Dziś mamy 24 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

27 marca 2023

Zebranie sołeckie w Paterku. O drogach, kanalizacji i inwestycjach

fot. MM

fot. MM

W minioną środę w Wiejskim Domu Kultury w Paterku odbyło się coroczne, sołeckie zebranie #sprawozdawcze. Uczestniczyło w nim 40 osób, które ochoczo podejmowały dyskusję zarówno z sołtysem Piotrem Niemczewskim, jak i zastępcą burmistrza Nakła Krzysztofem Błońskim.

Sprawozdanie z działań sołtysa i rady sołeckiej

Pierwszym punktem każdego zebrania sołeckiego jest przedstawienie przez sołtysa danej miejscowości sprawozdania z działalności. W tym konkretnym przypadku takową informację przedstawił uczestnikom wtorkowego zebrania Piotr Niemczewski. Jak się okazało, pod kątem ilości zorganizowanych w minionym roku zebrań sołeckich na terenie gminy Nakło Paterek wiedzie prym. Mieszkańcy spotykali się na tego typu zebraniach aż czterokrotnie. Z kolei sołtys z radą sołecką spotykał się w minionym roku aż ośmiokrotnie celem omówienia bieżących spraw sołectwa i zaplanowanych działań mających na celu poprawę szeroko pojętej jakości życia mieszkańców.

Działalność sołtysa i rady sołeckiej doskonale obrazują składane pisma do urzędu gminy. Rada sołecka po zapoznaniu się ze zgłaszanymi przez lokalną społeczność problemami, w trakcie 2022 roku występowała do nakielskich włodarzy w następujących sprawach: nadania nazwy ul. Konwaliowej w Paterku i przyporządkowanie numerów dla posesji; wystosowanie listu otwartego w sprawie zmian organizacji ruchu w Nakle; naprawy nagrobka p. Sielskich (byłych nauczycieli w Paterku), a także renowacji pomnika kapliczki na terenie cmentarza; zalania ulic Cichej i Spokojnej, zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ws. terenów w Nadnoteckim Parku Przemysłowym przed działalnością uciążliwą; budowy nowej remizy OSP w Paterku; wprowadzenia studium uwarunkowań i kierunków rozwoju gminy Nakło o wybudowanie wielofunkcyjnego boiska sportowego, zabezpieczenie pieniędzy w ramach montażu finansowego dotyczącego budowy zachodniego obejścia Paterka i Nakła; wykonania projektu wjazdu od strony ronda Powstańców Wielkopolskich w ul. Cichą; zintensyfikowania prac związanych z budową kanalizacji; zakupu urządzenia wskazującego pomiar jakości powietrza; powiększenia terenu cmentarza komunalnego; wykonania bezpiecznych zjazdów z drogi wojewódzkiej (ul. Szubińskiej) na drogi gminne; wykonania chodnika łączącego ul. Brzozową z przystankiem autobusowym; montażu lamp na niedoświetlonych do tej pory ulicach, m.in. ul. Okrężnej, Cichej, Lawendowej, Miętowej.

Tym razem w Paterku było spokojnie

Ostatnie zebrania sołeckie w Paterku miały niezwykle burzliwy charakter, a przedstawiciele nakielskiego samorządu i mieszkańcy mieli problem z prowadzeniem merytorycznych rozmów ze względu na drastyczne różnice zdań i poglądów w ważnych dla Paterka kwestiach. Tym razem było jednak inaczej.

Po blisko półgodzinnej przemowie zastępcy burmistrza Nakła Krzysztofa Błońskiego, mieszkańcy przystąpili do zadawania pytań. Pierwsze pytanie, jakie zadała jedna z uczestniczek zebrania, dotyczyło fatalnego stanu ul. Konwaliowej w Paterku. Mieszkanka wprost sugerowała, że podczas złych warunków atmosferycznych osoby tam mieszkające dosłownie toną w błocie. Ponadto mieszkańcy prosili o doświetlenie kilku ulic w Paterku, a także pytali o możliwość wprowadzenia istotnych działań, które zmusiłyby kierowców do wolniejszej jazdy po ul. Kcyńskiej.

