Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:

01 stycznia 2025

System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia

fot. freepik

fot. freepik

Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.

 

Dlaczego system AML jest potrzebny?

Obecnie używane systemy lokalizacyjne mają liczne ograniczenia, które mogą utrudniać dotarcie służb na czas. Problemy z określeniem lokalizacji występują szczególnie w słabo zabudowanych miejscach. Dodatkowym wyzwaniem bywa stres i dezorientacja osób wzywających pomoc, co utrudnia przekazanie informacji o miejscu zdarzenia.

Jak działa AML?

System AML automatycznie aktywuje się podczas połączeń na numery alarmowe, wykorzystując wbudowane w telefon funkcje lokalizacyjne. Dane o położeniu osoby dzwoniącej są przekazywane służbom ratunkowym z dokładnością do kilku metrów, nawet kilka razy podczas jednej rozmowy. Dzięki temu osoba wzywająca pomoc nie musi znać swojego dokładnego położenia, a dyspozytor otrzymuje dane lokalizacyjne automatycznie. Według Komisji Europejskiej AML skraca czas dotarcia służb o średnio 30 sekund, co ma kluczowe znaczenie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Bezpieczeństwo danych i zgodność z przepisami

System działa wyłącznie podczas połączeń z numerami alarmowymi, a dane lokalizacyjne są objęte tajemnicą komunikacji elektronicznej. Informacje są usuwane po określonym czasie, co gwarantuje ochronę prywatności.

Wdrożenie AML w Polsce wynika z przepisów Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, który nakłada na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia takiego rozwiązania. W wielu krajach UE AML działa już z powodzeniem.

Finansowanie projektu

Projekt AML jest finansowany ze środków Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Budżet wynosi 32 673 112 zł, z czego 79,71% to środki UE, a 20,29% pochodzi z budżetu państwa. Pełne uruchomienie systemu AML w Polsce planowane jest na 2027 r.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    On, w dniu 02-01-2025 12:02:00 napisał:

    To może być potrzebne tylko trzeba mieć telefon przy sobie Ja kiedy idę w teren trasę pieszą telefon zostaje tam gdzie jego miejsce tzn dom auto chce się wyciszyć i mieć spokój z ta chora wasza inteligencją .Miłego dnia .Wystarczy kompas nie masz kompasu jest pochmurno to popatrz na drzewa z której strony jest mech to jest północ ..i to wystarczy .

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
KOBIZE
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?

Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.

(czytaj więcej)