„Kamienie na szaniec” – dlaczego warto wracać do tej lektury?
fot. powierzone
„Kamienie na szaniec” to powieść na faktach, przedstawiająca młodych ludzi, oddających swoje# życie za ojczyznę podczas niemieckiej okupacji. Bohaterowie książki to członkowie Szarych Szeregów, którzy wykazali się odwagą, ofiarnością i poświęceniem, broniąc Polski.
„Kamienie na szaniec” – pasjonujące relacje przyjaciół
„Kamienie na szaniec” to książka oparta na faktach, która opowiada o losach młodych członków Szarych Szeregów w czasach niemieckiej okupacji. Jej podstawą są wspomnienia spisane przez Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę”, jednego z towarzyszy broni, co nadaje powieści autentyczności. Tytuł powieści Kamienie na szaniec nawiązuje do wiersza Juliusza Słowackiego Testament mój, w którym pojawia się metafora, symbolizująca ofiarę złożoną w imię walki o wolność.
Jest to obraz młodych ludzi, którzy oddają swoje życie w walce za ojczyznę, budując swoimi ofiarami "szaniec" czyli obronny wał, symbolizujący nieustępliwość i dążenie do wolności. Główni bohaterowie to Aleksy Dawidowski „Alek”, Jan Bytnar „Rudy” i Tadeusz Zawadzki „Zośka". Młodzi ludzie po zdaniu matury w 1939 roku wstąpili w Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i podjęli się działań konspiracyjnych.
Wzruszające wątki w powieści
„Kamienie na szaniec” to powieść o bohaterach Szarych Szeregów przedstawiająca akcje, które podejmowali. Jednym z najbardziej wzruszających wątków jest niezwykła korespondencja Basi, która obrazuje emocje i relacje pomiędzy młodymi uczestnikami walk. Szczególną rolę odgrywają też wspomnienia matki „Rudego”, które pokazują, jak ogromną cenę płaciły rodziny młodych konspiratorów.
W książce widoczne są również odniesienia do wartości duchowych, takich jak wiara w Boga oraz idea – wierna rzeka harcerstwa, które były dla bohaterów oparciem w trudnych chwilach. „Kamienie na szaniec” to nie tylko historia o wojnie, ale również o przyjaźni, miłości do ojczyzny i marzeniach o wolnej Polsce.
Wydanie wzbogacone zdjęciami młodzieży
Przejmująca historia i trzymająca w napięciu Czytelnika, pokazująca realia wojny. „Kamienie na szaniec” należą do obowiązkowych lektur szkolnych w klasie podstawowej. Są wartościową lekcją dla młodego pokolenia, ponieważ obrazują czasy II wojny światowej, ale też odwagę, przyjaźń i honor. Kamienie rzucane na szaniec to młodzież dążąca do wolności za cenę władnego życia.
Na rynku pojawiło się wiele wydań powieści, a wśród nich jest edycja z osiemdziesięcioma zdjęciami przedstawiającymi losy prawdziwego Zośki, Rudego, Alka oraz innej młodzieży walczącej z niemieckim okupantem. Warto posiadać takie wydanie, bo jest doskonale opracowane.
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
Dodaj komentarz
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!