Dziś mamy 29 maja 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

27 czerwca 2022

Glikogen - czym jest i jak go uzupełnić?

Glikogen to magazyn energii w organizmie, który zużywany jest m.in. w# trakcie trwania każdej aktywności fizycznej. Jego odpowiedni zapas jest niezwykle istotny w przypadku osób aktywnych i zawodników sportowych, dlatego powinniśmy pamiętać o jego regularnym uzupełnianiu. O tym czym jest glikogen oraz jak zadbać o jego odpowiednie zapasy dowiesz się z poniższego artykułu.  

Czym jest glikogen?

Glikogen to polisacharyd (wielocukier) zbudowany z cząsteczek glukozy, który magazynowany jest w organizmie człowieka. Ze względu na lokalizację magazynowania wyróżniamy:
glikogen wątrobowy – zgodnie z nazwą magazynowany jest w wątrobie. Odpowiada głównie za utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Gdy w organizmie dochodzi do nagłego zapotrzebowania na energię (glukozę) zachodzi proces rozpadu glikogenu do glukozy (glikogenolizy), dzięki czemu jej poziom we krwi jest stabilny.
glikogen mięśniowy - magazynowany w mięśniach szkieletowych. Stanowi zapas paliwa dla mięśni, zużywanego w trakcie aktywności fizycznej. W związku z powyższym jego odpowiednia ilość jest istotnym elementem wśród trenujących sportowców. Zbyt niski poziom glikogenu mięśniowego wpływa na osłabienie funkcji mięśni, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia jakości ćwiczeń. Co również istotne glikogen mięśniowy może być źródłem energii wyłącznie dla komórek mięśni, w których jest gromadzony. Zapasy tej formy glikogenu nie mają wpływu na regulację poziomu glukozy we krwi.
Jak uzupełnić zapasy glikogenu?
Odpowiedni zapas glikogenu mięśniowego jest ważnym elementem przygotowań zawodników przed startem, dlatego w celu uzupełnienia jego zapasów zaleca się spożycie żywności bogatej w węglowodany - zarówno w trakcie treningu jak i po jego zakończeniu.
Przepisy na posiłki bogate w glikogen znajdziesz na blogu Kcalmar.com
Zgodnie z aktualnymi normami żywieniowymi u osób dorosłych o niskim poziomie aktywności fizycznej za ilość wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania mózgu na glukozę wystarczy spożycie węglowodanów na poziomie 130g. Osoby aktywne fizyczne, powinny dostarczać znacznie większej ilości tego makroskładnika, która umożliwi odbudowanie zapasów glikogenu po zakończonym wysiłku. Zapotrzebowanie na węglowodany w diecie powinno być ustalane indywidualnie w zależności od pomiarów antropometrycznych, wieku, płci oraz rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej.

Ładowanie węglowodanów - na czym polega?

To forma przygotowania przed zawodami stosowana głównie przez zawodników sportów wytrzymałościowych (np. maratończyków, kolarzy). Polega na istotnym wzroście spożycia węglowodanów w celu znacznego zwiększenia zapasu glikogenu mięśniowego. Metoda ta stosowana jest na 2-4 dni przed startem i prowadzi do maksymalnego zwiększenia zapasu paliwa, co wpływa na późniejszą efektywność w trakcie zawodów. Należy podkreślić, że w przypadku dyscyplin krótkotrwałych ładowanie węglowodanów nie przynosi istotnych korzyści, stąd też przyjęto, że strategia ta znajduje zastosowanie w aktywności powyżej 90 minut.

Posiłki bogate w węglowodany

Ze względu na znaczną ilość węglowodanów jaką należy dostarczyć w trakcie procesu „ładowania” warto wybierać produkty i posiłki głównie wysokowęglowodanowe. W tym wypadku sprawdzą się produkty oczyszczone, które nie zawsze uznawane są za zdrową żywność. Ma to związek z koniecznością kontroli ilości błonnika pokarmowego, który przy tak wysokim spożyciu żywności wysokowęglowodanowej mógłby powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W celu gromadzenia jak największej ilości glikogenu mięśniowego sportowcom zaleca się włączenie do diety takich produktów jak:

 • płatki owsiane, owsianki,
 • biały makaron,
 • biały ryż,
 • jasne pieczywo,
 • produkty z oczyszczonej mąki,
 • żele energetyczne,
 • soki,
 • dżemy,
 • batony energetyczne,
 • owoce i suszone owoce,
 • musy owocowe.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

 

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)