Pobyt uczniów we Wrocławiu. Drugi dzień zwiedzania
fot. Michał Wiśniewski
W dniach 16 - 18 grudnia br. grupa uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego# nr 4 w Nakle nad Notecią odwiedziła Wrocław. Do uczniów z Czwórki dołączyli uczniowie ze szkół w Potulicach i Lisewie Kościelnym.
Program drugiego dnia rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Historii Zajezdnia. Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu to miejsce niezwykłe. Obiekt z końca XIX wieku był świadkiem skomplikowanej historii miasta. Zajezdnia podobnie jak całe miasto, została zniszczona w trakcie walk o Festung Breslau.
W 1945 roku, w wyniku decyzji mocarstw, Wrocław stał się polskim miastem. Niemieckie Städtische Straßenbahn Breslau zastąpione zostało przez polskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Polacy odbudowali częściowo zniszczone zabudowania zajezdni, która odtąd służyła wrocławskim autobusom. To tu w sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża. Tak rodziła się „Solidarność”, wielomilionowy, pokojowy ruch, który sprzeciwiał się komunistycznej dyktaturze i w końcu doprowadził do jej obalenia.
Dzisiaj Zajezdnia jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Podążając wystawą pt. „Wrocław 1945 – 2016” odbyliśmy swoista podróż w czasie. Wystawa rozpoczyna się w mieszczańskim mieszkaniu Lwowa w momencie wybuchu II wojny światowej, ukazując losy miasta pod okupacją radziecką, a potem hitlerowską.
To mieszkańcy powojennego Lwowa zasiedlą w 1945 roku rodzący się w granicach państwa polskiego Wrocław. Kolejne sale wystawy przenoszą nas w czasy Polski Ludowej aż do wolnych wyborów w czerwcu 1989 roku. Końcowe ekspozycje opowiadają o „powodzi stulecia” z lata 1997 roku oraz o roku 2016, w którym stolicy Dolnego Śląska przyznano tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury”.
Po przerwie obiadowej w programie wycieczki znalazł się następny obowiązkowy punkt na planie Wrocławia – Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Ossolineum to najważniejsza i najdłużej działających instytucji kultury w Polsce. Założył ją we Lwowie w roku 1817 za zgodą władz austriackich hrabia Józef Maksymilian Ossoliński.
Podczas pobytu starsi uczniowie poznali historię i zwiedzili najważniejsze miejsca Zakładu, a młodsi uczestniczyli w lekcji świątecznej, w której wykonywali dawne ozdoby choinkowe.
Koniec bardzo intensywnego dnia spędziliśmy w Hydropolis – nowoczesnym centrum wiedzy o wodzie.
Materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- I LO w Nakle wyróżnione. "Brązowa Odznaka Perspektywy"
- "Alchemiczna Przygoda Wiedźmina". Licealiści uczestniczyli w Nocy Biologów
- Uczniowie z Sadek z wizytą w DPS. Jasełka w wykonaniu trzecioklasistów
- Warsztaty turystyczno-hotelarskie. Cenne doświadczenie dla uczniów
- Olimpiada turystyczna. Licealiści uczestnikami zawodów okręgowych
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)