Dziś mamy 24 marca 2023, piątek, imieniny obchodzą:

06 lutego 2023

Spotkanie z Krzysztofem Drozdowskim. Trudny i bolesny temat książki

fot. powierzone

fot. powierzone

Gościem pierwszego w tym roku spotkania autorskiego w nakielskiej bibliotece był Krzysztof Drozdowski.# Bydgoszczanin, dziennikarz, pasjonat historii, autor licznych książek o tematyce historycznej zaprezentował swoją najnowszą pracę zatytułowaną „Palili, mordowali, gwałcili”.

Niezwykle trudny i bolesny temat książki, bardzo często przemilczany, dotyczy zbrodni dokonywanych przez żołnierzy Armii Czerwonej na Polakach w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, w okresie II wojny światowej i pierwszych latach powojennych.

W książce znajdują się relacje świadków, wspomnienia, a także zachowane w archiwach dokumenty ukazujące skalę tragedii, która dotknęła Polaków. Ogrom zbrodni w znacznej mierze dotyczył kobiet, które bardzo często stawały się ofiarami gwałtów, nierzadko zbiorowych. Niejednokrotnie kończyły się śmiercią samobójczą wynikającą z traumy bądź niechcianej ciąży.

Porażający materiał książki staje się znowu aktualny i stanowi złowrogie memento w obliczu wydarzeń, które mają obecnie miejsce na Ukrainie.

Materiał: Mariusz Skoczek / PiMBP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 17 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)