Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:

08 stycznia 2025

"To był rok niełatwy, ale owocny". Podsumowano poszczególne projekty

fot. powierzone

fot. powierzone

Nowoczesna technologia na światowym poziomie #wspomagająca naszych chirurgów, ze wszech miar udane międzynarodowe wydarzenia kulturalne, rekordowe nakłady na modernizację sieci drogowej, satysfakcjonujące tempo wdrażania naszego programu regionalnego i start marszałkowskiego budżetu obywatelskiego z segmentem adresowanym do młodzieży, obiecujący lobbing w Brukseli w interesie kujawsko-pomorskiego rolnictwa, start odbudowy Nawry i decyzja o rozpoczęciu rozbudowy Filharmonii Pomorskiej – kończący się rok 2024 był w Kujawsko-Pomorskiem rokiem wyzwań i niewątpliwych sukcesów.

- To był rok niełatwy, ale owocny – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Cieszę się, że udało nam się w nim sfinalizować wiele ważnych projektów. Priorytetem były te prorozwojowe, a także przedsięwzięcia, które już dziś wpływają na jakość życia mieszkańców regionu oraz na  standardy opieki zdrowotnej, publicznej edukacji, bezpieczeństwa i wsparcia społecznego.

Robot w sali operacyjnej

W dwa lata po tym, jak do bydgoskiego Centrum Onkologii trafił pierwszy robot operacyjny, lecznica uruchomiła blok chirurgiczny wyposażony w trzy tego rodzaju maszyny. Stała się w ten sposób pierwszym publicznym szpitalem w kraju, który wprowadził tę nowoczesną technologię do codziennej praktyki klinicznej, i jedynym, który dysponuje trzema tego rodzaju systemami. Zastosowanie robota to większa precyzja operacyjna, mniej powikłań, mniejsze ryzyko nawrotu zmian nowotworowych, krótsza hospitalizacja, mniejsze zapotrzebowanie na leki i krew oraz rzadsza konieczność zastosowania leczenia uzupełniającego – co generalnie poprawia wydolność systemu ochrony zdrowia i zwiększa dostępność leczenia.

Marszałkowska lecznica onkologiczna, która ma już na koncie ponad tysiąc wykonanych w tej technice zabiegów operacyjnych i obecnie rozpoczyna wartą kilkaset milionów złotych rozbudowę zespołu głównych budynków, dysponuje obecnie czterema wyspecjalizowanymi zespołami chirurgii robotycznej i dziewięcioma doświadczonymi operatorami, legitymującymi się międzynarodowym certyfikatem w tym zakresie. Za pomocą robotów operują tu obecnie urolodzy (zabiegi prostatektomii), chirurdzy onkolodzy (resekcja jelita), ginekolodzy (histerektomia z powodu raka endometrium) i torakochirurdzy (usunięcie płata płucnego lub jego części z powodu zmian rakowych.

Warto dodać, że robotem operacyjnym dysponuje również inna marszałkowska placówka,  toruński Wojewódzki Szpital Zespolony, która wykonała już tą metodą blisko 400 zabiegów

Kultura: muzyczna Bydgoszcz na topie

Wielkim sukcesem okazały się w tym roku nasze cykliczne wydarzenia kulturalne, które konsekwentnie zyskują sobie międzynarodowych wykonawców i odbiorców. Bydgoski Festiwal Muzyczny, Bydgoski Festiwal Operowy (w ramach którego gościliśmy w ubiegłym roku legendarną grupę baletową Les Ballets de Monte Carlo) i Festiwal Camerimage w Toruniu mają ustaloną markę i wierną publiczność. W tym roku do topowych wydarzeń dołączyły Festiwal Teatralny Kontakt, który przywiódł do Torunia formacje teatralne prezentujące najciekawsze zjawiska i trendy europejskich scen, oraz Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego, w którym wystąpili młodzi wirtuozi już dziś zapowiadający się na gwiazdy światowej wiolinistyki.

Mówiąc o kulturze nie sposób nie wymienić inwestycji i planów inwestycyjnych w tej dziedzinie: trwającej rozbudowy Opery Nova, startującej odbudowy zespołu pałacowo-parkowego w Nawrze (w którym będzie się mieścić przyszłe muzeum ziemiaństwa) oraz rozbudowy Filharmonii Pomorskiej, na którą środki zostały zagwarantowane w uchwalonym w grudniu budżecie województwa.

Transport na bogato

Rok 2024 był kolejnym, w którym budowaliśmy przyjazny użytkownikom system publicznej komunikacji zbiorowej, który ma coraz więcej pasażerów przede wszystkim dzięki rozwijaniu sieci połączeń regionalnych, sezonowym pociągom nad polskie morze i stałej poprawie standardu przewozów. Samorząd województwa wydał w ubiegły roku 220 mln złotych na sfinansowanie przewozów kolejowych i 240 mln złotych na zakup nowoczesnych pociągów elektrycznych, których dostarczycielem jest bydgoska Pesa. Inwestujemy też w transport autobusowy – w ubiegłym roku ogłosiliśmy przetarg na zakup 25 elektrycznych i 15 hybrydowych komfortowych autobusów niskopodłogowych do obsługi regionalnych linii międzymiastowych. Koszt tej inwestycji to 91 mln złotych, utrzymanie połączeń autobusowych kosztowało 24 mln złotych.

