Dziś mamy 26 grudnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

22 listopada 2024

Czy drzwi przesuwne nadają się do łazienki? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania

fot. powierzone

fot. powierzone

Drzwi przesuwne cieszą się rosnącą popularnością. Nic dziwnego, bo pozwalają zaoszczędzić miejsce i świetnie sprawdzają się na małym metrażu. Ale czy tego typu drzwi nadają się do łazienki? Modele przesuwne w przestrzeni łazienkowej, jak każde rozwiązanie, mają swoje wady i zalety. Warto przyjrzeć się im bliżej, by móc podjąć świadomą decyzję zakupową.

Czym są drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne otwiera się i zamyka poprzez przesuwanie skrzydła drzwiowego wzdłuż ściany lub wewnątrz specjalnej kasety zamontowanej w ścianie.

W przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi, które otwierają się na zawiasach, modele przesuwne pozwalają uzyskać wolną przestrzeń zajmowaną normalnie przez promień otwierania drzwi. Świetnie sprawdzą się więc na małym metrażu, gdzie liczy się każdy centymetr.

Można podzielić drzwi przesuwne na:

  • kasetowe – drzwi chowają się wewnątrz kasety zamontowanej w murze, co całkowicie uwalnia powierzchnię ściany;

  • naścienne pojedyncze – skrzydło drzwiowe sunie po specjalnych prowadnicach zamontowanych na ścianie;

  • naścienne podwójne – składają się z dwóch skrzydeł, które przesuwają się na boki po ścianie.

Zalety drzwi przesuwnych w łazience

Dzięki zastosowaniu drzwi przesuwnych można pełniej wykorzystać dostępną przestrzeń w łazience, co daje większą swobodę projektową. Jakie zalety, oprócz oszczędności miejsca, ma to rozwiązanie?

Na korzyść drzwi przesuwnych w aranżacji łazienki przemawiają również:

  • estetyka i nowoczesny wygląd – drzwi przesuwne nadają wnętrzu minimalistyczny charakter, co sprawdzi się w stylach takich jak industrialny, loftowy czy skandynawski. To też świetna opcja do pomieszczeń wielofunkcyjnych, gdzie łazienka jest częścią sypialni, a estetyka i łatwość dostępu są priorytetowe;

  • zwiększone bezpieczeństwo – brak wystającego skrzydła drzwiowego eliminuje ryzyko przypadkowego uderzenia innej osoby przy otwieraniu drzwi. Drzwi przesuwne są także bezpieczniejszą opcją dla dzieci, które często używają większej siły przy zamykaniu drzwi skrzydłowych;

  • lepszy dostęp – drzwi przesuwne poleca się dla osób z ograniczoną mobilnością. Są łatwiejsze w obsłudze niż te tradycyjne, ponieważ nie wymagają dodatkowej przestrzeni do otwarcia;

  • doświetlenie ciemnej łazienki – popularnym rozwiązaniem są drzwi z hartowanego szkła, które są nie tylko odporne na wilgoć, ale też zapewniają dopływ naturalnego światła do łazienki bez okna;

  • optyczne powiększenie przestrzeni – przesuwne drzwi, zwłaszcza te przeszklone wyglądają lekko i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. To szczególnie pożądany efekt w małych łazienkach bez okna.

Wady drzwi przesuwnych w łazience

Mimo mnóstwa zalet znajdą się również wady przesuwnych drzwi w przestrzeni łazienkowej. Należy zaliczyć do nich przede wszystkim:

  • słabszą izolację akustyczną – drzwi przesuwne często nie przylegają do ściany w sposób skutecznie wyciszający pomieszczenie. Może być to uciążliwe, jeśli łazienka znajduje się w sąsiedztwie kuchni czy sypialni;

  • kwestie wilgoci – łazienka to miejsce szczególnie narażone na wilgoć i działanie pary, które mogą z czasem negatywnie wpływać na stan drzwi. Należy więc koniecznie postawić na model niepodatny na deformację, np. szkło hartowane czy metal;

  • ograniczenia aranżacyjne – drzwi przesuwane po ścianie mogą ograniczać możliwość zawieszenia elementów takich jak lustra czy półki. Problem rozwiązuje montaż drzwi kasetowych, ale te wymagają uwzględnienia ich w projekcie na samym początku i wbudowania w ścianę specjalnej kasety.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi przesuwnych do łazienki?

Jak widać, przesuwne drzwi mają szansę sprawdzić się w łazience, o ile wybierze się odpowiedni model. Przed zakupem trzeba jednak wziąć pod lupę kilka kluczowych aspektów.

Duże znaczenie ma materiał wykonania. Drzwi do łazienki powinny być zrobione z materiałów odpornych na wilgoć, takich jak szkło hartowane, aluminium czy specjalnie zabezpieczone drewno. Warto przyjrzeć się też systemowi przesuwnemu i wybrać ten wysokiej jakości, który będzie trwały i zapewni cichą pracę.

Jeśli drzwi mają dodatkowo gwarantować izolację akustyczną, należy rozważyć te wyposażone w uszczelkę i zaprojektowane z myślną o maksymalnej szczelności.

Drzwi przesuwne w łazience to ciekawe rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele zalet – oszczędność miejsca, nowoczesny design, łatwy dostęp oraz zwiększone bezpieczeństwo. Warto mieć też jednak świadomość potencjalnych wad, takich jak mniejsza izolacja akustyczna czy konieczność zabezpieczenia przed wilgocią. Jeśli jednak wybierze się jakościowy model, szczelny i z trwałego materiału, z pewnością będzie to udana inwestycja.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies

Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).

(czytaj więcej)
0

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".

(czytaj więcej)
0

Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?

Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

(czytaj więcej)
0

Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.

(czytaj więcej)