Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

19 lipca 2024

Deklaracja rozliczeniowa. Wielu przedsiębiorców zapomina o jej złożeniu

fot. powierzone

fot. powierzone

Każdy przedsiębiorca niezależnie od tego, czy zatrudnia# pracowników, czy też nie, ma obowiązek składać co miesiąc dokumenty rozliczeniowe do ZUS-u. Mimo to wielu o tym obowiązku zapomina.

- Płatnicy składek bez względu na to, czy zatrudniają pracowników, czy zobowiązani są opłacać tylko składkę na własne ubezpieczenie, a także osoby z nimi współpracujące muszą co miesiąc przekazywać dokumenty rozliczeniowe do ZUS-u. Zwolnieni z tego obowiązku są tylko duchowni, osoby składające dokumenty za nianie oraz osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Wielu płatników nie wywiązuje się z obowiązku comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych, mimo że ZUS wysyła elektronicznie na ich profil PUE informacje o braku dokumentów za dany miesiąc. Właścicielom firm, którzy nie przekażą dokumentów za dany miesiąc, ZUS utworzy automatycznie wymiar składek z urzędu, co może skutkować błędnym rozliczeniem.

Przedsiębiorcy rozliczający składki za maksymalnie 5 osób, mogą do ZUS-u przekazywać dokumenty w formie papierowej. Jeśli rozliczają składki za ponad 5 osób, to przekazują dokumenty w formie elektronicznej. Mogą to zrobić za pośrednictwem ePłatnika albo programu Płatnik.

Termin składania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek

Jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, czyli m.in. urzędy gminy i miasta przekazują dokumenty rozliczeniowe i opłacają składki do 5. dnia następnego miesiąca. Dla pozostałych płatników termin zależy od tego, czy mają osobowość prawną, czy też nie. Dla podmiotów z osobowością prawną np. spółek kapitałowych, spółdzielni, fundacji będzie to termin do 15. dnia następnego miesiąca, a dla pozostałych płatników m.in. jednoosobowych firm i innych podmiotów bez osobowości prawnej będzie to termin do 20. dnia następnego miesiąca.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
KOBIZE
500PLN
0

Kontrola importowanego materiału siewnego. Co jest sprawdzane?

Materiał siewny roślin pochodzący z państw trzecich #może być sprowadzony i dopuszczony do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli został wyprodukowany i oceniony zgodnie z systemem inspekcji polowych Unii Europejskiej oraz spełnia wymagania zdrowia roślin. Równoważność systemu produkcji i oceny jest analizowana przez Komisję Europejską i stwierdzana we właściwym wspólnotowym akcie prawnym.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Kontrola jakości mięsa, wędlin i serów. Zakwestionowano blisko 50 % towarów

Przeprowadzone przez IJHARS kontrole mięsa, wędlin i serów #sprzedawanych bez opakowania wykazały, że błędy najczęściej dotyczą oznakowania, zakwestionowano aż 46,6% towarów.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)