Ćwiczenia międzypowiatowe. Gaszenie pożarów na obszarach leśnych

fot. KP PSP w Nakle
13 czerwca 2024 roku w miejscowości Gąbin oraz Kowalewo #(gm. Szubin, powiat nakielski) przeprowadzone zostały ćwiczenia międzypowiatowe z zakresu gaszenia pożarów na obszarach leśnych.
Przedsięwzięcie było koordynowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią przy współudziale Nadleśnictwa Szubin. Oprócz gospodarzy w ćwiczeniach brały udział jednostki ochrony przeciwpożarowej z: KM PSP Bydgoszcz, KP PSP Żnin oraz KP PSP Świecie. Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło 29 zastępów Państwowej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych oraz blisko 100 strażaków. Scenariusz do ćwiczeń uwzględniał pożar występujący na terenie dwóch oddziałów leśnych. Celem ćwiczących było zbudowanie dwóch systemów dostarczania wody na duże odległości: przetłaczania i dowożenia. Przetłaczanie odbywało się na pierwszym odcinku bojowym, gdzie zastępy czerpały wodę do pożaru z jeziora Gąbińskiego przy użyciu pompy wysokiej wydajności. Natomiast dowożenie skutecznie realizowano na drugim odcinku bojowym, korzystając ze zbiornika przeciwpożarowego liczącego 50 m3 wody. Ponadto w ćwiczenia zaangażowała się Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu, która przy użyciu przepływomierza nadzorowała uzyskaną wydajność wodną na głównej magistrali (2xW110x1200m) dostarczającej wodę do pożaru.
Opracowanie: kpt. Maciej Poraj
Materiał: st. kpt. Bartosz Walkowiak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Nakle
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria







Czytaj również
- Święcenie pokarmów w nakielskiej farze. Wierni kultywują piękną tradycję
- Pamiątki po nakielskim PCK. Przekazano do nakielskiego muzeum
- Piękny jubileusz. Pani Michalina świętuje 100. urodziny
- Święcenie pokarmów. Wierni tłumnie gromadzili się w świątyni
- Wierni przybyli z koszykami do kościoła. Święconka w parafii św. Stanisława
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)