Dziś mamy 28 listopada 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

24 listopada 2023 1

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
18 listopada 2023 5

Zastrzeż swój numer PESEL. Usługę można aktywować bezpłatnie

17 listopada rozpoczęliśmy proces, którego celem jest pełne wdrożenie #zabezpieczenia naszych danych przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. „Od jutra instytucje finansowe, notariusze i sądy będą mogły rozpocząć proces integracji z systemem i czas na wdrożenie nowego rozwiązania mają do 1 czerwca 2024 r. Wtedy to ustawa będzie obowiązywała w pełni, tzn. obywatele, którzy będą mieli zastrzeżony PESEL, a padną ofiarą oszustów i na skradzione im dane np. ktoś wyłudzi kredyt, nie będą musieli takiego kredytu spłacać” – wyjaśniał podczas konferencji minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

(czytaj więcej)
11 listopada 2023 1

Rogal świętomarciński. Tradycyjny przysmak prosto z Wielkopolski

Oferta kulinarna województwa wielkopolskiego jest niezwykle bogata#. To region, w którym tradycyjne jedzenie ma się wręcz znakomicie. Od dekad kultywowane są tu tradycyjne dla tego obszaru produkty i dania. W codziennym jadłospisie każdego Wielkopolanina znaleźć można pyry (ziemniaki) z gzikiem, polewkę na serwatce, korbal (dynię) czy plyndze (placki ziemniaczane). Jednak najznamienitszym rarytasem lokalnej kuchni jest wypiekany na 11 listopada, dzień św. Marcina - rogal świętomarciński, produkt którego nazwa została wpisana do unijnego rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG).

(czytaj więcej)
10 listopada 2023 3

Rola sztucznej inteligencji w edukacji. Korzyści i zagrożenia

Zachęcamy do wypełnienia ankiety dotyczącej roli #sztucznej inteligencji w edukacji. Badanie skierowane jest do nauczycieli oraz uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

(czytaj więcej)
07 listopada 2023 2

Nowe uprawnienia dla lekarzy. Zmiany w Podstawowej Opiece Zdrowotnej

Od 1 listopada 2023 r. wprowadzamy zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej# (POZ). Więcej pacjentów skorzysta z większej liczby świadczeń, a lekarze zlecą więcej badań.

(czytaj więcej)
05 listopada 2023 1

Pierwszy udany przeszczep serca. Mija 38 lat od wydarzenia

Równo 38 lat temu 5 listopada 1985 roku, w Klinice Kardiochirurgii #Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu prof. Zbigniew Religa przeprowadził pierwszy udany przeczep serca.

(czytaj więcej)
28 października 2023 1

Niebezpieczna metoda leczenia boreliozy? Wszczęto 25 postępowań

W związku z informacjami, które pojawiły się również w mediach, dotyczących leczenia# boreliozy przez placówki medyczne z uwzględnieniem wytycznych ILADS, Rzecznik Praw Pacjenta podjął szereg działań w tej sprawie.

(czytaj więcej)
26 października 2023 0

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Jakie wejdą zmiany?

1 listopada br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej#, która wprowadza m.in. nowe formy usług społecznych, w tym: usługi krótkoterminowe dzienne i całodobowe w domach pomocy społecznej oraz zmiany w mieszkalnictwie treningowym i wspomaganym. Na szczególną uwagę zasługują wprowadzane w życie usługi sąsiedzkie.

(czytaj więcej)
24 października 2023 0

"Szkoła ucząca z Minecraft Education". Konferencja dla nauczycieli podstawówek

Wszystkich nauczycieli szkół podstawowych (kl. IV-VIII) i ponadpodstawowych #zapraszamy do udziału w e-konferencji otwierającej projekt „Szkoła ucząca z Minecraft Education”.

(czytaj więcej)
21 października 2023 0

"Bezpieczna Woda". Ruszyła zimowa edycja akcji edukacyjnej

Za oknem coraz chłodniej, dlatego już teraz przedstawiamy zimową edycję #akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczna Woda”, która ma na celu kreowanie odpowiednich postaw związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą w zimie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Zapraszamy do pobrania materiałów edukacyjnych.

(czytaj więcej)
20 października 2023 0

Finał CodeWeek 2023 jutro w Bydgoszczy. Europejski Tydzień Kodowania

Uwaga: już w najbliższą sobotę spotkamy się #z Wami podczas wielkiego finału CodeWeek 2023 w Bydgoszczy! Europejski Tydzień Kodowania dobiega końca, ale pamiętajcie – wciąż możecie organizować i dodawać na mapę swoje wydarzenia. Macie na to czas do końca roku.

