Dziś mamy 7 sierpnia 2020, piątek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

07 sierpnia 2020 0

Dlaczego warto dbać o pszczoły? Są sercem ekosystemu

Środowisko naturalne to zwierciadło# zależności występujących na Ziemi. Na jego przykładzie można z łatwością zauważyć, jak ważne są poszczególne, nawet najmniejsze elementy. Obchodzony w Polsce 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół to doskonały moment, aby przyjrzeć się roli, jaką te niezwykle pożyteczne owady odgrywają w przyrodzie.

(czytaj więcej)
01 sierpnia 2020 0

Bezpieczne wakacje. Uważaj na burze!

Burza to jedno lub kilka nagłych wyładowań# atmosferycznych. Wyładowania mają miejsce pomiędzy chmurami oraz między chmurą a ziemią. Opady deszczu, gradobicie lub silny wiatr to zjawiska towarzyszące burzy. Bezpiecznym miejscem na czas burzy jest wnętrze budynku.

(czytaj więcej)
28 lipca 2020 0

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Cykl filmów profilaktyczno-edukacyjnych

62 osoby zabite i 362 ranne w 360 wypadkach drogowych# – to bilans pierwszych sześciu miesięcy 2020 roku w woj. kujawsko-pomorskim. Główną przyczyną wypadków drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

(czytaj więcej)
26 lipca 2020 0

Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Bezpieczne wakacje

W ramach kampanii bezpieczne wakacje – przepis GIS zwracamy uwagę na# barszcz Sosnowskiego, który możesz spotkać na swojej drodze. W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów podczas których może dojść do popatrzenia. Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!

(czytaj więcej)
26 lipca 2020 1

Zanim zjesz dokładnie umyj! Jak się chronić przed bąblowicą?

Dlaczego właśnie teraz pojawiają się komunikaty dotyczące# bąblowicy? Bo latem dochodzi do największej ilości zachorowań.

(czytaj więcej)
25 lipca 2020 2

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów. Zaoszczędzą też pieniądze

Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz #niektórych innych ustaw, wprowadzający szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów. Rządowy projekt przedłożony przez Ministra Infrastruktury powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji, jako tzw. pakiet deregulacyjny. Kolejnym etapem prac będzie skierowanie projektu pod obrady Senatu.

(czytaj więcej)
25 lipca 2020 1

Polski Bon Turystyczny. Rejestracja podmiotów turystycznych do programu

Od dziś przedsiębiorcy mogą zarejestrować się do programu Polski Bon Turystyczny w #platformie PUE ZUS. Program jest formą wsparcia dla krajowej branży turystycznej oraz dla polskich rodzin. Do rejestracji mogą przystąpić przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które realizują usługi hotelarskie lub organizują imprezy turystyczne na terytorium Polski. Dobre wiadomości także dla rodzin. Za tydzień - po północy z 31 lipca na 1 sierpnia - ruszy możliwość aktywacji bonów w PUE ZUS.

(czytaj więcej)
23 lipca 2020 2

Zainstaluj aplikację i zwiedzaj region. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody

Urząd Marszałkowski w Toruniu zabiera mieszkańców województwa, turystów i gości, którzy #chcą spędzić wakacje na Kujawach i Pomorzu, w podróż do miejsc związanych z naturą.

(czytaj więcej)
22 lipca 2020 2

Zaprzestanie działalności połowowej. Wnioski o rekompensatę

Od 24 lipca do 30 lipca 2020 r. armatorzy statków rybackich, którzy ponieśli# straty gospodarcze spowodowane koniecznością zaprzestania połowów w związku z epidemią COVID-19, mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o wsparcie.

(czytaj więcej)
22 lipca 2020 0

Urlop w stylu eko. Zasady podczas wypoczynku na łonie natury

Pandemia koronawirusa sprzyja turystyce krajowej. Rezygnacja z zagranicznych wyjazdów to dla# części osób doskonała okazja do zwiedzenia niepoznanych dotąd regionów Polski. Zwłaszcza tych, które nie są odwiedzane tłumnie przez wczasowiczów. Wybierając tego rodzaju miejsca, warto sobie przypomnieć, jak postępować, by nie wyrządzić szkody przyrodzie.

(czytaj więcej)
22 lipca 2020 3

Pamiętaj! Pas awaryjny tylko do awaryjnych sytuacji!

