Dziś mamy 1 lipca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

02 maja 2024

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

fot. pixabay

fot. pixabay

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

W składzie lilaka nie brakuje substancji aktywnych. Są to glikozydy irydoidowe, lignany, kumaryny, flawonoidy, fenolokwasy czy garbniki.  Roślina posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Z kwiatów można przyrządzić smaczny syrop, nalewkę czy napar.  Syrop z lilaka z pewnością przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie.  Wykazuje działanie napotne, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lilak posiada fitoncydy antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Syrop z lilaka można przygotować domowym sposobem. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

Około dwie szklanki kwiatostanów lilaka, 1,5 litra wody, 1 kg cukru i 2 cytryny.

Kwiaty lilaka zbieramy z dala od dróg, w miejscach bez zanieczyszczeń w słoneczny dzień. Kwiaty muszą być dobrze rozwinięte. Zalewamy je zimną wodą i gotujemy na wolnym ogniu około 20 minut. Po wystudzeniu, powstały wywar wkładamy do lodówki na 24 godziny. Następnie odciskamy płyn przez gazę lub drobne sitko. Dodajemy do niego wyciśnięty sok z cytryn i cukier. Gotujemy na wolnym ogniu przez około dwie godziny, często mieszając płyn drewniana łyżką. Gorącym syropem napełniamy wyparzone słoiczki. Dokładnie zakręcamy i stawiamy na wieczku. Po ostudzeniu przechowujemy w chłodnym miejscu.

Oceń artykuł: 11 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Budowa hal
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
KOBIZE
500PLN
Konstrukcje stalowe
0

Pilotażowa edycja Kursu Walki w Mieście. Ćwiczyli obronę

Z początkiem czerwca w Centrum Szkolenia #Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęła się pilotażowa edycja Kursu Walki w Mieście. Szkolenie realizowane było zarówno na obiektach szkoleniowych w Grudziądzu jak i Toruniu, a w samym kursie udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju.

(czytaj więcej)
0

100 lat Polskich Lasów Państwowych. Rozporządzenie z 1924 roku

W tym roku Lasy Państwowe obchodzą stulecie# swojego istnienia. 28 czerwca 1924 r., prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał rozporządzenie, które stanowiło podwaliny pod powstanie przedsiębiorstwa „Polskie Lasy Państwowe”

(czytaj więcej)
0

Znaki graficzne na produktach. Warto poznać ich znaczenie

Znaki ekologiczne to symbole umieszczane na opakowaniach#. Informują, które produkty są przyjazne dla środowiska. Wato poznać ich znaczenie.

(czytaj więcej)
0

Upał nie był przeszkodą. Kolejna wędrówka z cyklu "Po bezdrożach"

W niedzielę, 30 czerwca 13 osób postanowiło #maszerować w ten upał.

(czytaj więcej)