Dziś mamy 25 maja 2022, środa, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

23 maja 2022 0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 5

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
11 maja 2022 6

W restauracji za przyjęcie komunijne zapłacimy od 120 do 400 zł od osoby

Pierwsza komunia to niezwykły moment w# życiu katolickich rodzin. Niemniej zorganizowanie przyjęcia komunijnego może być nieco stresujące. Aby móc w pełni cieszyć się tym dniem, warto wcześniej zaplanować szczegóły przyjęcia i ceremonii. Nie musisz organizować drogiej imprezy w restauracji, aby świętowanie komunii Twojego dziecka okazało się sukcesem. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby zadbać o wszystkie szczegóły.

(czytaj więcej)
02 maja 2022 4

Flaga Polski. Poznaj pięć faktów!

Każdy Polak i każda Polka wie, że# biały i czerwony to kolory ich kraju. Można je spotkać wszędzie – na gmachach urzędowych, na ulicach, na zawodach sportowych… Jednak okazuje się, że nie każda flaga jest flagą. Jak to możliwe? Z okazji obchodzonego 2 maja Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej prezentujemy pięć faktów na temat polskiej flagi.

(czytaj więcej)
30 kwietnia 2022 2

Co Polacy lubią robić w trakcie weekendów? Część z nas leniuchuje

Polacy najbardziej podczas weekendu lubią# spędzać czas na aktywnościach fizycznych takich jak spacery, wycieczki rowerowe czy basen. Jak wynika z badania drugą preferowaną formą spędzania czasu są spotkania z przyjaciółmi i rodziną. Jedynie 15% Polaków leniuchuje na kanapie oglądając filmy lub czytając.

(czytaj więcej)
22 kwietnia 2022 0

Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji mamy kilka ciekawostek

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji# Urząd Statystyczny przygotował kilka ciekawostek. Ile drzew ostatnio ubyło, a ile było nowych nasadzeń? Czy liczba dzikich wysypisk rośnie? Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi grafikami.

(czytaj więcej)
18 kwietnia 2022 0

Poniedziałek Wielkanocny. Tradycje i zwyczaje ludowe

Poniedziałek Wielkanocny obfituje w tradycje i zwyczaje ludowe, które# w różnych częściach Polski są znane i wciąż kultywowane albo powoli odchodzą w zapomnienie. Dzień ten łączy w sobie dwie symboliki – chrześcijańską i pogańską. Przenikanie się tych dwóch tradycji wytworzyło bogactwo obrzędów praktykowanych przez wieki.

(czytaj więcej)
17 kwietnia 2022 1

Śniadanie wielkanocne poprzedza modlitwa i dzielenie się jajkiem

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w# kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.

(czytaj więcej)
16 kwietnia 2022 0

Zdobienie jaj należy do najstarszych dziedzin twórczości ludowej

Pisanki są najbardziej charakterystycznym# atrybutem Wielkanocy. Najstarsze zdobione jajka powstawały w Mezopotamii. Znane były też w starożytnej Grecji i Rzymie. Najstarsze pisanki znalezione w Polsce są datowane na X wiek i pochodzą z wykopalisk archeologicznych we Wrocławiu i Opolu.

(czytaj więcej)
15 kwietnia 2022 6

Dwóch na trzech Polaków nie martwi się o pieniądze w Wielkanoc

Wojna rzuca się cieniem na tegoroczną Wielkanoc, m.in.# z obawy o wpływ wojny na swoją sytuację finansową co trzeci Polak woli urządzić skromniejsze święta niż zwykle. Przeciętny koszt organizacji Świąt Wielkanocnych to 538 zł. Co dziesiąta osoba już teraz zakłada, że wydatki te staną się przyczyną problemów dla domowego budżetu – wynika badań zrealizowanych dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
07 kwietnia 2022 3

Światowy Dzień Zdrowia. Ponad 90% ludzi oddycha niezdrowym powietrzem

Czy jesteśmy w stanie na nowo wyobrazić sobie świat, w którym# czyste powietrze, woda i żywność są dostępne dla wszystkich? Gdzie gospodarka koncentruje się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu? Gdzie miasta są przyjazne do życia, a ludzie mają kontrolę nad swoim zdrowiem i zdrowiem planety?