Wielokrotnie przypominaliśmy, do czego służy pas awaryjny i jak należy# zachować się w przypadku awarii pojazdu. Ostatnie zdarzenie na A2 pod Poznaniem, gdzie przy uszkodzonym aucie urządzono sobie mecz siatkówki, pokazuje, że poprawne zasady zachowania w takiej sytuacji musimy powtarzać sobie jak mantrę. Nierozwaga osób pod Poznaniem mogła skończyć się olbrzymim nieszczęściem.

(czytaj więcej)
21 lipca 2020 2

Wdrażanie bonu turystycznego na finiszu. Kiedy będzie można z niego korzystać?

Trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia Polskiego Bonu Turystycznego. Już #niebawem ze wsparcia będą mogły skorzystać polskie rodziny, a także polska branża turystyczna, która ucierpiała w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19. Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przypadła rola utworzenia, dostosowania i utrzymania infrastruktury informatycznej do obsługi bonu. Aby aktywować bon trzeba mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

(czytaj więcej)
20 lipca 2020 1

Wielu studentów w wakacje idzie do pracy. Co ze składkami?

Niektórzy studenci w czasie wakacyjnej przerwy od nauki podejmują się sezonowej #pracy. Najczęściej pracują na podstawie umów cywilnoprawnych – zlecenia i o dzieło. Zdarza się, że pracodawca podpisuje ze studentem umowę o pracę. Decydując się na objęcie posady warto wiedzieć, z jakich świadczeń możemy skorzystać, gdy odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne.

(czytaj więcej)
19 lipca 2020 3

Od września nowy przedmiot w szkołach. Czy jest potrzebny? (sonda)

Uczniowie liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia od września #2020 roku będą się zmagać z nowym przedmiotem - językiem łacińskim i kulturą antyczną. Rozporządzenie w tej sprawie pojawiło się w Dzienniku Ustaw RP.

(czytaj więcej)
19 lipca 2020 0

Trzy partie batonów wycofane ze sklepów. Znaleziono w nich plastik

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że firma Celiko S.A. poinformowała o #dobrowolnym i zapobiegawczym wycofaniu 3 partii produktów „Frupp Jabłko”, „Frupp Kids jabłko – marakuja”, „Frupp Kids jabłko – jagoda” ze względu na stwierdzenie obecności ciała obcego – plastikowego elementu w surowcu użytym do produkcji tych partii.

(czytaj więcej)
19 lipca 2020 3

W Polsce pojawił się nowy narkotyk. Jest 60 razy mocniejszy od morfiny

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, w ostatnim czasie, został wykryty po raz pierwszy na #terenie Polski nowy, bardzo niebezpieczny narkotyk – należący do grupy opioidów – pod nazwą etazen.

(czytaj więcej)
17 lipca 2020 0

Światowy Dzień Emoji. Zasady netykiety

Niektórzy twierdzą, że jedna emotka może# zastąpić tysiąc słów. Coś w tym jest… Są jednak takie sytuacje, w których słowo będzie bardziej na miejscu. O jakie sytuacje chodzi? Sprawdźcie sami.

(czytaj więcej)
17 lipca 2020 3

Stan konta ubezpieczeniowego wyłącznie na PUE ZUS

W związku z pandemią koronawirusa, informację o stanie konta# ubezpieczonego (IOSKU) będzie można sprawdzić w tym roku wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Tylko osoby, które o to wystąpią do ZUS mogą otrzymać informację w wersji papierowej.

(czytaj więcej)
16 lipca 2020 1

Bezpłatnie i bez rejonizacji. Kto może skorzystać z badań kolonoskopowych?

Jeszcze blisko 13 tysięcy mieszkańców regionu może skorzystać z bezpłatnych #badań kolonoskopowych w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Badania realizuje dziewiętnaście wybranych w konkursie placówek medycznych w całym województwie.

(czytaj więcej)
15 lipca 2020 0

Jakie zasady i limity obowiązują osoby dorabiające do renty rodzinnej?

Uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS mogą do niej dorabiać. Muszą jednak pamiętać, że# dodatkowe zarobki mogą spowodować, że ZUS zmniejszy, a nawet zawiesi wypłacanie świadczenia. Na to, czy ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenie, ma wpływ przede wszystkim przychód z działalności, od której są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, np. z umowy o pracę - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

(czytaj więcej)
15 lipca 2020 0

Bezpłatny dostęp do Legimi. Jak z tego skorzystać?

Zachęcamy do korzystania z bezpłatnego dostępu do# platformy Legimi, w której znajdziecie do 60.000 książek w formie cyfrowej – do czytania na tablecie, smartfonie lub czytnikach.

(czytaj więcej)
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)