Dziś mamy 22 lipca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 lutego 2023

Spotkanie z Krzysztofem Drozdowskim. Trudny i bolesny temat książki

fot. powierzone

fot. powierzone

Gościem pierwszego w tym roku spotkania autorskiego w nakielskiej bibliotece był Krzysztof Drozdowski.# Bydgoszczanin, dziennikarz, pasjonat historii, autor licznych książek o tematyce historycznej zaprezentował swoją najnowszą pracę zatytułowaną „Palili, mordowali, gwałcili”.

Niezwykle trudny i bolesny temat książki, bardzo często przemilczany, dotyczy zbrodni dokonywanych przez żołnierzy Armii Czerwonej na Polakach w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, w okresie II wojny światowej i pierwszych latach powojennych.

W książce znajdują się relacje świadków, wspomnienia, a także zachowane w archiwach dokumenty ukazujące skalę tragedii, która dotknęła Polaków. Ogrom zbrodni w znacznej mierze dotyczył kobiet, które bardzo często stawały się ofiarami gwałtów, nierzadko zbiorowych. Niejednokrotnie kończyły się śmiercią samobójczą wynikającą z traumy bądź niechcianej ciąży.

Porażający materiał książki staje się znowu aktualny i stanowi złowrogie memento w obliczu wydarzeń, które mają obecnie miejsce na Ukrainie.

Materiał: Mariusz Skoczek / PiMBP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 18 13

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)