(czytaj więcej)
01 kwietnia 2022 0

Sejm wybrał kolejnego patrona. Został nim Józef Mackiewicz

Sejm RP na kolejnego Patrona Roku 2022 wybrał# Józefa Mackiewicza. Jest to pisarz, który w swojej twórczości „przedstawiał życie mieszkańców pogranicza polsko - litewsko -białoruskiego na tle wydarzeń historycznych i odwoływał się do tradycji wielonarodowej I Rzeczypospolitej”.

(czytaj więcej)
27 marca 2022 4

Coraz mniej Polaków jest w stanie oszczędzać. Główną przyczyną inflacja

Maleje grupa gospodarstw domowych, które są obecnie w stanie zgromadzić# oszczędności. Według najnowszej edycji badania rynku consumer finance przeprowadzonego przez ZPF i IRG SGH udaje się to tylko nieco ponad 40% Polaków, a w porównaniu do ubiegłego roku odsetek ten zmalał o 16 p.p. Inflacja jest dominującym czynnikiem, który wpływa na brak zdolności do oszczędzania. Aż 23% respondentów jest obecnie na tzw. minusie - redukuje oszczędności lub zadłuża się.

(czytaj więcej)
17 marca 2022 1

E-recepta bez dostępu do Internetu. To duże ułatwienie

Chcesz wykupić receptę bez połączenia z# Internetem? Teraz możesz używać aplikacji mojeIKP w trybie offline (bez Internetu).

(czytaj więcej)
08 marca 2022 0

Międzynarodowy Dzień Pań. Praca za murami zakładu karnego

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest w# wielu państwach całego świata. Właśnie dziś szczególnie wspomina się zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne. W sposób szczególnych myślimy dziś o kobietach, którym przyszło mierzyć się z widmem walki o bezpieczny byt dla siebie i swoich bliskich w Ukrainie.

(czytaj więcej)
04 marca 2022 1

Popularność serwisu stale rośnie. Liczba logowań przekroczyła 60 milionów

E-Urząd Skarbowy (e-US) to nowoczesny kanał komunikacji na linii urząd skarbowy# – klient, dostępny na stronie podatki.gov.pl. Popularność serwisu stale rośnie. Od uruchomienia e-US 1 lutego 2021 r. zalogowano się do niego już ponad 60 mln razy. W serwisie udostępnione są różne usługi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) dzięki czemu wiele spraw podatkowych można załatwić bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie czy w banku.

(czytaj więcej)
02 marca 2022 6

Dzisiaj Środa Popielcowa. Otwiera ona okres Wielkiego Postu

2 marca przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona okres# Wielkiego Postu.

(czytaj więcej)
24 lutego 2022 2

Tłusty czwartek. Koszty produkcji pączków coraz wyższe

Tłusty czwartek to jeden z tych dni, w których spożyte# kalorie liczymy dużo mniej restrykcyjnie niż na co dzień – w końcu chodzi o kultywowanie wielowiekowej tradycji. Podobnie będzie z wydatkami na pączki czy faworki – a te, ze względu na wysoką inflację, zapowiadają się być znacznie większe niż przed rokiem.

(czytaj więcej)
09 lutego 2022 1

3 skuteczne wskazówki by niejadek zjadł nie tylko obiadek

Szpinak? Nie. Jabłko? Nie. Mięso? Nie. Gdy bezradny rodzic traci nadzieję#, że jego dziecko zje coś wartościowego, często wpada w pułapkę myślenia – byle by zjadło cokolwiek. Zwykle tym czymś okazują się słodycze… A tymczasem, jak wskazują badania, w Polsce dzieci poniżej 10. roku życia spożywają codzienne średnio 19 łyżeczek cukru, przy czym WHO rekomenduje by było to nie więcej niż 12 – i to w przypadku osób dorosłych*. Co zrobić, by zachęcić niejadka do jedzenia tego, co jest dobre dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju? Oto domowe sposoby, które warto wypróbować.

(czytaj więcej)
04 lutego 2022 6

Rak przerywa życie co czwartego Europejczyka. Dzień Walki z Rakiem

4 lutego obchodzimy XXII Światowy Dzień Walki z# Rakiem (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku, podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu, zorganizowanym przez dyrektora generalnego UNESCO i prezydenta Francji. Na szczycie opracowano tzw. Kartę Paryską, zobowiązującą wszystkie kraje, które podpisały się pod nią do tworzenia programów zapobiegających chorobom nowotworowym. Celem Światowego Dnia Walki z Rakiem jest promowanie wiedzy na temat nowotworów oraz zachęcanie do przeprowadzania badań profilaktycznych.

(czytaj więcej)
21 stycznia 2022 0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)