złożyć wniosek o zwrot nadpłaconej składki. ZUS w takiej sytuacji przekaże nadpłatę na wskazany we wniosku rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia 2024 r. Jeśli natomiast przedsiębiorca nie złożył wniosku o zwrot, to ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.
Korekta rocznej składki zdrowotnej
Przedsiębiorca ma prawo skorygować dokumenty rozliczeniowe ze składką zdrowotną tylko do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaconej składki, która wynika z rocznego rozliczenia. Jeśli płatnik nie składał takiego wniosku, to korekty składki zdrowotnej za 2023 rok może przekazać do 1 lipca- wyjaśnia rzeczniczka.
Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
- Czynniki rakotwórcze. Nowy wzór formularza dla pracodawców
- Wakacje sładkowe dla przedsiębiorców. Ile osób skorzystało z ulgi?
- Ubezpieczenia społeczne w 2025 roku. Nowe wysokości składek
- Płatnicy składek otrzymają informację z ZUS. Co zostanie uwzględnione?
- Program "Laptop dla Nauczyciela". Zmieni się sposób rozliczania wniosków
Dodaj komentarz
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!