Dziś mamy 12 lipca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

20 czerwca 2024
Wiadomości z regionu

Uderzyła citroenem w szynobus. Policjanci apelują o ostrożność

fot. KPP Wągrowiec

fot. KPP Wągrowiec

Masa własna szynobusu SA139 , który zwykle porusza się #po torach do Gołańczy to 86 ton. Na zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania – potrzebuje on co najmniej kilkadziesiąt metrów. Stąd tak ważne jest aby zachować maksymalną ostrożność na przejazdach kolejowych.

Dzisiaj okolo godziny 6 rano na przejeździe kolejowym przecinającym ul. Bartodziejską w Wągrowcu doszło do kolizji z szynobusem. O zdarzeniu drogowym poinformował kierownik pociągu dzwoniąc na numer alarmowy 112, zrelacjonował zdarzenie zaznaczając że nikt nie został poszkodowany.

Policjanci ustalili, że kierująca samochodem marki Citroen 31-letnia mieszkanka powiatu pilskiego, jechała od strony Bartodziej w kierunku centrum. Skrzyżowanie jest dobrze oznakowane i kobieta zastosowała się do znajdującego się tam znaku, zatrzymała pojazd.

Powtórzyła się jednak sytuacja, która już kiedyś miała miejsce na tym przejeździe. Po zatrzymaniu, kierująca nie rozejrzała się, aby być pewną, że nie nadjeżdża szynobus. Ruszyła samochodem w trakcie gdy na przejazd wjechał skład i uderzyła w jego bok.

Uderzenie nie było mocne, stąd pojazd nie został poważnie uszkodzony - pęknięty zderzak, oderwana tablica rejestracyjna, nikomu nic się też nie stało. Tutaj miały znaczenie sekundy, gdyby kierująca wjechała przed pociąg, wówczas maszynista nie miałby żadnego czasu na reakcję i mogłoby to skończyć się inaczej.

Znak STOP przy przejeździe kolejowym nakazuje kierowcy, aby się nie tylko zatrzymał, ale też rozejrzał się i upewnił czy nie nadjeżdża pojazd szynowy. Doprowadzenie do kolizji w takim przypadku wiąże się z grzywną 1500 zł i 10 punktów karnych. Gdy mamy do czynienia z poważniejszymi zdarzeniami, gdzie w wypadkach z pojazdami szynowymi podrużujący doznają obrażeń ciała, wówczas może to zostać zakwalifikowane nawet jako katastrofa w ruchu drogowym, co grozi karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Nie zawsze kierowcy zdają sobie z tego sprawę dojeżdżając do przejazdu kolejowego.

Apelujemy o ostrożność!

Materiał: asp. Dominik Zieliński

Oceń artykuł: 1 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Praca na wysokości
60PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

Lipiec. Idealny czas na wakacyjną domówkę!

Orzeźwiające drinki, soczyste owoce oraz aromatyczne# i pożywne przekąski, zapewniające nam energię do białego rana – lipiec to doskonały moment, by we własnym mieszkaniu lub ogrodzie wyczarować iście tropikalny bar, godny najlepszych nadmorskich kurortów. Jakie przekąski pasują do najpopularniejszych wakacyjnych koktajli? Z czym je łączyć, by miło rozpocząć dzień po udanej imprezie?

(czytaj więcej)
0

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Patriotyczna postawa rolników

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej#. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – bohaterską walkę, zapewnianie żywności oraz pomoc udzielaną uciekinierom i osobom ukrywającym się przed prześladowaniami.

(czytaj więcej)
0

Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina niebezpieczna dla człowieka

Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś uważać na rośliny#, które mijasz na swojej drodze? Zagrożenie dla zdrowia może stanowić przede wszystkim barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu.

(czytaj więcej)
0

Ważna data dla leśników. Dzień poświęcony Janowi Gwalbertowi

Dzień leśnika w różnych kalendarzach# „wypada” inaczej. Dzień Leśnika i Drzewiarza mamy 5 kwietnia. Od kilku lat uznaje się, że leśnicy swój dzień obchodzą 12 lipca. Ale to nie jedyna ważna data dla leśników i lasów Państwowych.

(czytaj więcej)