Dziś mamy 25 października 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

23 października 2020 0

Podziękowania dla nakielskiej biblioteki za udział w akcji Narodowego Czytania

W dniu dzisiejszym (23 X 2020 r.) nakielska biblioteka otrzymała miłą niespodziankę.

(czytaj więcej)
23 października 2020 0

Jaką książkę warto przeczytać? Bibliotekarz poleca

„Złodziejka książek” to fascynująca opowieść o przyjaźni i człowieczeństwie w# czasach II wojny światowej.

(czytaj więcej)
22 października 2020 0

Doceniono twórców ludowych. To już XX edycja konkursu

Tworzą niepowtarzalne koronki, hafty, rzeźby, a przede wszystkim przekazują# techniki tradycyjnej sztuki ludowej młodszym pokoleniom. Talent i twórczość ludowych artystów Kujaw i Pomorza kolejny raz doceniliśmy podczas Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. W tym roku nagrody zarządu województwa otrzymało 90 twórców.

(czytaj więcej)
21 października 2020 0

„Nocą drony są szczególnie głośne”. PiMBP zachęca do przeczytania

„Nocą drony są szczególnie głośne. Reportaże ze stref kryzysu” autorstwa Wolfganga #Bauera to kolejna książka wydana w serii „Reportaż” przez Wydawnictwo Czarne. Jest to zbiór wojennych obrazów i zagrożeń na mapie współczesnego świata z lat 2010-2017.

(czytaj więcej)
21 października 2020 0

Cmentarze w kulturze chrześcijańskiej, żydowskiej i muzułmańskiej. Zobacz wystawę

Od czasów najdawniejszych cmentarze stanowią wyraz wierzeń i kultury danej epoki. #Stanowią nie tylko miejsca kultu i zadumy, ale także są swoistą księgą, która opowiada historie ludzi tam spoczywających. Jednocześnie są również historią danej miejscowości i okolicy.

(czytaj więcej)
16 października 2020 0

Helena Bembnista jako przykład losu straconego pokolenia. Wykład ks. Michała Damazyna

Motywem wykładu ks. Michała Damazyna były słowa wiersza „Pokolenie” Krzysztofa #Kamila Baczyńskiego - „Nas nauczono. Nie ma litości (…)”.

(czytaj więcej)
13 października 2020 0

Noc Bibliotek w Nakle. Dzieci zaproszono na wieczór magii

Filia Dziecięca Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle nad Notecią zaprosiła #dzieci w poniedziałek, 12 października na VI wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, której głównym inicjatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tegoroczna Noc przebiegała pod hasłem „Klimat na czytanie”.

(czytaj więcej)
13 października 2020 0

Historyczna podróż w muzeum. Wyjątkowy wernisaż w czasach pandemii

12 października w Muzeum Ziemi Krajeńskiej odbył się wernisaż pt. „Nakło nad Notecią w #okresie II wojny światowej”. Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, wystawa nie przyciągnęła zbyt wielu zainteresowanych osób.

(czytaj więcej)
11 października 2020 1

Koncert w Nakielskim Ośrodku Kultury. Gitarzyści na scenie, animacje na ekranie

Wieczorem 10 października w Nakielskim Ośrodku Kultury odbył się koncert #grupy 5G pn. “Movie Your Guitar”.

(czytaj więcej)
08 października 2020 0

110. rocznica śmierci Marii Konopnickiej. Zobacz wystawę w bibliotece w Paterku

Słowa Roty, do której muzykę skomponował Feliks Nowowiejski znamy wszyscy. Często #wybrzmiewa ona podczas uroczystości patriotycznych.

(czytaj więcej)
07 października 2020 0

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Koncertowa inauguracja

Kolejna uczelnia wyższa w regionie rozpoczęła rok# akademicki. Wczoraj (6 października) odbyła się uroczysta inauguracja w Akademii Muzycznej w im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

(czytaj więcej)
05 października 2020 0

Pierwsza wyprawka wydana. Otrzymał ją Franek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” realizowana przez Instytut Książki, po raz #trzeci gości w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)
05 października 2020 0

Nagroda Literacka "Nike" przyznana. Książka laureata dostępna w PiMBP

Tegorocznym laureatem nagrody Nike został Radek Rak, autor powieści „Baśń o #wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

(czytaj więcej)
02 października 2020 0

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Bajkowe opowieści dla przedszkolaków

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w# 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie lektury i głośnego czytania. Data ta nie została wybrana przypadkowo. W tym dniu urodziła się wybitna autorka książek dla dzieci i dorosłych – Janina Porazińska.

(czytaj więcej)
02 października 2020 0

Dyskusyjny Klub Książki poleca. Książka „Strażnik rzeczy zagubionych”

Trudny czas w jakim się obecnie wszyscy znaleźliśmy spowodował#, że już nic nie toczy się utartym rytmem. Ograniczenia wszelkich spotkań i izolacja spowodowały, że nie odbywały się także comiesięczne spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki. A właśnie dzięki DKK klubowiczki zwróciły uwagę na książkę brytyjskiej pisarki Ruth Hogan „Strażnik rzeczy zagubionych”. Debiutancka powieść tej pisarki stała się bestsellerem „Sunday Taimes”, a prawa do niej sprzedano do prawie 30 krajów.

(czytaj więcej)
01 października 2020 0

Jadwiga Cyganek na inauguracyjnej sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

W dniu dzisiejszym odbywa się Inauguracyjna sesja Obywatelskiego Parlamentu #Seniorów w Sali Posiedzeń Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jako efekt trwającego ponad dekadę procesu integracji ruchu senioralnego w Polsce.

(czytaj więcej)
01 października 2020 0

Nowa usługa dla czytelników. Biblioteka wzbogaciła się o Czytak

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle informuje, że z dniem 01 października #uruchamia nową usługę dla czytelników, skierowaną do osób niewidomych i niedowidzących.

(czytaj więcej)
29 września 2020 0

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dedykowany jest dzieciom

Dzisiejsze święto obchodzone jest w Polsce od 2001 roku i powstało# z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W szczególności jest ono dedykowane dzieciom.

(czytaj więcej)
28 września 2020 16

Wyjątkowy koncert w NOK-u. Rodzice wraz z dziećmi miło spędzili czas

W niedzielę, 27 września w Nakielskim Ośrodku Kultury odbył się koncert #podsumowujący rok zajęć umuzykalniających dla dzieci.

(czytaj więcej)
28 września 2020 0

Bezpłatna wyprawka dla przedszkolaków po raz trzeci w nakielskiej bibliotece

Przed nami długie jesienne wieczory i popołudnia, podczas których nie powinno zabraknąć #dobrej książki – dla rodzica i dla dziecka. Warto zatem udać się do pobliskiej biblioteki, gdzie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza przygotowana przez Instytut Książki.

(czytaj więcej)
25 września 2020 0

Cykl filmów o tematyce historycznej. Nowy odcinek do obejrzenia

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna #w Nakle nad Notecią zaprasza do oglądania nowego cyklu filmików o tematyce historycznej zatytułowanego „Wojna polsko-bolszewicka”, który zagości w naszym repertuarze.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Ani w marcu, ani w październiku. Tegoroczna Otyliada odwołana

Ogólnopolski Nocny Maraton Pływacki OTYLIADA w tym roku został odwołany.

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)