Dziś mamy 12 lipca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 lipca 2024

Hybrydy wilków na terenie naszego powiatu. Spotkanie z rolnikami

fot. UM Szubin

fot. UM Szubin

W czwartek 4 lipca 2024 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego# w Szubinie odbyło się spotkanie dotyczące aktualnej sytuacji związanej z zagrożeniem wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w naszym regionie.

Spotkanie zorganizowane zostało dla hodowców trzody chlewnej z terenu gminy Szubin przez przedstawicieli Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nakle nad Notecią przy współudziale Burmistrza Szubina, w trakcie którego:

a) przedstawiono mapy obszarów objętych restrykcjami z uwagi na wystąpienie ASF na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz sąsiednich województw, dostępne na stronie: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/,

b) omówiono kwestie przepisów prawnych dotyczących ASF – w szczególności w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwach rolnych, z którymi można zapoznać się na stronie Głównego Inspektora Weterynarii, https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nakle nad Notecią – Piotr Kwiatkowski – przedstawił obecnym rozwiązania służące zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby ASF, a także przypomniał o możliwości uzyskania przez rolników wsparcia finansowego z Agencji Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa na ochronę zwierząt, konkretnie na bioasekurację,  o którym więcej można dowiedzieć się na stronach internetowych ARIMR: https://www.gov.pl/web/arimr/wsparcie-na-bioasekuracje--czas-na-wnioski-do-26-lipca.

Do udziału w spotkaniu zaproszono również Pana Wiesława Nitkę, myśliwego upoważnionego przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska do wykonywania czynności odstrzału (łącznie) do 30 osobników dziko występujących hybryd wilka (Canis lupus) z psem domowym (Canis lupus familiaris) oraz do 1 dorosłego osobnika wilka (Canis lupus), który bytuje razem z osobnikami o cechach mieszańcowych, na terenie powiatu nakielskiego i żnińskiego.

Powiadomił także obecnych rolników o możliwości bezpłatnego pozyskania od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy fladr pomocnych w zabezpieczenia inwentarza przed wilkami.

Więcej informacji odnośnie zasad postępowania w przypadkach wystąpienia konfliktu człowiek-wilk można uzyskać:

a) na stronach Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy: https://www.gov.pl/web/rdos-bydgoszcz/zalecenia-i-zasady-postepowania-wodniesieniu-do-wilka-canis-lupus,

b) bezpośrednio od pracowników Urzędu Miejskiego w Szubinie: z Referatu Działalności Gospodarczej i Zarządzania Kryzysowego, tel.: 52-391-07-48 lub Referatu Rolnictwa  i Gospodarki Wodnej, tel. 52 391-07-83.

Materiał: UM Szubin

Oceń artykuł: 1 24

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (13)

  kpina, w dniu 05-07-2024 15:20:44 napisał:

  jak ten mysliwy jest w stanie odroznic przed zabiciem czy to hybryda? to jest kpina, która wilczyca odda się psu albo, którego psa dopusci suka wilka do siebie? po prostu zalatwili sobie pewnie, legalny odstrzał wilków i tyle, cyrk i kpina?

  odpowiedz

  • 7 (13)

  Dąb, w dniu 05-07-2024 16:00:56 napisał:

  Wystrzelać, wymordować, wyciąć drzewa a las pokryć asfaltem. Bandyckie metody. Dramat. Wszystko przeszkadza.

  odpowiedz

  • 2 (16)

  Xr, w dniu 05-07-2024 17:30:20 napisał:

  A nasze hybrydy w rządzie osłów ze świniami się poparzyły i trzymają się dobrze ważne że koryto pełne.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (4)

  Hodowca kanarków, w dniu 06-07-2024 11:21:36 napisał:

  Te hybrydy nasłała na Polskę Usula von der Leyen. Pochodzą one ze znanej na całym świecie hodowli niemieckich owczarków.

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Ja, w dniu 06-07-2024 12:32:11 napisał:

  Pogonić wiecie kogo buzi buzi i z kopa on niszczy nasza gospodarkę Polskę

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
KOBIZE
500PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
0

Lipiec. Idealny czas na wakacyjną domówkę!

Orzeźwiające drinki, soczyste owoce oraz aromatyczne# i pożywne przekąski, zapewniające nam energię do białego rana – lipiec to doskonały moment, by we własnym mieszkaniu lub ogrodzie wyczarować iście tropikalny bar, godny najlepszych nadmorskich kurortów. Jakie przekąski pasują do najpopularniejszych wakacyjnych koktajli? Z czym je łączyć, by miło rozpocząć dzień po udanej imprezie?

(czytaj więcej)
0

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Patriotyczna postawa rolników

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej#. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – bohaterską walkę, zapewnianie żywności oraz pomoc udzielaną uciekinierom i osobom ukrywającym się przed prześladowaniami.

(czytaj więcej)
0

Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina niebezpieczna dla człowieka

Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś uważać na rośliny#, które mijasz na swojej drodze? Zagrożenie dla zdrowia może stanowić przede wszystkim barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu.

(czytaj więcej)
0

Ważna data dla leśników. Dzień poświęcony Janowi Gwalbertowi

Dzień leśnika w różnych kalendarzach# „wypada” inaczej. Dzień Leśnika i Drzewiarza mamy 5 kwietnia. Od kilku lat uznaje się, że leśnicy swój dzień obchodzą 12 lipca. Ale to nie jedyna ważna data dla leśników i lasów Państwowych.

(czytaj więcej)