Dziś mamy 8 stycznia 2026, czwartek, imieniny obchodzą:

29 listopada 2025

Mieszkaniec pyta. Czy strażacy wygrali przetarg na odśnieżanie chodników?

fot. poglądowe

fot. poglądowe

Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec gminy Nakło#, który zwrócił uwagę na nietypową sytuację związaną z zimowym utrzymaniem chodników na terenie miasta. Jak relacjonuje, w kilku miejscach zaobserwował pojazd Ochotniczej Straży Pożarnej, z którego strażacy posypywali chodniki mieszanką piasku i soli. Widok ten wzbudził w nim pytania dotyczące organizacji zimowych prac drogowych oraz zakresu obowiązków lokalnych służb.

Oto treść nadesłanej wiadomości.

W dniu dzisiejszym, zwróciłem uwagę na nietypowe zjawisko dotyczące zimowego utrzymania dróg i chodników na terenie  Nakła nad Notecią. W kilku miejscach na terenie miasta  widziany był pojazd OSP, z którego strażacy posypywali nawierzchnię chodników piaskiem z solą. Sam fakt, że jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej są często angażowane w różne działania na rzecz lokalnej społeczności, nie budzi zaskoczenia. OSP tradycyjnie wspiera gminę w wielu sytuacjach kryzysowych i interwencyjnych. Niemniej jednak obserwacja dotycząca udziału strażaków w typowych zadaniach związanych z zimowym utrzymaniem jezdni wzbudziła we mnie pytania o zakres obowiązków i bieżącą organizację prac drogowych. Zgodnie z praktyką, za odśnieżanie i posypywanie dróg odpowiadają podmioty wyłonione w przetargach lub wskazane na mocy stosownych umów. To skłoniło mnie do postawienia pytania, czy zaobserwowane działania OSP stanowią element takiego formalnego porozumienia, czy też były to działania wynikające z nagłej potrzeby i dostępności służb w danym momencie. Warto podkreślić, że pojawiające się pytania nie mają na celu formułowania jakichkolwiek zarzutów. Są raczej wyrazem zainteresowania i chęci zrozumienia, jak obecnie realizowane są zadania związane z zimowym utrzymaniem dróg w gminie. Dla mnie jako mieszkańca, zwłaszcza w okresie zimowym, potrzebna jest jasna informacja o odpowiedzialnych służbach oraz zasadach ich działania. Bo przecież  zgodnie ustawowymi zadaniami OSP oraz ze statutem konkretnej jednostki, zwłaszcza gdy działanie ma charakter czysto komunalny, niezwiązany z bezpieczeństwem lub akcją ratowniczą.

Internauta

Oceń artykuł: 70 24

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (30) Zgłoś naruszenie zasad

    • 28 (36)

    Mieszkaniec, w dniu 29-11-2025 18:20:33 napisał:

    Widać drogowcy mają w nosie obywateli. Trzeba się we wszystkim wysługiwać strażakami. Może radni cwaniacy wzięliby się do roboty a nie tylko diety odbierać ?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -3 (51)

    Naklo, w dniu 29-11-2025 18:41:23 napisał:

    Tusk nie daje kasy faja jedna straż pożarna powinna siedzieć i czekać na telefon o pomoc a nie z łopatami latać. Nie jestem zwolennikiem PiSu ale nie było takich sytuacji

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 8 (20)

    Miła , w dniu 29-11-2025 18:43:48 napisał:

    Strażacy i Panowie ze straży miejskiej też posypywali chodniki. Czy oni nie mają swoich obowiązków?.

    odpowiedz

    • 14 (22)

    Nakielanin , w dniu 29-11-2025 19:04:42 napisał:

    To sa jaja widziałem akcje sypania piaskiem chodników przez straż. Gdzie sa służby od 2 dni nic nie robia

    odpowiedz

    • 14 (20)

    Piotr, w dniu 29-11-2025 19:23:40 napisał:

    Wydzial drogowy w Nakle chyba śpi. Pieniądze za co biorą ja pytam.

    odpowiedz

    • 5 (13)

    Armata , w dniu 29-11-2025 19:25:30 napisał:

    Niech komendant kumunalki zacznie płacić lepiej pracownikom to może też się bardziej zaangażują

    odpowiedz

    • 15 (23)

    Bob, w dniu 29-11-2025 19:53:54 napisał:

    Byłem pytać w sprawie pracy dorywczej a mianowicie odśnieżanie jazda plugopiaskarka w czasie wolnym - odpowiedź była jasna - nie potrzebujemy wszystko pod kontrolą. Zdecydowanie jest jak widać - nie potrzebują bo mają to w nosie.

    odpowiedz

    • 15 (21)

    Strażak OSP , w dniu 29-11-2025 19:54:26 napisał:

    Norma zima zaskoczyła drogowców ale daliśmy radę zrobiliśmy robotę szkoda że ktoś za to zgarnia duże pieniądze pozdrowienia dla jednostek które dzisiaj działały

    odpowiedz

    • 10 (14)

    Szubin, w dniu 29-11-2025 19:56:09 napisał:

    W Szubinie również gmina śpi ,a ludzie przewracają sie na chodnikach . Ważne , ze ozdoby swiateczne na slupach się zgadzają , bezpieczeństwo mieszkanców jest mało ważne ! Obudź się Pan zanim będzie za późno!

    odpowiedz

    • 4 (14)

    1233, w dniu 29-11-2025 20:44:33 napisał:

    gmina rękoma strażaków utrzymuje drogi powiatowe. a tak co do reszty to dogadać sie nie mogą

    odpowiedz

    • 4 (10)

    Hmm, w dniu 29-11-2025 21:38:02 napisał:

    Jak zwykle zaskoczyło ich....

    odpowiedz

    • 5 (11)

    dino, w dniu 29-11-2025 21:40:21 napisał:

    SZubinskie wladze jak zwykle spia,Lód brak odsniezania jak zwykle UM klapa.Wazniejsze swiecidełka na swieta .Nie wspominajac juz o flagach na 11 listopada ,Wazniejsze tez rude dynie przed urzedem jak ta ruda z UM ,Tragedia dziecinada i osoby bez wyobrazni i kwalifikacji.POzdrawiamy pracowników Urzedu Miejskiego Wesolych Świat

    odpowiedz

    • 12 (16)

    To, w dniu 29-11-2025 22:39:27 napisał:

    Podwyżka podatków, podwyżka pensji a na chodnikach i drogach chłód hula. Brawo urzędasom. Ciekawe co burmistrz na to

    odpowiedz

    • 18 (22)

    wyborca, w dniu 29-11-2025 23:28:39 napisał:

    Wszyscy radni wraz z burmistrzem powinni sypać piaskiem chodniki, za te uchwalone sobie podwyżki!

    odpowiedz

    • -6 (22)

    Realista, w dniu 30-11-2025 00:31:26 napisał:

    Nowy rząd, nowa jakość buchachacha

    odpowiedz

    • 1 (19)

    do Naklo, w dniu 30-11-2025 04:54:34 napisał:

    Naklo -bo za pisioków była bida kasa trafiała do fikcyjnych prywatnych fundacji i do prywatnego funduszu sprawiedliwości ziobrystów -nie podoba się to wyprowadź się do Orbana albo Łukaszenki

    odpowiedz

    • 4 (8)

    Zbyszek , w dniu 30-11-2025 07:39:53 napisał:

    Co tam byli już listonoszami roznoszącymi urzędowo-propagandową gazetkę mogą być drogowcami skoro już nie ma komu posypywać chodniki.

    odpowiedz

    • 6 (12)

    Jeszcze jedną podwyżka proszę , w dniu 30-11-2025 07:51:38 napisał:

    Może za mała ta podwyżka dla naczelnika miasta.

    odpowiedz

    • 1 (9)

    Maciej , w dniu 30-11-2025 07:58:41 napisał:

    Czlowieku malo inteligentny a osp to za darmo jezdzi, za paliwo placi gmina za godzine strazakowi tez (zaleznie od uchwaly gminy np 25zl/h)

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 5 (11)

    Ebenezer Scrooge, w dniu 30-11-2025 08:24:05 napisał:

    @maciej i gmina zapłaciła za godznlnówkę i paliwo, a posypywała drogę należącą do powiatu. Mam nadzieję ze powiat z swoim etatowym pitolem rozliczą sie z gminą za te usługę? Oczywiście zostanie to omówione na najblizeszej sesji rady gminy.

    odpowiedz

    • -2 (12)

    Nakielanka, w dniu 30-11-2025 08:51:24 napisał:

    I w taki sposób może służyć straż co w tym zdrożnego, poza tym sami nic nie robicie i tylko narzekacie bo to modne bycie na bezrobociu i tylko biadolić

    odpowiedz

    • 0 (10)

    xxx, w dniu 30-11-2025 09:07:27 napisał:

    w styczniu gmina wydała komunikat, że drogi chodniki będą odśnieżać chętni Chcesz jechać do sklepu to sobie odśnież, chce aby klienci przyszli do sklepu to odśnież, chcesz aby wierni przyszli do kościoła to ośnież Wszystko jasne i po robocie

    odpowiedz

    • 5 (13)

    Katastrofa, w dniu 30-11-2025 09:17:29 napisał:

    Tak szczerze, to już od dłuższego czasu widać, że Napierala znudził już się kierowaniem gminą.

    odpowiedz

    • 5 (9)

    Nowak , w dniu 30-11-2025 12:14:55 napisał:

    A kpwik myśli o zatrudnianiu następnego zastępcę niż o swoich obowiazkach

    odpowiedz

    • -2 (8)

    kowal, w dniu 30-11-2025 12:16:05 napisał:

    Taniej jest zatrudnić raz do roku OSP niż utrzymywać sprzęt który może nie być użyty kilka lat a przeglądy trzeba robić. Sianie gównoburzy jak się nie zna warunków to bezsens. A jak pomagają społecznie ot tak dla dobra okolicy? Jak sąsiad posypie solą czy piaskiem chodnik to tez dochodzisz czy ma kasę z gminy??

    odpowiedz

    • 5 (11)

    Helena, w dniu 30-11-2025 21:31:40 napisał:

    Gdzie są te wszystkie miliony na utrzymanie dróg i chodników !!! To jest złodziejstwo w biały dzień i nikt nic nie robi

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Teddy, w dniu 01-12-2025 07:01:33 napisał:

    Jako mieszkaniec gminy stanowczo sprzeciwiam się wykorzystywaniu OSP do takich celów. Ci ludzie zasługują na szacunek i mają być wypoczęci do ustawowych zadań a nie wyręczać drogowców i opłacone firmy. OSP Potulice, gdzie mieszkam, to świetna ekipa, która zawsze wiele pomaga. Jeżeli wykonywali te czynności tylko "na rozkaz" a pewnie tak było, to jest to skandal.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Żel UV 5ml
7,50PLN
Zeszyt w kratkę A5 Interdruk 32 kartek
2,80PLN
Tonery Directions
27PLN
0

Bój o Szubin. Ciężka próba dla powstańców

Wkrótce po wybuchu walk powstańczych #w Poznaniu szczególne znaczenie uzyskała linia Noteci, oddzielająca Wielkopolskę od Pomorza Zachodniego i silnie zniemczonej Bydgoszczy, stanowiącej poważne zagrożenie dla rozwoju powstania. Już 1 stycznia 1919 roku wyzwolono Nakło – ważny węzeł kolejowy, którym przechodziły transporty niemieckiej armii Ober –Ostu, powracającej do Rzeszy na mocy tzw. umowy białostockiej. Nakło zresztą było później oddane Niemcom na polecenie państw Ententy, które w powstaniu owego „korka” widziały poważne zagrożenie dla stabilizacji sytuacji w tym rejonie. Stoczono też zwycięskie potyczki pod Mroczą, Ślesinem i Wysoką.

(czytaj więcej)
0

Masowy mord na Polakach. Zapomniana niemiecka zbrodnia

Szwedzkie Góry #- zapomniana niemiecka zbrodnia. 6 stycznia 1940 roku, w Święto Trzech Króli, Niemcy dokonali masowego mordu na Polakach w tzw. Górach Szwedzkich (obecnie obszar warszawskiego Bemowa).

(czytaj więcej)
0

Opieka nad zwierzętami podczas mrozów. O co należy zadbać?

GLW przypomina o podstawowych zasadach #opieki nad zwierzętami podczas mrozów.

(czytaj więcej)
0

Co zrobić z choinką po świętach? Bez szkody dla środowiska

Święta i Nowy Rok już dawno za nami, choinka wygląda #coraz marniej, a jej igły zaczynają sypać się na podłogę. Dlatego najwyższy czas się jej pozbyć. Jak to zrobić, żeby było ekologicznie i bez szkody dla środowiska?

(czytaj więcej)