Dziś mamy 9 lutego 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

07 lutego 2023 0

Walentynki inne niż wszystkie. Pomysły na miłą niespodziankę

Zwyczaj obchodzenia walentynek został zapoczątkowany w średniowiecznej Europie. Niegdyś 14 lutego był dniem, #w którym rycerze na dworze angielskim odnawiali przysięgi wierności wobec swoich wybranek. Obecnie walentynki to doskonała okazja do celebrowania miłości. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i spędzają wspólne chwile na romantycznych randkach. A co gdyby tak w tym roku zrobić coś kompletnie innego, wykorzystując to, co oferuje nam dzisiejsza technologia? Przedstawiamy 3 pomysły na nietypowe randki z technologią w tle!

(czytaj więcej)
03 lutego 2023 2

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
18 stycznia 2023 13

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
11 stycznia 2023 4

Różne oblicza karnawału. Jak bawimy się współcześnie?

Karnawał to wyjątkowy czas wesołych zabaw i spotkań z przyjaciółmi. Obchodzi się go #zarówno w Polsce, jak i na świece, a wszędzie ma nieco inną tradycję. Sama nazwa karnawał pochodzi z języka włoskiego. Słowo carnevale wywodzi się z kolei od łacińskiego zwrotu caro vale, oznaczającego „żegnaj mięso”. Jest to zatem okres hucznego pożegnania spożywania potraw mięsnym przed nadejściem Wielkiego Postu. Tradycja obchodzenia karnawału w Polsce sięga XVII wieku. Dziś nadal w tym okresie organizuje się bale przebierańców – i to nie tylko dla dzieci.

(czytaj więcej)
28 grudnia 2022 1

Doskonały na zimowe wieczory. Jaki grzaniec idealny?

Wraz z nadejściem zimowych, mroźnych i długich wieczorów poszukujemy sposobów na rozgrzanie naszego ciała i poprawę humoru#, np. odpoczywając pod ciepłym kocem, na miękkich poduszkach przy dobrej lekturze. Dodatkową przyjemnością jest kubek rozgrzewającego naparu lub grzańca w dłoni. Takie napoje są proste i błyskawiczne w przygotowaniu. Raptem kilka składników, które każdy ma w kuchni wystarczy, by wróciło nam lepsze samopoczucie.

(czytaj więcej)
24 grudnia 2022 0

Wigilia. Niezwykły, uroczysty, wzruszający i najbardziej rodzinny czas

O wyjątkowości świąt Bożego Narodzenia stanowi Wigilia, której# momentem kulminacyjnym jest wieczerza rozpoczynająca się wraz z pierwszą gwiazdką. Jest to niezwykły, uroczysty, wzruszający i najbardziej rodzinny czas.

(czytaj więcej)
24 grudnia 2022 0

Ubieranie choinki i wspólna wieczerza. Jak dużo wiesz o tradycjach wigilijnych?

Tradycje wigilijne to między innymi ubieranie choinki, wręczanie# prezentów i wspólna wieczerza. Jak przekonują etnolodzy, zwyczaje te mają o wiele głębsze i ciekawsze znaczenie, niż nam się wydaje.

(czytaj więcej)
14 grudnia 2022 0

Pomysły na niebanalne prezenty. Popularne produkty "hand made"

Nie ma nic bardziej wzruszającego, niż prezent wykonany własnoręcznie przez drugą osobę. #Produkty „hand made” cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – są ekologiczne, ekonomiczne, a ich wartość jest nie do przecenienia. W czasach, gdy w sklepach dostępne jest dosłownie wszystko, autorska koszulka, oryginalna apaszka, czy niebanalne zasłony, mogą rozczulić niejedno przepełnione konsumpcją serce. Nasz patent na prezenty DIY? Farbowanie!

(czytaj więcej)
21 listopada 2022 0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
06 listopada 2022 0

Jak zachować zdrowe kości. Zapobieganie osteoporozie

Osteoporoza jest podstępna i długo rozwija się bez objawów. Dlatego nazywana bywa #„cichym złodziejem kości”. Możemy jej zapobiegać już od dzieciństwa, dbając o dietę i ruch.

(czytaj więcej)
01 listopada 2022 0

1 Listopada. Święto Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w kościele katolickim od IX wieku.

(czytaj więcej)
30 października 2022 0

Co robić, aby dobrze spać ? Przyczyny bezsenności

Zmiana czasu z letniego na zimowy, mimo coraz liczniejszych głosów ekspertów, nie przynosi to# oczekiwanych efektów ekonomicznych. Także lekarze nie mają wątpliwości, że zmieniając czas ingerujemy w nasz zegar biologiczny, co skutkuje określonymi negatywnymi reakcjami ze strony organizmu.

