Dziś mamy 28 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

27 maja 2024 4

Policjanci uratowali myszołowa. Ptak został potrącony przez auto

Policjanci z wydziału ruchu drogowego #bydgoskiej komendy miejskiej uratowali myszołowa, który oszołomiony, prawdopodobnie po wcześniejszym potrąceniu przez auto, leżał na jezdni i ewidentnie potrzebował pomocy. Gdyby nie reakcja patrolu ptak zginąłby pod kołami nadjeżdżających samochodów.

(czytaj więcej)
20 maja 2024 8

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
14 maja 2024 0

Leczenie boreliozy metodą ILADS. Nałożono pierwszą karę pieniężną

Podsumowanie działań Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie leczenia# boreliozy metodą ILADS i pierwsza kara pieniężna nałożona w tej sprawie.

(czytaj więcej)
12 maja 2024 0

Zimni ogrodnicy. Niespokojony czas dla rolników, działkowców i sadowników

Dzisiaj rozpoczął się okres tzw. zimnych ogrodników#. To cztery dni gwałtownego oziębienia. To bardzo niepokojony czas dla rolników, działkowców i sadowników.

(czytaj więcej)
10 maja 2024 2

Od 20 maja będzie obowiązywać rozporządzenie eIDAS2. Co się zmieni?

20 maja 2024 roku zacznie obowiązywać opublikowane# 30 kwietnia w Dzienniku Urzędowym UE tzw. rozporządzenie eIDAS 2, które wprowadza Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Akt ten znacząco zmieni przepisy o identyfikacji elektronicznej i usług zaufania, które obowiązywały od 2014 roku.

(czytaj więcej)
09 maja 2024 2

Globalna platforma dla uczniów i nauczycieli. Bezpłatny dostęp

Ministerstwo Edukacji Narodowej nawiązało partnerstwo# z firmą Canva – globalną platformą do komunikacji wizualnej. W ramach programu Canva for Education wszyscy nauczyciele uczący w szkołach i uczniowie od klasy IV szkoły podstawowej otrzymają bezpłatny dostęp do zaawansowanej wersji platformy. Dzięki współpracy, MEN nie poniesie żadnych kosztów, a darmowy dostęp do aplikacji otrzymają uczniowie i nauczyciele.

(czytaj więcej)
07 maja 2024 0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
02 maja 2024 0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
28 kwietnia 2024 3

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
25 kwietnia 2024 2

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
19 kwietnia 2024 6

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
18 kwietnia 2024 1

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
13 kwietnia 2024 10

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
12 kwietnia 2024 0

Dzień Czekolady. Pierwszą tabliczkę wyprodukowano blisko 200 lat temu

Dziś Dzień Czekolady. To jeden z najpopularniejszych słodkich# przysmaków.

(czytaj więcej)
09 kwietnia 2024 0

Coraz cieplejsze dni. Nie zapominaj o piciu wody

Pamiętasz o piciu wody? Robi się coraz cieplej, a przez to #szybciej tracimy ją z organizmu.

(czytaj więcej)
07 kwietnia 2024 1

Co intensywnie pyli w kwietniu? Trudna pora roku dla osób uczulonych

Dla alergików wiosna to trudna pora roku ze względu na# pylenie roślin. Symptomami alergii na pyłki drzew są katar, zapalenie spojówek, trudności z oddychaniem oraz wysypka na skórze. Podpowiadamy co będzie pylić w kwietniu.

(czytaj więcej)
05 kwietnia 2024 1

Internetowe Konto Pacjenta i moje IKP. Zadbaj o zdrowie

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. To świetna okazja#, by zadbać o siebie i o swoich bliskich – również przez internet. Internetowe Konto Pacjenta, aplikacja mojeIKP, e-Recepta w mObywatelu – to rozwiązania, które ci w tym pomogą.

(czytaj więcej)
02 kwietnia 2024 0

Dzisiaj Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Potrzebne zrozumienie

Dziś obchodzimy Światowy Dzień#Świadomości Autyzmu!

(czytaj więcej)
01 kwietnia 2024 0

Sposoby na świąteczne przejedzenie. Pamiętajmy o ruchu

Podczas Świąt Wielkanocnych zdecydowanie jemy częściej #niż w normalne dni. Potrawy, które w tym okresie pojawiają się na naszych stołach nie należą do niskokalorycznych.

(czytaj więcej)
31 marca 2024 0

Skarbnica witamin i minerałów. Jajka dostarczają cennych składników

Poznaj głębokie znaczenie jajek w kulturze# i religii oraz ich miejsce w zbilansowanym odżywianiu. Czy jajka naprawdę szkodzą naszemu zdrowiu, czy mogą być jego wsparciem? Prawdy, mity, porady żywieniowe i sekrety oznaczeń na skorupkach – wszystko to czeka, by zmienić spojrzenie na wielkanocne przysmaki.

(czytaj więcej)
30 marca 2024 0

Dzisiaj Wielka Sobota. W kościołach Adoracja Najświętszego Sakramentu

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa w grobie# i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie. W kościele w Wielką Sobotę odprawia się liturgię światła, liturgię chrztu i liturgię mszalną oraz dokonuje poświęcenia ognia i wody.

(czytaj więcej)
0

Dzień Samorządu Terytorialnego. Specjalna uchwała

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów #samorządowych z 1990 r., obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

(czytaj więcej)
0

Policjanci uratowali myszołowa. Ptak został potrącony przez auto

Policjanci z wydziału ruchu drogowego #bydgoskiej komendy miejskiej uratowali myszołowa, który oszołomiony, prawdopodobnie po wcześniejszym potrąceniu przez auto, leżał na jezdni i ewidentnie potrzebował pomocy. Gdyby nie reakcja patrolu ptak zginąłby pod kołami nadjeżdżających samochodów.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)