Dziś mamy 3 października 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

01 października 2023 9

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
30 września 2023 0

Europejska Nagroda Natura 2000. Kto może się zgłosić?

Komisja Europejska przedłużyła termin składania wniosków do kolejnej edycji #Europejskiej Nagrody Natura 2000 (Natura 2000 Award). Kandydatury można zgłaszać do 12 października 2023 r.

(czytaj więcej)
27 września 2023 5

Otwarto nową siedzibę Archiwum Państwowego. Można zwiedzić gmach

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, po kilkudziesięciu latach starań#, ma w końcu nową siedzibę!

(czytaj więcej)
25 września 2023 0

Konkurs na najlepszą pracę magisterską. Zgłoszenia do 15 października

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do 35. edycji konkursu# Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu polskiej polityki zagranicznej. Prace należy przesyłać do MSZ do 15 października. Na zwycięzcę – zdobywcę nagrody I stopnia czeka nagroda w wysokości ok. 13 tys. złotych i staż w centrali MSZ lub w placówce zagranicznej.

(czytaj więcej)
24 września 2023 0

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Ustanowiony w 1958 r.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Głuchych i Języka Migowego.

(czytaj więcej)
23 września 2023 3

Dzisiaj pierwszy dzień jesieni. Oficjalne pożegnanie lata

Dzisiaj do Polski zawitała jesień. #Nowa pora roku rozpoczęła się dokładnie o godz. 8.49.

(czytaj więcej)
22 września 2023 0

Światowy Dzień Bez Samochodu. Pod hasłem "Oszczędzaj Energię"

Dziś obchodzimy Światowy Dzień bez Samochodu, który w tym roku# odbywa się pod hasłem „Oszczędzaj Energię”. Aby uczcić to wydarzenie, zachęcamy do rezygnacji tego dnia z podróżowania autem i skorzystania z bardziej ekologicznych środków transportu.

(czytaj więcej)
19 września 2023 2

Doświadczalane oznakowanie poziome. Jaka jest opinia kierowców?

Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika#, że w 2022 r. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 530 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących, w których śmierć poniosły 52 osoby, a 648 zostało rannych. Chcąc poprawić czytelność węzłów drogowych a więc i bezpieczeństwo kierowców, zastosowaliśmy doświadczalnie, na wybranych odcinkach dróg krajowych, oznakowanie poziome informujące o numerze drogi do której prowadzi dany pas ruchu, ale również o miejscowości kierunkowej (na obwodnicach dużych aglomeracji miejskich). Aby poznać opinię kierowców na temat przedstawionych rozwiązań przygotowaliśmy krótką ankietę. Zapraszamy do jej wypełnienia.

(czytaj więcej)
18 września 2023 0

Test barierek. W jednym modelu szczeliny groziły zaklinowaniem się dziecka

Sprawdziliśmy oznakowanie 9 modeli barierek ochronnych dla# dzieci – w 3 były nieprawidłowości.

(czytaj więcej)
17 września 2023 4

Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 45-74 lat. Zmiany od listopada

Od 1 listopada br. do programu profilaktyki raka piersi będzie uprawnionych# więcej kobiet. Panie w wieku 45-74 lat będą mogły bezpłatnie wykonać badania mammograficzne. Obecnie z możliwości tej korzystają tylko osoby między 50 a 69 rokiem życia.

(czytaj więcej)
13 września 2023 0

Ćwiczenia symulacji pożaru lasu. Bezcenne doświadczenie w akcjach

Pod koniec sierpnia odbyły się ćwiczenia symulacji pożaru lasu w leśnictwie #Drogosław, zorganizowane przez Państwową Straż Pożarną w Nakle nad Notecią

(czytaj więcej)
11 września 2023 0

Trudy wędrówki rekompensowały piękne widoki. "Ekstremalna" wyprawa

Sobotnia wędrówka (09.09.2023) różniła się od poprzednich#. Koryto rzeki Rokitki było naszą drogą.

(czytaj więcej)
10 września 2023 5

Dziś Beatyfikacja Rodziny Ulmów. "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"

W niedzielę, 10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się# beatyfikacja Rodziny Ulmów. Prezentujemy aktywności Instytutu Pamięci Narodowej związane z tym wydarzeniem.

(czytaj więcej)
06 września 2023 7

Różne metody przywitania pary młodej. Ekologicznie i zgodnie z tradycją

Drobne monety, ryż, a może konfetti? Są różne metody przywitania pary młodej#, gdy ta będzie wychodzić po uroczystości kościelnej do swoich gości. To, czym będą sypać zaproszone osoby, ma swoją symbolikę w kulturze. Tradycja to jedno a nowe nawyki Polaków to zupełnie coś innego. Podpowiadamy, jakie są obecnie trendy zgodne z eko myślą i czym rzucać na ślubie, by było ekologicznie, ale i zgodnie z tradycją.