(czytaj więcej)
18 października 2022 1

Jak zachować formę jesienią? Ćwicz na powietrzu i wprowadź odpowiednią dietę

Jak wynika z danych MultiSport Index 2022, tylko 42% Polaków wypełnia #podstawowe zalecenia WHO w zakresie aktywności fizycznej, czyli podejmuje 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu. Z drugiej strony niemal 90% badanych zdaje sobie sprawę, że od regularnego ruchu zależy ich zdrowie – zarówno fizyczne jak i psychiczne – oraz ogólny dobrostan. Największy wzrost zainteresowania zajęciami fitness przypada na wrzesień, kiedy powoli zapominamy o wakacjach i powracamy do rutyny dnia codziennego. Ale okres jesienno-zimowy nie musi wiązać się jedynie z aktywnością w czterech ścianach – w klubie fitness czy na siłowni. Warto połączyć dwa w jednym i ćwiczyć, przebywając na świeżym powietrzu.

(czytaj więcej)
14 października 2022 0

Wielka sława kurzego jajka. Swoje święto obchodzi 14 października

Kształt jaja jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w przyrodzie#, dlatego trudno się dziwić, że od początku rozwoju cywilizacji, stanowi ogromną inspirację dla artystów i twórców. Z okazji przypadającego 14 października Dnia Jaja zapraszamy, na krótki przegląd sposobów, w jaki dawano wyraz tej inspiracji.

(czytaj więcej)
04 października 2022 0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
13 września 2022 3

Potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Ważne informacje o zbieraniu grzybów

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz doświadczenia.

(czytaj więcej)
07 września 2022 0

Polacy nie zrezygnowali z wakacji, ale skrócili wyjazdy. Nawet o 2-3 dni

W minione wakacje zaledwie 1,5 proc. wyjeżdżających poszukiwało zakwaterowania# na dwutygodniowy pobyt, jak wynika z danych polskiego serwisu turystycznego Nocowanie.pl. Największą popularnością cieszyły się wyjazdy na 2-3 dni, 15 proc. turystów planowało wyjazdy 7-dniowe. Średni koszt noclegu wyniósł 100 zł za osobę na dobę. Jak podaje POT, blisko ¾ Polaków planowało w tym roku spędzić wakacje w kraju.

(czytaj więcej)
22 sierpnia 2022 0

Poradnik turystyczny. Wakacyjny must have

Wracasz z wakacji i w bagażu masz pamiątki z podróży#, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe lub alkohol. #Wybierasz się na urlop i chcesz coś przewieźć przez granicę UE. Nie wiesz ile i jakich towarów możesz zabrać ze sobą lub przewieźć z podróży transportem lądowym, morskim, czy lotniczym.

(czytaj więcej)
18 sierpnia 2022 0

Nowa publikacja o Kcyni . O argentyńskim Rozpętku i nie tylko

– Uwielbiam ten moment, gdy po wielu miesiącach pracy nad projektem# uzyskuje on swój ostateczny kształt i jest to suma wysiłków wielu osób. Kształt piękniejszy niż wszystko, co o nim myślałam wcześniej – tak o wydaniu książki pt. „Ciekawostki o Kcyni i okolicy. Ku nauce i rozrywce czytających skrzętnie zebrane” pisze Justyna Makarewicz, autorka publikacji.

(czytaj więcej)
16 sierpnia 2022 4

Sprzedaż pożyczek. W porównaniu do roku ubiegłego wzrost o 19%

W lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych# pożyczek o wartości 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a wartość o 18,0%.

(czytaj więcej)
10 sierpnia 2022 29

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Walentynki inne niż wszystkie. Pomysły na miłą niespodziankę

Zwyczaj obchodzenia walentynek został zapoczątkowany w średniowiecznej Europie. Niegdyś 14 lutego był dniem, #w którym rycerze na dworze angielskim odnawiali przysięgi wierności wobec swoich wybranek. Obecnie walentynki to doskonała okazja do celebrowania miłości. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i spędzają wspólne chwile na romantycznych randkach. A co gdyby tak w tym roku zrobić coś kompletnie innego, wykorzystując to, co oferuje nam dzisiejsza technologia? Przedstawiamy 3 pomysły na nietypowe randki z technologią w tle!

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)