Dziś mamy 9 grudnia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

06 lutego 2023

Spotkanie z Krzysztofem Drozdowskim. Trudny i bolesny temat książki

fot. powierzone

fot. powierzone

Gościem pierwszego w tym roku spotkania autorskiego w nakielskiej bibliotece był Krzysztof Drozdowski.# Bydgoszczanin, dziennikarz, pasjonat historii, autor licznych książek o tematyce historycznej zaprezentował swoją najnowszą pracę zatytułowaną „Palili, mordowali, gwałcili”.

Niezwykle trudny i bolesny temat książki, bardzo często przemilczany, dotyczy zbrodni dokonywanych przez żołnierzy Armii Czerwonej na Polakach w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, w okresie II wojny światowej i pierwszych latach powojennych.

W książce znajdują się relacje świadków, wspomnienia, a także zachowane w archiwach dokumenty ukazujące skalę tragedii, która dotknęła Polaków. Ogrom zbrodni w znacznej mierze dotyczył kobiet, które bardzo często stawały się ofiarami gwałtów, nierzadko zbiorowych. Niejednokrotnie kończyły się śmiercią samobójczą wynikającą z traumy bądź niechcianej ciąży.

Porażający materiał książki staje się znowu aktualny i stanowi złowrogie memento w obliczu wydarzeń, które mają obecnie miejsce na Ukrainie.

Materiał: Mariusz Skoczek / PiMBP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 18 13

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Puchar Tymbarku. Trwają zapisy uczniów do turnieju piłkarskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału# w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
0

Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności

Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)