500 kilometrowe szkolenie w Bieszczadach. Lekka piechota w działaniu

fot. pow.
Przeszli już ponad 300 kilometrów najdłuższym szlakiem #górskim w Polsce. Przed nimi jeszcze blisko 200. Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pieszą wędrówką chcą celebrować 5 lecie istnienia swojej jednostki.
Żołnierze, marsz najdłuższym szlakiem górskim rozpoczęli 10 września w święto swojej brygady. Obecnie, po górskiej trasie z licznymi przewyższeniami, przeszli już ponad 300 kilometrów Taktują tę wyprawę z jednej strony jako hołd pamięci i oddanie czci bohaterom okresu II wojny światowej jak również jako ekspedycję szkoleniową.
Pomysł zrodził się w jakimś stopniu przy studiowaniu biografii naszej patronki gen. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo”, która w czasie okupacji bardzo często przemieszczała się wzdłuż i wszerz Polski i nie tylko. Często były to piesze wędrówki. Przeszła np. blisko 200 kilometrowy odcinek górski w Pirenejach, mając na nogach tylko czółenka.
Dodatkowo sam szlak to miejsce ważne historycznie. Jest na nim wiele miejsc pamięci osób walczących o naszą niepodległość i ofiar II wojny światowej.
Należy podkreślić jeszcze fakt, że Wojska Obrony Terytorialnej to formacja lekkiej piechoty, która powinna mieć siłę i umiejętności przemieszczania na różnych odcinkach i w różnych warunkach przyrodniczych- powiedziała st. kpr. Julita, dowódca wyprawy.
Góry zdecydowanie uczą pokory i dodatkowo szkolą nasz hard ducha i tężyznę fizyczną. W czasie wędrówki nie jesteśmy pojedynczymi wędrowcami, a grupą, która jest za siebie odpowiedzialna. Nie obyłoby się również bez pomocy tubylców- osób, które wspierają nasze przedsięwzięcie. Do takich osób należy pan Leszek, który zupełnie bezinteresownie pomógł nam znaleźć nocleg, gdzie mogliśmy wysuszyć całkowicie przemoczone rzeczy i dostarczył produkty spożywcze na trasie. Jesteśmy za tę pomoc bardzo wdzięczni.
Żołnierze nie narzekają na zmęczenie. Codziennie pokonują kilkadziesiąt kilometrów w bardzo zróżnicowanym terenie. Nie obyło się bez kontuzji. Mają w świadomości to, że trakcie takiej wyprawy, dla każdego uczestnika meta może być zupełnie gdzie indziej. Z trasy nikt zaś nie schodzi pokonany. Ci którzy pozostali na szlaku, wierzą, że ukończą marsz. Zdobyte doświadczenie zaś będzie im pomocne w żołnierskim rzemiośle.
Najdłuższy szlak w polskich górach, liczy około 496 500 i przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady.
Historia tego szlaku sięga okresu międzywojennego. Przebieg części zachodniej (Ustroń – Krynica) został zaprojektowany przez Kazimierza Sosnowskiego i ukończony w 1929 roku. Wschodnia część, według projektu Mieczysława Orłowicza, została ukończona w 1935 i prowadziła z Sianek aż do Czarnohory, która znajdowała się wówczas w granicach Polski. Po połączeniu obu fragmentów w roku 1935 szlak nazwano Głównym Szlakiem Karpackim, a jego patronem został Józef Piłsudski.
Materiał: ppor. Julia Rozworowska-Wolańska / Oficer prasowy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Galeria





Czytaj również
- Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia
- Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg
- Nasza psychika jest fundamentem naszego dobrostanu. Zadbaj o zdrowie
- Udostępniono internetową Bazę Rodzin. Szlachetna Paczka rusza z pomocą
- "Inżynierowie Przyszłości”. Propozycja skierowana do nauczycieli i uczniów
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.
(czytaj więcej)Mikołajki z Mikołajem Kopernikiem. Spacer po fromborskich zabytkach

Nie tylko średniowieczny biskup z Miry czy zamieszkujący# Laponię św. Mikołaj obchodzą imieniny 6 grudnia. Do zacnego grona należy także najwybitniejszy polski astronom, którego 550. rocznicę urodzin świętowaliśmy w tym roku. Mikołaj Kopernik, bo o nim mowa, będzie bohaterem specjalnego programu TVP Nauka zrealizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Emisja już 6 grudnia o godz. 21:00. W programie m.in. poszukiwanie śladów astronoma we Fromborku, informacje o programie „Laboratoria Przyszłości” oraz Akademii Kopernikańskiej, a także podsumowanie obchodów Roku Kopernika.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
Rezerwista, w dniu 21-09-2023 14:45:26 napisał:
odpowiedz
Suchodolski, w dniu 21-09-2023 15:45:17 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 21-09-2023 22:56:30 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 22-09-2023 11:48:17 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!