"Kosmiczni Detektywi". Ogólnopolski konkurs dla uczniów
fot. pixabay
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie# pn. „Kosmiczni Detektywi”, skierowanym do uczniów w wieku od 6 do 14 lat, którego organizatorem jest Polska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Rozwoju i Technologii przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Chcemy zwrócić uwagę uczniów na niezwykłe zastosowania technologii kosmicznych w codziennym życiu. Na zwycięzców czekają wyjątkowe nagrody, w tym spotkanie z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, w trakcie jego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wycieczka do europejskich ośrodków naukowych.
Celem konkursu jest znalezienie i wybranie jednego przykładu technologii opracowanej pierwotnie na potrzeby kosmicznych misji, a następnie pokazanie, jak została ona zaadaptowana w codziennym życiu na Ziemi, np. w kuchni, medycynie, transporcie czy komunikacji.
Uczestnicy mogą przygotować swoje prace w dowolnej formie, takiej jak film, animacja, opowiadanie, gra czy forma artystyczna. Prace powinny uwzględniać historię wybranej technologii, jej zastosowanie w kosmosie oraz adaptację do codziennych potrzeb.
Na zwycięzców konkursu czekają wyjątkowe nagrody, w tym:
- Spotkanie na żywo z polskim astronautą. Uczestnicy będą mieli okazję połączyć się ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, w trakcie jego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
- Wycieczka do europejskich ośrodków naukowych. Kilkudniowa podróż do wiodących ośrodków badawczo-technologicznych związanych z sektorem kosmicznym.
- Wielki Finał z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Spotkanie z polskim astronautą, warsztaty oraz rozmowy z ekspertami z branży kosmicznej.
- Edukacyjny wkład zwycięzców. Najlepsze prace zostaną włączone do materiałów edukacyjnych wykorzystywanych w szkołach w całej Polsce.
Jak wziąć udział?
Konkurs jest skierowany do uczniów indywidualnych oraz zespołów (do 5 osób) pod opieką nauczyciela, rodzica lub edukatora. Zgłoszenia należy dokonać online, poprzez formularz dostępny na stronie POLSA: Formularz zgłoszeniowy. Wymagane dokumenty, w tym zgoda rodzica/opiekuna, muszą zostać podpisane profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.
Terminy:
- Nadsyłania prac: do 30 stycznia 2025 r.
- Ogłoszenie wyników: marzec 2025 r. na stronie POLSA
Pełen regulamin i szczegóły konkursu znajdą się pod poniższymi linkami:
Współorganizatorem konkursu jest Ministerstwo Technologii i Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz partnerami merytorycznymi: Europejską Agencją Kosmiczną, Centrum Badań Kosmicznych PAN, ESERO PL i stowarzyszeniem WroSpace.
Zachęcamy do udziału i wspólnego odkrywania inspirującego świata technologii kosmicznych, które zmieniają nasze życie.
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Czytaj również
- Wygraj torcik w konkursie! Dzień Babci i Dziadka
- Kolejna edycja konkursów strażackich. Atrakcyjne nagrody
- "Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa". Kto może wziąć udział w konkursie?
- Konkurs dla KGW. "Święta Bożego Narodzenia dawnej i dziś"
- "Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku". Ogólnopolski projekt edukacyjny
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
NFF, w dniu 14-01-2025 22:06:52 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!