(czytaj więcej)
19 października 2023 0

Mobilne Laboratoria Przyszłości. Trwają zapisy szkół do projektu

Każdego dnia edukatorzy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości odwiedzają szkoły #podstawowe w całej Polsce. 16 ekip prowadzi dla uczniów bezpłatne zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu dostępnego w placówkach. Zapisy do projektu są wciąż otwarte. Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń!

(czytaj więcej)
18 października 2023 0

Obchody Dnia Krajobrazu. W tym roku pod hasłem "Doceń lokalność!"

20 października obchodzimy Dzień Krajobrazu. Hasło tegorocznych obchodów brzmi #„Doceń lokalność!”. To doskonała okazja do promowania wartości krajobrazów towarzyszących codziennemu życiu każdego z nas, a także krajobrazów charakterystycznych dla poszczególnych regionów. Z tej okazji zachęcamy środowisko szkolne do podejmowania różnego rodzaju inicjatyw. Doskonale sprawdzą się tutaj spacery krajobrazowe, spotkania rówieśnicze czy konkursy plastyczne związane z lokalną geografią, historią oraz kulturą.

(czytaj więcej)
16 października 2023 1

Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Działanie "niewidzialnych rąk"

15 października obchodzony był Międzynarodowy Dzień #Kobiet Wiejskich.

(czytaj więcej)
12 października 2023 3

"Góry żegnały nas deszczem". Jesienna wyprawa w Beskidy i Pieniny

W dniach od 5 do 8 października grupa turystów górskich z# Kcyni, Występu i Wągrowca wyruszyła na jesienną wyprawę w Beskidy i Pieniny.

(czytaj więcej)
08 października 2023 6

Szybkie konsultacje online. Naruszone prawa pacjentów

Placówki medyczne, które oferują szybkie konsultacje lekarskie# przez internet, w tym wystawiają e-recepty - na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online, naruszają zbiorowe prawa pacjentów.

(czytaj więcej)
05 października 2023 1

"Noc w Instytucie Lotnictwa”. Największa w Polsce impreza edukacyjna

Miłośników lotnictwa oraz entuzjastów kosmosu, nauki i techniki zapraszamy na# największą w Polsce nocną imprezę edukacyjną. Już 6 października „Noc w Instytucie Lotnictwa” w Warszawie! To jedyna taka okazja, aby zwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria instytutu, w tym największy tunel aerodynamiczny w Europie Środkowo-Wschodniej, spotkać pilotów cywilnych i wojskowych, spadochroniarzy, inżynierów, astronomów i naukowców.

(czytaj więcej)
02 października 2023 6

Jaka powinna być waga szkolnego tornistra? Profilaktyka wad postawy

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmują# wiele działań prozdrotownych. Dbają m.in. o profilaktykę wad postawy – sprawdzają i edukują w zakresie wagi tornistrów szkolnych uczniów.

(czytaj więcej)
25 września 2023 4

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
24 września 2023 2

50 gminnych pracowni komputerowych. Nabór do projektu "miniPAKT"

Podczas konferencji prasowej #w Olsztynie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił rozpoczęcie naboru do konkursu miniPAKT – gminne pracownie komputerowe. „miniPAKT, to konkurs grantowy, dzięki któremu JST będą mogły stworzyć u siebie kreatywną przestrzeń, która rozwinie nowe formy wzmacniania kompetencji cyfrowych wśród obywateli. Każdy samorząd może otrzymać 200 tys. na zorganizowanie takiej pracowni” – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

(czytaj więcej)
22 września 2023 6

Mobilne pracownie komputerowe. W jakich szkołach powstaną?

Podczas konferencji prasowej #w Kobyłce minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił wyniki konkursu „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”.

(czytaj więcej)
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
0

Apel o rozwagę. Policjanci rozdawali kamizelki i elementy odblaskowe

Wczoraj nakielscy policjanci przyłączyli się do obchodów# Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Mundurowi podczas prowadzonych kontroli apelowali do uczestników ruchu o rozsądek i rozwagę.

(czytaj więcej)
0

Nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Zadbaj o zdrowie

Dzisiaj chcemy poruszyć temat, który jest ważny# a równocześnie często zaniedbywany - zdrowie psychiczne. W dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie, zapominamy o tym, że to nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Możemy inwestować w karierę, osiągać sukcesy zawodowe i gromadzić bogactwo materialne, ale jeśli zaniedbamy zdrowie psychiczne, to wszystko traci na wartości.

(czytaj więcej)