Dziś mamy 12 lipca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 czerwca 2024

Ćwiczenia międzypowiatowe. Gaszenie pożarów na obszarach leśnych

fot. KP PSP w Nakle

fot. KP PSP w Nakle

13 czerwca 2024 roku w miejscowości Gąbin oraz Kowalewo #(gm. Szubin, powiat nakielski) przeprowadzone zostały ćwiczenia międzypowiatowe z zakresu gaszenia pożarów na obszarach leśnych.

Przedsięwzięcie było koordynowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią przy współudziale Nadleśnictwa Szubin. Oprócz gospodarzy w ćwiczeniach brały udział jednostki ochrony przeciwpożarowej z: KM PSP Bydgoszcz, KP PSP Żnin oraz KP PSP Świecie. Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło 29 zastępów Państwowej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych oraz blisko 100 strażaków. Scenariusz do ćwiczeń uwzględniał pożar występujący na terenie dwóch oddziałów leśnych. Celem ćwiczących było zbudowanie dwóch systemów dostarczania wody na duże odległości: przetłaczania i dowożenia. Przetłaczanie odbywało się na pierwszym odcinku bojowym, gdzie zastępy czerpały wodę do pożaru z jeziora Gąbińskiego przy użyciu pompy wysokiej wydajności. Natomiast dowożenie skutecznie realizowano na drugim odcinku bojowym, korzystając ze zbiornika przeciwpożarowego liczącego 50 m3 wody. Ponadto w ćwiczenia zaangażowała się Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu, która przy użyciu przepływomierza nadzorowała uzyskaną wydajność wodną na głównej magistrali (2xW110x1200m) dostarczającej wodę do pożaru.

Opracowanie: kpt. Maciej Poraj

Materiał: st. kpt. Bartosz Walkowiak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Lipiec. Idealny czas na wakacyjną domówkę!

Orzeźwiające drinki, soczyste owoce oraz aromatyczne# i pożywne przekąski, zapewniające nam energię do białego rana – lipiec to doskonały moment, by we własnym mieszkaniu lub ogrodzie wyczarować iście tropikalny bar, godny najlepszych nadmorskich kurortów. Jakie przekąski pasują do najpopularniejszych wakacyjnych koktajli? Z czym je łączyć, by miło rozpocząć dzień po udanej imprezie?

(czytaj więcej)
0

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Patriotyczna postawa rolników

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej#. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – bohaterską walkę, zapewnianie żywności oraz pomoc udzielaną uciekinierom i osobom ukrywającym się przed prześladowaniami.

(czytaj więcej)
0

Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina niebezpieczna dla człowieka

Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś uważać na rośliny#, które mijasz na swojej drodze? Zagrożenie dla zdrowia może stanowić przede wszystkim barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu.

(czytaj więcej)
0

Ważna data dla leśników. Dzień poświęcony Janowi Gwalbertowi

Dzień leśnika w różnych kalendarzach# „wypada” inaczej. Dzień Leśnika i Drzewiarza mamy 5 kwietnia. Od kilku lat uznaje się, że leśnicy swój dzień obchodzą 12 lipca. Ale to nie jedyna ważna data dla leśników i lasów Państwowych.

(czytaj więcej)