Nie żyje Henryk Karbowiak. Zasłużony członek NSZZ "Solidarność"
fot. powierzone
W dniu 11 stycznia 2026 roku, po ciężkiej chorobie#, zmarł Henryk Karbowiak – wieloletni pracownik Solino S.A., członek NSZZ „Solidarność”, związany z kopalnią nieprzerwanie od 1989 roku.
Henryk Karbowiak zapisał się w historii środowiska pracowniczego i związkowego jako jeden z najbardziej konsekwentnych obrońców bezpieczeństwa energetycznego państwa. Był uczestnikiem trzech strajków głodowych – w latach 2006, 2007 oraz 2014/2015.
Za wybitne zasługi na rzecz bezpieczeństwa państwa oraz rozwoju przemysłu wydobywczego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, z własnej inicjatywy, w dniu 30 października 2024 roku odznaczył Henryka Karbowiaka Brązowym Krzyżem Zasługi.
Uroczystego wręczenia odznaczenia – w imieniu Prezydenta RP – dokonał Minister w Kancelarii Prezydenta RP, Pan Andrzej Dera, w dniu 15 maja 2025 roku w Belwederze. Miejsce to, o szczególnym i symbolicznym znaczeniu dla polskiej historii, dodatkowo podkreśliło rangę wyróżnienia, zwłaszcza w kontekście faktu, iż Henryk Karbowiak całe swoje życie poświęcił sprawie „Solidarności” i służbie dobru wspólnemu.
Śmierć Henryka Karbowiaka jest stratą nie tylko dla środowiska związkowego i pracowników Solino S.A., ale także dla wszystkich, którym bliskie są kwestie suwerenności energetycznej państwa oraz etosu społecznego zaangażowania.
Iwona Stachel-Góra / Wiceprzewodnicząca NSZZ "Solidarność" przy Solino S.A.
Czytaj również
- Pozostawiła po sobie ślad, który nie zniknie. Wzruszające pożegnanie
- Pożegnanie ks. prałata Andrzeja Kłosińskiego. "Śmierć jest trudna"
- W strażackiej asyście i zadumie. Ostatnie pożegnanie śp. Henryka Nowaka
- Nie żyje druh Henryk Nowak. Najstarszy członek KSRG OSP w Dziewierzewie
- Nie żyje ks. prałat Andrzej Kłosiński. Pochodził z Nakła
Dodaj komentarz
14 lutego - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
14 lutego 2026 roku po raz drugi #obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. To święto państwowe zostało uchwalone 9 stycznia 2025 roku w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego – czytamy w preambule ustawy.
(czytaj więcej)Niezapomniany zryw. Walki zakończone 16 lutego
Zwycięskie powstanie nie popadło #w zapomnienie. Doskonale funkcjonuje w lokalnej pamięci historycznej.
(czytaj więcej)Masowa rzeź Polaków na Wołyniu. Ginęli od siekier, wideł i noży
83 lata temu Ukraińcy rozpoczęli# masową rzeź Polaków na Wołyniu.
(czytaj więcej)Wybuchowe szkolenie. Zajęcia na terenie poligonu
W dniach 9.02-13.02 br. na terenie poligonu #w Toruniu, Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej realizowało praktyczne szkolenie saperskie skierowane dla podchorążych Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W przygotowanie i realizację zajęć zaangażowanych było kilkunastu żołnierzy.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!