Dziś mamy 18 lipca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

18 lipca 2024

Jak rozpoznać udar cieplny? Konsekwencje przegrzania organizmu

fot. pixabay

fot. pixabay

Za oknem wyjątkowo wysoka temperatura? Uważaj! Zwróć szczególną uwagę #na dzieci, osoby starsze i chore, które mogą być bardziej narażone m.in. na wystąpienie udaru cieplnego.

Udar cieplny to reakcja organizmu, która występuje po dłuższym działaniu wysokiej temperatury na nasze ciało. Nagrzewa się ono tak mocno, że organizm nie jest w stanie samodzielnie obniżyć temperatury.

Jeśli zaobserwujesz objawy udaru, niezwłocznie wezwij pomoc! Bez szybkiego udzielenia pomocy może dojść do śpiączki, a nawet śmierci.

Udar słoneczny

Udar słoneczny (porażenie słoneczne) powstaje przy dużym, bezpośrednim nasłonecznieniu – przede wszystkim głowy oraz karku. Miejscowe działanie promieni słonecznych na skórę głowy prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu.

Objawy:

- bóle i zawroty głowy;

- zaczerwienienie i poparzenia skóry;

- ogólny niepokój.

Co robić, jeśli wystąpią objawy:

- przenieś się do chłodnego miejsca;

- rób zimne lub wilgotne okłady na głowę;

- pij wodę;

- weź chłodną kąpiel.

Jeśli wystąpią wymienione objawy, należy bezzwłocznie wezwać pomoc!

Udar cieplny

Udar cieplny (porażenie cieplne) to reakcja organizmu, która występuje po dłuższym działaniu wysokiej temperatury na nasze ciało – często połączonej z wysoką wilgotnością i brakiem lub bardzo małym ruchem powietrza. Temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć.

Objawy:

- wysoka temperatura ciała (powyżej 39°C);

- gorąca, czerwona, sucha lub wilgotna skóra;

- szybkie, dobrze wyczuwalne tętno;

- możliwa utrata przytomności.

Co robić, jeśli wystąpią objawy:

- zadzwoń pod numer 999 lub 112 i natychmiast wezwij pomoc;

- przenieś się w chłodniejsze miejsce;

- obniż temperaturę ciała zimnymi okładami lub nawet zimną kąpielą / zimnym prysznicem;

- podawaj płyny.

Jeśli wystąpią wymienione objawy, należy bezzwłocznie wezwać pomoc! Jeśli pomoc nie zostanie wezwana w odpowiednim czasie, może dojść do śpiączki, a nawet śmierci.

Wyczerpanie cieplne

Z wyczerpaniem cieplnym mamy do czynienia, gdy – z powodu długiego przebywania na słońcu – w organizmie następuje nadmierna utrata płynów i soli. Spada wówczas ciśnienie tętnicze krwi, co powoduje uczucie silnego zmęczenia.

Objawy:

- zwiększone pocenie się;

- brak sił;

- zimna, blada i wilgotna skóra;

- szybkie ale słabo wyczuwalne tętno;

- nudności lub wymioty;

- zasłabnięcia.

Co robić, jeśli wystąpią objawy:

- przenieś się do chłodniejszego miejsca;

- połóż się i rozluźnij ubranie;

- rób zimne okłady na całym ciele;

- pij wodę małymi łykami;

- jeśli wymiotujesz, natychmiast udaj się do lekarza.

Jeśli osoba z objawami wyczerpania cieplnego wystarczająco szybko zostanie przeniesiona w chłodniejsze miejsce i napije się wody, powinna poczuć się lepiej. Jeśli jednak w ciągu pół godziny złe samopoczucie nie minie, istnieje podejrzenie udaru cieplnego.

Jeśli złe samopoczucie nie minie, należy bezzwłocznie wezwać pomoc!

Źródło: Ministerstwo Zdrowia / GIS

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Zadaj pytanie
40PLN
KOBIZE
500PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Praca na wysokości
60PLN
0

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Co będzie wliczane do stażu?

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy# dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Egzotyczne pamiątki z wakacji. Nie wszystko można przewieźć

Wakacje to czas urlopów i podróży. Większość z nas nie wyobraża sobie# powrotu zza granicy bez przywiezienia pamiątek dla siebie lub naszych bliskich. Często są one wytworzone z egzotycznych roślin i zwierząt, jednak nie każdy wie, że niektóre z nich są objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory. Co zrobić, jeśli nie chcemy przechodzić przez formalności związane z przewozem takich pamiątek lub nie chcemy mieć nieprzyjemności na granicy w przypadku ich niedopełnienia? Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące CITES.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez telefonu komórkowego. Technologia nie powinna nami rządzić

15 lipca obchodzimy Dzień bez telefonu komórkowego, co jest doskonałą okazją#, aby na chwilę oderwać się od ekranów telefonów i skupić na rzeczywistości wokół nas. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia przenika każdy aspekt naszego życia, warto przypomnieć sobie, jak ważne są chwile spędzone offline.

(czytaj więcej)