Wyjątkowe eksponaty. Meble trafiły do muzeum

fot. Muzeum Ziemi Krajeńskiej
W tym tygodniu do muzeum trafiły wyjątkowe eksponaty#, a mianowicie meble kuchenne wykonane około 1947 r. Ich twórcą był stolarz, mieszkaniec Nakła pan Roman Stucki.
Według wspomnień rodziny swoje umiejętności stolarskie kształcił jeszcze w zakładzie Erica Nassa, który mieścił się u styku ulic Wodnej z Hallera. Następnie pracował w Fabryce Narzędzi Stolarskich Antoniego Wardzińskiego. Pan Roman kontynuował pracę we wspomnianej fabryce po tym jak została znacjonalizowana i połączona z Bydgoskimi Fabrykami Mebli.
Dzięki przekazanym do naszych zbiorów meblom udało się przearanżować część wystawy poświęconej życiu na krajeńskiej wsi. Tak oto odtworzyliśmy wygląd kuchni z połowy XX wieku. Jeśli jesteście ciekawi efektu naszej pracy oraz zainteresowała was historia mebli i ich twórcy to serdecznie zapraszamy do odwiedzenia muzeum.
Serdecznie dziękujemy darczyńcom, którzy przekazali do naszych zbiorów wspomniane przedmioty.
Materiał: Tomasz Pasieka / Muzeum Ziemi Krajeńskiej
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria




Czytaj również
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)