Pół miliarda złotych zainwestowaliśmy w ubiegłym roku w modernizację sieci drogowej. Efekt to ponad 100 kilometrów oddanych do użytku dróg, z których standardu – solidna nawierzchnia, rozwiązania służące bezpieczeństwu (ronda, chodniki, oświetlenie, sygnalizacja świetlna), czytelne oznakowanie poziome, ścieżki rowerowe - możemy być zadowoleni. Intensywnie pracujemy nad programem budowy obwodnic. Do ubiegłorocznych sukcesów można dopisać m.in. zakończenie budowy obejścia Lubrańca w powiecie włocławskim i zaawansowane prace przy budowie domknięcia obwodowej Mogilna oraz zakończenie modernizacji drogi nr 254 Brzoza-Barcin. Ta ostatnia inwestycja to otwarcie w kierunku przyszłego dogodnego połączenia sieci dróg regionalnych z siecią krajowych dróg ekspresowych.

W interesie kujawsko-pomorskich rolników i konsumentów

Niewątpliwym sukcesem jest przyjęcie przez Europejski Komitet Regionów, ważną unijną  instytucję doradczą, przygotowanej przez marszałka Piotra Całbeckiego opinii na temat zasad funkcjonowania unijnej wspólnej polityki rolnej po 2027 roku. Dokument ma istotne znacznie dla europejskiej debaty w tej kwestii i dla przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa. Europejskie regiony wzywają w nim Komisję Europejską do weryfikacji wspólnej polityki rolnej -  m.in. do wdrożenia instrumentów pozwalających na ścisłą kontrolę tranzytu produktów rolnych spoza Unii Europejskiej i generalnie właściwą ochronę europejskiego wspólnego rynku rolno-spożywczego; do weryfikacji założeń europejskiego Zielonego Ładu w odniesieniu do rolnictwa; do ustanowienia narzędzi wsparcia rozwoju zrównoważonego rolnictwa i produkcji zdrowej żywności, wzmocnienia i promocji lokalnych systemów żywnościowych i krótkich łańcuchów dystrybucyjnych żywności; do przeniesienia zasadniczych kompetencji w kreowaniu polityki rolnej na poziom województw.

Opinia jest otwarciem europejskiej debaty na temat rolnictwa naszego kontynentu. Przyjęcie wskazanych w niej rozwiązań będzie korzystne dla rolników naszego regionu.

Program regionalny: 40 proc. euro już w grze

Cieszy tempo wdrażania naszego programu regionalnego, Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Blisko pół tysiąca podpisanych umów i kontraktację na poziomie 3 mld złotych (41 proc. alokacji) należy uznać za więcej niż zadawalające. Ten wysoki poziom w kilkanaście miesięcy od podpisania pierwszej umowy o dofinansowanie związany jest m.in. ze środami FEdKP przekazanymi Kujawsko-Pomorskiemu Funduszowi Rozwoju (900 mln złotych) z przeznaczeniem na nisko oprocentowane i częściowo umarzane pożyczki. Zakładany efekt to inwestycje rozwojowe niewielkich przedsiębiorstw oraz przedsięwzięcia w dziedzinie modernizacji energetycznej, energetyki opartej na odnawialnych źródłach oraz transformacji w kierunku gospodarki w obiegu zamkniętym. Pierwsze pożyczki, z pulą 50 mln złotych - dla małych i średnich przedsiębiorstw, dedykowane przede wszystkim start-upom, firmom planującym wdrożyć innowacyjne rozwiązania lub uruchomić/zwiększyć eksport - zostały uruchomione pod koniec roku.

Klub młodzieżowy w każdej gminie

W 2024 roku wystartował marszałkowski budżet obywatelski realizowany w formie prostych w rozliczaniu grantów i dotacji przeznaczonych na wsparcie inicjatyw lokalnych. Dwadzieścia siedem lokalnych grup dziania (LGD-ów) z całego regionu ma do dyspozycji łącznie 100 milionów euro (źródłami są fundusze unijne, w tym nasz program regionalny). 70 mln złotych z tej puli trafia na projekty adresowane do dzieci i młodzieży służące rozwojowi osobistemu, edukacji obywatelskiej i budowaniu kondycji fizycznej.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 3 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Pampara, w dniu 08-01-2025 18:51:02 napisał:

    Było źle a będzie jeszcze gorzej

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Włościanka, w dniu 08-01-2025 19:06:43 napisał:

    Jakie tam fundusze unijne? Nasze fundusze, które my ubezwłasnowolnieni tam wpłacamy po to aby kolonizatorzy decydowali za nas co nam wolno a co nie!

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Pani, w dniu 09-01-2025 19:56:41 napisał:

    Czy ktoś może powiedzieć czy hala SP na Wyrzyskiej będzie ogrzana na czas koncertu,czy trzeba przyjść w kożuchach i z farelką?Pytam bo to skandal jak tam jest zimno.W takiej temperaturze nie powinny się tam odbywać żadne imprezy,bo ludzie wylądują w szpitalu.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Pani, w dniu 09-01-2025 19:57:30 napisał:

    Czy ktoś może powiedzieć czy hala SP na Wyrzyskiej będzie ogrzana na czas koncertu,czy trzeba przyjść w kożuchach i z farelką?Pytam bo to skandal jak tam jest zimno.W takiej temperaturze nie powinny się tam odbywać żadne imprezy,bo ludzie wylądują w szpitalu.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?

Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.

(czytaj więcej)