Dziś mamy 26 października 2024, sobota, imieniny obchodzą:

22 października 2024

Gawęda historyczna w bibliotece. "Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny"

fot. PiMBP w Nakle

fot. PiMBP w Nakle

W 2024 roku Sejm RP w 130 rocznicę urodzin Kazimierza Wierzyńskiego#, ustanowił go jednym z patronów. Z tej okazji na zaproszenie nakielskiej biblioteki Małgorzata Jarocińska zaprezentowała gawędę historyczną, zatytułowaną „Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny”, poświęconą temu wybitnemu, acz zapomnianemu polskiemu poecie, prozaikowi i eseiście.

Kazimierz Wierzyński urodził się 27 sierpnia 1894 roku w Drohobyczu, w rodzinie niemieckich osadników. Do 1913 roku rodzina posługiwała się nazwiskiem Wirstlein. Kultura polska była jednak na tyle atrakcyjna, że rodzina bardzo szybko się spolonizowała. Wierzyński pobierał naukę w rodzinnym mieście, we Lwowie i w Wiedniu. W 1913 roku wstępuje do polskiej formacji wojskowej – Legionu Wschodniego, złożonej z ochotników, pod dowództwem Józefa Hallera. Po wybuchu I wojny światowej walczy w armii austriackiej. W 1915 roku dostaje się do niewoli rosyjskiej, z której ucieka w czasie rewolucji październikowej. Wraca do nowo odrodzonej Polski i ulega fascynacji osobą Józefa Piłsudskiego.

Jego debiut literacki przypada na rok 1919, kiedy ukazuje się tomik wierszy zatytułowany „Wiosna i wino”. Kolejne – „Wróble na dachu” i „Laur olimpijski”, przynoszą mu sławę i uznanie. Wraz z  Tuwimem, Iwaszkiewiczem, Lechoniem i Słonimskim należał do najbardziej wpływowej grupy poetyckiej w II RP – „Skamander”.

W latach 1926-1931 pełni funkcję redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego” i jest pomysłodawcą ustanowienia nagrody „Sportowiec Roku”. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się na emigracji.  Wraz z żoną i Marianem Hemarem przedostaje się do Rumunii, potem do Ameryki Południowej, Stanów Zjednoczonych, by na koniec zamieszkać w Anglii.

W jego późnej twórczości przewija się motyw tragizmu losu emigranta z przymusu. Jak napisał w jednym z esejów „Myślami jestem cały czas w Polsce”. Współpracował z Radiem Wolna Europa i paryską „Kulturą”, publikował w drugim obiegu. Jego nieprzejednana postawa moralno-polityczna sprawiała, że nieprzerwanie protestował przeciwko zniewoleniu Polski przez reżim komunistyczny. Pomimo to, otrzymywał stale od władz PRL propozycje powrotu do kraju lub złożenia w nim wizyty.

Był postacią bardzo popularną w kręgach polonijnych. Ostatni tomik poezji zatytułowany „Sen-mara” ukończył kilka godzin przed śmiercią. Umiera na zawał serca 13 lutego 1969 roku w Londynie. W 1976 roku jego prochy zostają sprowadzone do Polski i złożone na Cmentarzu Powązkowskim.

Materiał: Mariusz Skoczek / PiMBP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Operacja pk. "Feniks". Wysiłek żołnierzy i potężna operacja logistyczna

Trwająca od 23 września operacja pk. Feniks to wysiłek #żołnierzy, ale również potężna operacja logistyczna. Żołnierz najedzony, wypoczęty i zaopatrzony w suchy, czysty mundur to żołnierz skuteczny. Właśnie dlatego logistycy przyjeżdżają pierwsi i po zakończeniu operacji wyjadą ostatni. Jest to wspólny wysiłek 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków

Ponad połowa Polaków powyżej #15 r.ż. ma nadwagę. Prawie co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)