(czytaj więcej)
27 sierpnia 2023 1

Najpopularniejsze imiona w Polsce. Zosia i Nikodem obejmują prowadzenie

Jakie imię będzie najlepsze dla naszego dziecka? Szukając odpowiedzi na to pytanie, rodzice #sięgają często do ulubionych książek, czy filmów. Sprawdzają drzewo genealogiczne, by nadać dziecku imię po ulubionym wujku lub inspirują się imionami osób powszechnie znanych. Inspiracje można też znaleźć w portalu dane.gov.pl, gdzie właśnie pojawiły się aktualne dane na temat popularności imion nadawanych dzieciom. Sprawdźmy.

(czytaj więcej)
25 sierpnia 2023 5

"Warto wziąć przykład". Policjant dawcą komórek macierzystych

Policjant Oddziału Prewencji Policji w #Bydgoszczy okazał się genetycznym bliźniakiem chłopca, który mieszka poza granicami Polski. Wszystko zaczęło się, gdy sierżant sztabowy Dariusz Kochmański zarejestrował się jako dawca szpiku w bazie Fundacji DKMS.

(czytaj więcej)
23 sierpnia 2023 4

Pamiętny 23 sierpnia. Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

23 sierpnia 1939 r. to jeden z najbardziej symbolicznych momentów w historii #XX wieku – stulecia największych zbrodni i dramatów w dziejach ludzkości. Z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność powstała przypinka „Remember. August 23”, upamiętniająca ofiary reżimów totalitarnych. Każdy, kto chciałby ją otrzymać, może złożyć zamówienie lub pobrać jej elektroniczną wersję na stronie internetowej www.enrs.eu/august23. Organizatorzy akcji zachęcają do udostępniania i dzielenia się symbolicznym znakiem pamięci o milionach ofiar totalitaryzmów XX wieku – brunatnego i czerwonego. Uroczyste obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu odbędą się w tym roku na Litwie.

(czytaj więcej)
10 sierpnia 2023 0

Grzyby cennym składnikiem diety. Wartość odżywcza i prozdrowotna

Do królestwa Fungi zaliczane jest około 14 tys. gatunków grzybów wielkoowocnikowych, z czego #jadalnych gatunków jest ponad 2 tys. Na terenie Polski występuje około 4,5 tys. gatunków, z czego 1100-1400 zalicza się do potencjalnie zdatnych do spożycia.

(czytaj więcej)
05 sierpnia 2023 1

Zbieraj grzyby, co do których masz pewność. Skorzystaj z pomocy

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz doświadczenia.

(czytaj więcej)
29 lipca 2023 1

"Kartka z Powstania". Film można obejrzeć bezpłatnie

W przededniu 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy do #oglądania filmu „Kartka z Powstania”, zrealizowanego w technologii wirtualnej rzeczywistości, który jest dostępny w ramach „Wirtualnego Teatru Historii” działającego w Galerii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Okno na Kulturę (ul. Krakowskie Przedmieście 17). Obraz przenosi widza w czasie do sierpnia 1944 r. i umożliwia wcielenie się w postać żołnierza oddziału powstańczego, pozwalając doświadczyć choć części emocji, które towarzyszyły Powstańcom Warszawskim. Film można obejrzeć bezpłatnie codziennie w godz. od 11.00 do 19.00. Można też umówić się telefonicznie na konkretną godzinę pod nr (22) 42 10 313.

(czytaj więcej)
25 lipca 2023 0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Na drodze jest miejsce dla wszystkich

Dzisiaj obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy – to dobra okazja, aby #docenić tych, którzy stawiają na pierwszym miejscu bezpieczeństwo na drodze oraz przypomnieć pozostałym uczestnikom ruchu drogowego o bezpiecznym korzystaniu z drogi oraz przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

(czytaj więcej)
0

Jaka powinna być waga szkolnego tornistra? Profilaktyka wad postawy

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmują# wiele działań prozdrotownych. Dbają m.in. o profilaktykę wad postawy – sprawdzają i edukują w zakresie wagi tornistrów szkolnych uczniów.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.

(czytaj więcej)
0

Zwiedzeni darmową próbką witamin. Przyszły rachunki za roczny zapas

Ponad 5 mln zł kary za manipulacje przy wysyłkowej sprzedaży #suplementów diety. Miały być darmowe próbki suplementów, a przychodziły rachunki za roczny zapas produktu wraz z subskrypcją. Prezes UOKiK nałożył ponad 5 mln zł kary na Natural Pharmaceuticals. Dodatkowo sankcje finansowe objęły także osobę zarządzającą spółką.

(czytaj więcej)