Dziś mamy 18 lipca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

18 lipca 2024

Aktualizacja harmonogramu naborów wniosków. Wprowadzono zmiany

fot. ARiMR

fot. ARiMR

ARiMR publikuje zaktualizowany harmonogram naborów #wniosków o przyznanie pomocy w 2024 r. w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR).

Od 1 marca 2024 r. uruchomione zostały trzy nabory wniosków w ramach instrumentów finansowych, w których wsparcie jest udzielane w formie bezpłatnych gwarancji oraz dotacji na spłatę odsetek do kredytów komercyjnych. Pomoc udzielana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. ARiMR nie prowadzi naborów wniosków w tym zakresie.

Nabory wniosków planowane do końca 2024 roku

Jeszcze w 2024 roku w ramach PS WPR zostanie uruchomionych 17 naborów wniosków, w tym cztery nabory dotyczące interwencji inwestycyjnych lub ograniczających ryzyko prowadzenia działalności:

  • I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu – wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie m.in. na zakup maszyn, urządzeń wpływających na poprawę ochrony środowiska i klimatu np. opryskiwacze, rozsiewacze, maszyny do uprawy bezorkowej, siatki przeciwgradowe, zbiorniki do retencji wody.
  •  I. 10.1.1 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacje)
    w obszarach:
    • B – wsparcie operacji dotyczących produkcji ekologicznej w gospodarstwach ekologicznych – wnioskodawcy  będą mogli  ubiegać się  o wsparcie  na budowę lub modernizację budynków, zastosowanie rozwiązań rolnictwa precyzyjnego
      w budynkach, zapewnienie wybiegów oraz pastwisk dla zwierząt, zakup sprzętu do przygotowywania, przechowywania, czyszczenia, sortowania, kalibrowania
      i konfekcjonowania produktów rolnych, zakup lub leasing maszyn i urządzeń oraz budowę i zakup elementów infrastruktury technicznej wpływającej bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej.
    • C – wsparcie operacji dotyczących bezpiecznego dla konsumenta i efektywnego przedłużania trwałości produktów, przechowalnictwa oraz lepszego przygotowania do sprzedaży (w tym bezpośredniej) – wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie na budowę lub modernizację budynków, zakup sprzętu do przygotowywania, przechowywania, czyszczenia, sortowania, kalibrowania, konfekcjonowania produktów rolnych.
  • I.10.5 Rozwój małych gospodarstw w obszarach:
    • produkcji ekologicznej lub produkcji i przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie metodami ekologicznymi, lub
    • rozpoczynania działalności w zakresie wprowadzania żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw (rolniczy handel detaliczny, sprzedaż bezpośrednia, dostawy bezpośrednie)

– wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie na inwestycje budowlane, wyposażenie budynków lub budowli, zakup maszyn i urządzeń.

  • I.12.1 Dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich – pomoc przyznawana będzie w wysokości 70% kwoty składki z tytułu ubezpieczenia prowadzonej działalności rolniczej w zakresie produkcji zwierząt. 

Zmiany w harmonogramie na 2024 r.

28 czerwca br. Polska uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na uruchomienie dodatkowych środków w ramach PROW 2014-2020. Dodatkowe środki pozwolą sfinansować:

  • około 6 000 wniosków z obszaru D dotyczącego zakupu maszyn w ramach operacji typu Modernizacja gospodarstw rolnych.
  • ponad 1 000 dodatkowych wniosków w ramach Inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. 

Mając na uwadze:

  • konieczność usprawnienia obsługi wniosków złożonych w ramach PROW 2014-2020, KPO oraz PS WPR,
  • zbieżność zakresu wsparcia w obszarach A w interwencji 10.1.1 ze wsparciem udzielanym w ramach Rolnictwa 4.0 KPO,
  • umożliwienie rolnikom lepszego przygotowania wniosków na nowe interwencje, poprzez bardziej równomierne rozłożenie terminów naborów oraz
  • łatwiejszy dostęp rolników do doradców ODR,

podjęto decyzję o przesunięciu z 2024 rok na 2025 rok naborów w ramach poniższych interwencji PS WPR 2023-2027:

  • I.10.1.1 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacja) obszar A,
  • I.10.10.1 Infrastruktura na obszarach wiejskich – przydomowe oczyszczalnie,
  • I.10.15 Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń,
  • I.13.5.1 Współpraca Grup Operacyjnych EPI - Wsparcie przygotowawcze,
  • I.14.1.2 Doskonalenie zawodowe rolników, moduł 2 Szkolenia profilowane dla rolników,
  • I.14.3.2 Doskonalenie zawodowe kadr doradczych, moduł 3 Studia podyplomowe,
  • I.14.3.3 Doskonalenie zawodowe kadr doradczych, moduł 4 Mentoring,
  • I.14.3.5 Doskonalenie zawodowe kadr doradczych, moduł 2 Szkolenia profilowane.

Inne nabory planowane w 2025 r.

Oprócz ww. przesuniętych naborów, w 2025 r. planuje się przeprowadzenie naborów wniosków m.in. w ramach interwencji:

  • I.10.1.1 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacja) obszar D,
  • I.13.5.2 Współpraca Grup Operacyjnych EPI - Realizacja operacji EPI,
  • I.10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej.

Planowane terminy uruchomienia naborów w 2025 roku zostaną opublikowane do końca bieżącego roku.

Kampania 2024 – wnioski obszarowe

W harmonogramie wprowadzone zostały również zmiany w zakresie płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz działań obszarowych, mające charakter porządkujący.

W związku z uruchomieniem nowych interwencji w harmonogramie zostały zaktualizowane orientacyjne limity środków finansowych przeznaczonych na realizację płatności.

ARiMR przypomina, że bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji upłynął 1 lipca. Nabór w ramach kampanii potrwa jeszcze do 26 lipca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc. Natomiast do 2 września ubiegający się o dopłaty mogą się starać o wsparcie w ramach dwóch nowych interwencji: 1.1 Płatność dla małych gospodarstw oraz 4.7 Ekoschemat – Grunty wyłączone z produkcji.

Więcej informacji - otwórz

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
40PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Egzotyczne pamiątki z wakacji. Nie wszystko można przewieźć

Wakacje to czas urlopów i podróży. Większość z nas nie wyobraża sobie# powrotu zza granicy bez przywiezienia pamiątek dla siebie lub naszych bliskich. Często są one wytworzone z egzotycznych roślin i zwierząt, jednak nie każdy wie, że niektóre z nich są objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory. Co zrobić, jeśli nie chcemy przechodzić przez formalności związane z przewozem takich pamiątek lub nie chcemy mieć nieprzyjemności na granicy w przypadku ich niedopełnienia? Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące CITES.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)