Dziś mamy 13 maja 2025, wtorek, imieniny obchodzą: Agnieszka, Magdalena, Serwacy

23 października 2022

W 90. rocznicę śmierci Anieli hr. Potulickiej. Było uroczyście

fot. MM

fot. MM

23 października w kościele parafialnym pw. Zwiastowania NMP w Potulicach kontynuowano rozpoczęte dzień wcześniej w Bydgoszczy uroczystych obchodów 90–tej rocznicy śmierci Anieli hr. Potulickiej. Wówczas uroczystej mszy świętej w Katedrze przewodniczył biskup Krzysztof Włodarczyk, po czym wierni zostali zaproszeni na koncert Chóru Akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W niedzielnej uroczystości w Potulicach, towarzyszącej 90–rocznicy śmierci Anieli hr. Potulickiej, wziął udział rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, który celebrował nabożeństwo. Przy ołtarzu kościoła w Potulicach towarzyszyli mu również profesorowie KUL ks. prof. dr hab. Marek Chmielewskiej, ks. dr hab. Andrzej Piwowar oraz gospodarz – proboszcz potulickiej parafii ks. Maciej Szmytowski.

W nabożeństwie oprócz mieszkańców Potulic, uczestniczyli również zastępca burmistrza Nakła Krzysztof Błoński, nakielscy radni, władze Fundacji Potulickiej – prezes dr hab. Adam Zadroga, członek zarządu dr hab. Mieczysław Ryba oraz przewodniczący komisji rewizyjnej dr hab. Paweł Marzec, władze Stowarzyszenia Kulturalno–Oświatowego im Anieli hr. Potulickiej – prezes Magdalena Łusiak oraz wiceprzewodnicząca zarządu Jolanta Gacka, prezes CGFP Jacek Podlewski, a także uczniowie i nauczycieli ze szkół patronackich KUL – SP nr 2 im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Nakle, SP im. Komisji Edukacji Narodowej w Strzelewie, ZS–P im. Dzieci Potulic w Potulicach, SP im. Hrabiny Anieli Potulickiej w Wojnowie oraz SP im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Kruszynie.

Po zakończeniu nabożeństwa, delegacje udały się złożyć kwiaty i zapalić znicze przy krypcie hr. Anieli Potulickiej. Ostatnia część uroczystości odbyła się do sali balowej w pałacu hr. Anieli Potulickiej, gdzie goście zostali zaproszeni na poczęstunek oraz koncert Chóru Akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Oceń artykuł: 43 41

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (21) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (26)

    daria, w dniu 23-10-2022 20:59:55 napisał:

    kto to jes ta aniela

    odpowiedz

    • 28 (46)

    Kamil Zdun, w dniu 23-10-2022 21:35:29 napisał:

    Witamy I Sekretarz, wybranka garnka i wyszyńskiego święta Mućkowska, następczyni hrabiny

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 5 (13)

    Kanonizowana niewiasta., w dniu 24-10-2022 01:36:48 napisał:

    Świetna jakość zdjęć .

    odpowiedz

    • 26 (44)

    2212, w dniu 24-10-2022 08:36:14 napisał:

    Teraz przynajmniej KUL i Czarnek mogą doić dowoli kasę z ziem przejętych w okolicach Potulic. No i dotacje od hektara od tej złej UE.

    odpowiedz

    • 0 (30)

    Arystokratka, w dniu 24-10-2022 13:35:33 napisał:

    Osoby, które dokonały wpisu ukazały w pełni w swój poziom inteligencji i kultury. Dokonały własnej kompromitacji, bowiem osoby nie posiadające żadnej wiedzy na wypowiadany temat bez zażenowania zabierają głos. W dobie dzisiejszego rozwoju cyfryzacji, bez kłopotu mogą zasięgnąć fachowej wiedzy w internecie (w tym historycznej) i dokształcić się, jeżeli chcą zabrać głos w danym temacie. Jednak taka postawa ukazuje właśnie poziom lokalnego społeczeństwa, a przede wszystkim pokazuje bezmyślne jątrzenie by zaistnieć głupotą. Najwidoczniej chcą pokazać światu jak prymitywne społeczeństwo zamieszkuje gminę Nakło nad Notecią. Proponuję żeby osoby te dodały jeszcze własne foto, aby można było rozpoznać je na ulicy, może staną się celebrytami. Tylko do tego potrzebna jest odwaga, której zapewne im brakuje.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 7 (25)

    ojszczar, w dniu 24-10-2022 15:14:23 napisał:

    kogo to wogole interesuje u jakie ma znaczenie

    odpowiedz

    • 14 (34)

    Było i tak, w dniu 24-10-2022 18:37:10 napisał:

    Są również i takie wspomnienia po hr. Potulickiej .W okresie międzywojennym nie było dobrobytu jak teraz .Ludzie byli biedni ,często chodzili do potulickich lasów ,zbierali jagody ,grzyby jak również inne runo leśne , w tym chrust .Jak przejeżdżała hr. Potulicka swoim powozem konnym ,zbierający ludzie przede wszystkim dzieci ,kłaniały się bardzo nisko .Jednak ta wdzięczność nie wystarczała .Zatrzymywała powóz ,wysiadała z niego ,podchodziła do zbierających ,nakazując zostawienie chrustu w lesie .Nazbierane jagody w dziecięcych koszykach, kazała wysypać i rozdeptać . Te zdarzenia były zapamiętane przez ludzi żyjących w tamtych latach .Po II Wojnie Światowej opisy takich zdarzeń były przekazywane żyjącym jeszcze do dzisiaj ludziom. W historii polskich dziedziców jest ogrom opisów, jak byli traktowani podwładni . Jednak to Kościół był zawsze pierwszym beneficjentem ,potem Państwo a na końcu poddani .

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 7 (23)

    CNA, w dniu 24-10-2022 21:28:46 napisał:

    No cóż tyle znaczy człowiek po zejście z tego świata , pozostawiła hektary ziemskie z zabudowami inwentarzem itp itd przepisując za życia Chrystusowcom i KUL od jej śmierci minęło 90 lat .Aż wstyd że ta Kaplica grobowa nie Bazylika rozmiarów Lichenia dopiero teraz od niespełna 14 lat małymi krokami nabiera blasku przy wsparciu funduszy unijnych,gminnych dotacjii zbiórek i miejscowej ludności która spłaca kredyt bo musi być wkład własny. Rozumiem wojna,przepisy,prawo, restrykcje wojenne polityczne itd .A co ten czas 40 lat co robili obdarowani hektarowym testamentem Chrystusowcy i KUL Wstyd nie było by to w takim stanie jak widać majątek jej pałac i parę lat temu jej kaplica grobowa jeszcze raz wspomnę nie Bazylika. Dlaczego to tak wygląda sami sobie odpowiedzieć dajcie. Wstyd spadkobiercy.

    odpowiedz

    • 5 (21)

    przyjaciel psów, w dniu 25-10-2022 10:52:47 napisał:

    TO ,że kościół /czytaj oni w czerni i nie tylko/ udają, że wspominają hrabinę ok. nie ma się czemu dziwić ale p.maćkowska ,prawie główna uczestniczka ? samo promocja obecnego wszechpisu,

    odpowiedz

    • 5 (17)

    kory, w dniu 25-10-2022 17:39:17 napisał:

    Jeszcze ją świętą ogłoście. Przecież ona wcale nie miała takiej krystalicznie czystej biografii jak się opisuje, bywała naprawdę okrutną kobietą. Więc nie rozumiem dlaczego obchodzi się z taką pompą rocznicę jej śmierci, chyba tylko dlatego że majątek przekazała Chrystusowcom.

    odpowiedz

    • 6 (16)

    Ks. Maciej., w dniu 25-10-2022 20:52:33 napisał:

    Szanowni Państwo. Pragnę odnieść się do niektórych komentarzy, które delikatnie mówiąc mijają się z prawdą. Chrystusowcy nigdy nie byli i nie są właścicielami ani jednego metra kwadratowego ziemi w Potulicach. Hrabina Aniela Potulicka, kiedy powstawało moje zgromadzenie w 1932 roku, nie miało swojej siedziby i w związku z tym Hrabina przyjęła nas pod swój dach. Żadnego majątku nam nie przekazała. Nie jesteśmy więc żadnymi spadkobiercami hektarowymi, ani parku, ani pałacu, ani kościoła. Kościół jest parafialny i należy do całej parafii, w konsekwencji jest diecezjalny a nie zakonny. A jest oczywiście moim pragnieniem, aby świecił blaskiem i był perełką naszych ziem. I nigdy bym się nie pokusił na porównanie do Lichenia. Nasz jest piękniejszy. W testamencie Hrabiny nie znajdziemy żadnej wzmianki o darowaniu czegokolwiek na własność chrystusowcom. Może warto się zapoznać niektórym komentującym z historią parafii i tych ziem, kto miał nad tym całkowitą i niepodzielną władzę. Kto doprowadził do takiego stanu i kościół i pałac, bo przecież nie chrystusowcy. Podkreślam raz jeszcze z całą odpowiedzialnością - chrystusowcy nie mają na własność w Potulicach niczego. Niczego mieć nie możemy bo niczego nie dostaliśmy. Z wyrazami szacunku dla wszystkich komentujących. Ks. Maciej Szmytowski - chrystusowiec.

    odpowiedz

    • 1 (13)

    Naklok, w dniu 25-10-2022 21:11:21 napisał:

    Księże Macieju! Wpisu dokonali życiowi frustracji, dla których fakty nie mają znaczenia. Nawet pewnie i tekstu nie przeczytali bo i tak by nie zrozumieli. Mają okazję do szkalowania to ja skrzętnie wykorzystali. Takie są realia portali\u z 24.pl w nazwie. Że pierwszych wpisów dokonują ludzie co najmniej lekko upośledzeni.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (12)

