System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
fot. freepik
Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
Dlaczego system AML jest potrzebny?
Obecnie używane systemy lokalizacyjne mają liczne ograniczenia, które mogą utrudniać dotarcie służb na czas. Problemy z określeniem lokalizacji występują szczególnie w słabo zabudowanych miejscach. Dodatkowym wyzwaniem bywa stres i dezorientacja osób wzywających pomoc, co utrudnia przekazanie informacji o miejscu zdarzenia.
Jak działa AML?
System AML automatycznie aktywuje się podczas połączeń na numery alarmowe, wykorzystując wbudowane w telefon funkcje lokalizacyjne. Dane o położeniu osoby dzwoniącej są przekazywane służbom ratunkowym z dokładnością do kilku metrów, nawet kilka razy podczas jednej rozmowy. Dzięki temu osoba wzywająca pomoc nie musi znać swojego dokładnego położenia, a dyspozytor otrzymuje dane lokalizacyjne automatycznie. Według Komisji Europejskiej AML skraca czas dotarcia służb o średnio 30 sekund, co ma kluczowe znaczenie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
Bezpieczeństwo danych i zgodność z przepisami
System działa wyłącznie podczas połączeń z numerami alarmowymi, a dane lokalizacyjne są objęte tajemnicą komunikacji elektronicznej. Informacje są usuwane po określonym czasie, co gwarantuje ochronę prywatności.
Wdrożenie AML w Polsce wynika z przepisów Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, który nakłada na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia takiego rozwiązania. W wielu krajach UE AML działa już z powodzeniem.
Finansowanie projektu
Projekt AML jest finansowany ze środków Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Budżet wynosi 32 673 112 zł, z czego 79,71% to środki UE, a 20,29% pochodzi z budżetu państwa. Pełne uruchomienie systemu AML w Polsce planowane jest na 2027 r.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Czytaj również
- Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
- Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych? Propozycja zmiany przepisów
- 10 lat z Kartą Dużej Rodziny. Kto może korzystać ze zniżek?
- Niedziele handlowe w 2025 roku. Kiedy zrobisz zakupy?
- Co zrobić z choinką po świętach? Masz kilka możliwości
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
On, w dniu 02-01-2025 12:02:00 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!