    CNA, w dniu 26-10-2022 18:05:08 napisał:

    Do ks Macieja ,przytoczę trochę w skrócie historii z biografi hr Anieli światłej, mądrej dziedziczki rodu Potulickich. . .,,Żyjąc skromnie dochody,,lokowała,, w instytucjach użyteczności publicznych ... żłobek w Bydgoszczy,dom dla dzieci opuszczonych Poznań, dom dla upadłych dziewcząt na Winiarach,PAŁAC w POTULICACH ODDAŁA NA SEMINARIUM kształcące chrystusowcow- kapłanów pracujących wśród Polonii. Doczekała się pierwszych członków nowego zgromadzenia... szukała godnego celu, na który mogłaby przekazać majątek...1925 roku w czasopiśmie,,Nurt,, rektor KUL powstałego w 1918 roku uniwersytetu prosi o wsparcie na cele uczelni...10 sierpnia 1925 powstaje Fundacja Potulicka im Anieli Hr Potulickiej .. w 1948 zlikwidowano. . .Fundacja KUL odzyskała w 1991 roku ...Hrabina Aniela umiera 17 października 1932 roku pochowana w habicie tercjarskim ...mszy przewodniczył prymas Polski August Hlond ( założyciel Towarzystwa Chrystusowego) kazanie wygłosił ks Józef Kruszyński... ." ,, ODDAŁA PAŁAC,,współcześnie darowizna darowała . Pałac to obszar pałacowo parkowy z kaplicą parkowa obecny Kościół ZNMP który nie jest wielkością metrów kwadratowych co Bazylika ( to tylko metafora bo taka mała kapliczka niszczała ale dostala blasku). Dla niektórych poprzedników był problem I obdarowanych życiowym testamentem Hrabiny. A tak ogólnie to,, ODDANY ,,wam Obszar pałacowo parkowy zostawiliście z kluczami w drzwiach i osiedliliscie się w Poznaniu .I to jest już niefajne.

    odpowiedz

    • 2 (12)

    CNA, w dniu 26-10-2022 20:21:10 napisał:

    Dla zainteresowanych wątpiących w życiowe dzieła dziedziczki rodu Potulickich właśnie ukazał się artykuł w tygodniku ,,Nasza Krajna,, o hr Anieli Potulickiej polecam i dziękuję

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Ks. Maciej Szmytowski SChr, w dniu 27-10-2022 13:53:24 napisał:

    Szanowny/a Panie/Pani CNA. Nie fajne jest to że że chce Pan /Pani za wszelką cenę wcisnąć nam coś czego nie posiadaliśmy. Nie fajne jest to, że Pan/Pani nie ma odwagi się podpisać. Nie fajne jest to, że informując o jakichś faktach, nie podaje źródła ich uzyskania. Pisząc że Hrabina "ODDAŁA PAŁAC" i dodając że współcześnie to darowizna, wyrwał/a Pan/Pani z kontekstu, bo pełne brzmienie powinno być takie: ODDAŁA PAŁAC W UŻYTKOWNIE a nie na własność. A takie sformułowanie zmienia całkowicie sens podejścia do sprawy. Podpisana w 1934 umowa, oparta na podstawie testamentu Hrabiny Anieli Potulickiej stwierdzała fakt, iż obszar ziemi i budynki oddane do dyspozycji Zgromadzenia są własnością Fundacji. Zgromadzenie miało prawo do bezpłatnego użytkowania pałacu. Podkreślam, żeby nie umknęło Pana/Pani uwadze stwierdzenie, że ziemia i budynki są własnością Fundacji, a chrystusowcy UŻYTKOWALI a nie byli właścicielami. Nieprawdą jest również stwierdzenie, że zostawiliśmy coś z kluczami w drzwiach i osiedliliśmy się w Poznaniu. Kiedy wybuchła II Wojna Światowa, i kiedy Potulice zajęli Niemcy, w pałacu jak Pan/Pani wie (chyba), został w 1941 utworzony obóz. Do tego czasu, w pałacu przebywali moi współbracia, którzy troszczyli się o pałac. 1 maja 194o r. pozwolenie na przebywanie w Potulicach uzyskało 2 moich współbraci: br. Jan Szczepaniak oraz br. Stefan Nadobnik. Oni to przebywali w Potulicach aż do wyzwolenia. Po wyzwoleniu już władzę objął ktoś inny i rzeczywistość przedstawiała zupełnie inaczej. Gdyby Pan/Pani chciał/a się dowiedzieć jeszcze czegoś więcej o Potulicach, o Hrabinie, o historii tego kawałka Małej Ojczyzny to teraz już zapraszam do Potulic. Służę swoją skromną osobą i różnymi źródłami. ks. Maciej Szmytowski.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Praca na wysokości
60PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku...

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie....

(czytaj więcej)
Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.Rozumiem