Obecny na zebraniu wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski po raz kolejny przypomniał mieszkańcom o zasadności ujęcia w planach inwestycyjnych gminy Nakło budowy zachodniej obwodnicy Paterka i Nakła. Jak podkreślił wicestarosta – ważne jest to, aby ten pierwszy ważny krok wykonać jeszcze przed planowaną budową drogi ekspresowej S10, z którą w/w obwodnica miałaby się w przyszłości w sposób naturalny połączyć. Ważne jest także wprowadzenie stosownych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które uniemożliwi budowę jakichkolwiek budynków na wskazanej trasie zachodniego obejścia Nakła i Paterka. Ponadto po raz kolejny podniesiony został temat budowy remizy strażackiej w Paterku, jak i również zagospodarowania budynku po starym przedszkolu.

Dyskutowano również na temat budowy kanalizacji na ul. Wyzwolenia, a także o nowo powstałych przejściach dla pieszych na wspomnianej ulicy. Mieszkańcy narzekali też na ich zdaniem bardzo złą jakość wody płynącej z kranów, a także prosili o utworzenie stacji rowerowej w ramach projektu Nakielski Rower Miejski przy Wiejskim Domu Kultury w Paterku. Uczestnicy zebrania pytali też o aktualne plany dotyczące budowy marketu Dino oraz zbiornika retencyjnego w Paterku, jak i również o plany zagospodarowania terenu przy świetlicy wiejskiej. 

Wracając jednak do kwestii zagospodarowania terenu przy WDK w Paterku, to wywołanie tego wątku przywołało jednocześnie dość nieoczekiwaną dyskusję na temat pracy obecnego sołtysa i rady sołeckiej...

„Współpracy nie widać”

– Czy jest możliwość zadbania o teren przy WDK jakoś we własnym zakresie? Pamiętam dobre czasy poprzednich sołtysów, Zdzisława Sella i Mariusza Malikowskiego. Oni ten teren starali się utrzymywać we własnym zakresie. Nie czekali oni na przyjście odpowiednich służb, tylko sami brali się do pracy. Może obecny sołtys i rada sołecka powinni się pochylić nad takim rozwiązaniem. Wystarczą chęci. Rozumiem, że jest to własność gminy, ale to miejsce wygląda obecnie tragicznie. Zadbajmy o to miejsce razem, nie możemy czekać na gminę, bo to do niczego nie prowadzi. Kiedyś potrafiły wspólnie zebrać się Ochotnicza Staż Pożarna, Skra Paterek, sołectwo, szkoła, dom kultury. Dzisiaj takiej współpracy nie widać. Ciągle słyszę, że gmina na coś nie pozwala, ale poprzednicy potrafili jakoś się zorganizować i nie było takich przeszkód. Moje zdanie jest takie – jeżeli ktoś chce, to zawsze znajdzie sposób, a jeśli nie, to zawsze znajdzie powód – powiedział jeden z uczestników zebrania. Po tym głosie jednego z uczestników zebrania głos zabrał radny Zdzisław Sell, który ubolewał nad rzekomym brakiem współpracy z sołtysem i radą sołecką. – Obecnie Paterek posiada dwóch radnych – mnie i Annę Karolczak. Jest nam bardzo przykro, że nie jesteśmy zapraszani na spotkania rady sołeckiej, kół gospodyń wiejskich (…) Nie wiem, skąd taka niechęć do naszych osób. Skoro my nie możemy przychodzić na spotkania rady sołeckiej, to oznacza tyle, że sołtys i rada sołecka nie chcą wiedzieć, co się dzieje w gminie, albo po prostu nie chcą nam przekazywać na bieżąco swoich uwag i spostrzeżeń – dodał Zdzisław Sell.

W odpowiedzi na słowa radnego sołtys Paterka Piotr Niemczewski jasno podkreślił, że spotkania rady sołeckiej odbywają się w takiej a nie innej formie od samego początku i wszystkim członkom jej taki stan rzeczy odpowiada, a jeśli składane są jakiekolwiek pisma do gminy, to są one zamieszczane jednocześnie na stronie facebook'owej sołectwa, a ewentualne petycje przechodzą bezpośrednio przez ręce radnych, więc Ci doskonale wiedzą, jakie działania podejmuje rada sołecka.

Na zakończenie dyskusji w temacie współpracy lokalnej społeczności Paterka głos zabrała dyrektorka miejscowej szkoły Alina Sławkowska. – O zebraniu dowiedziałam się dzisiaj, a wiem, że o naszej szkole mówi się dość często podczas zebrań sołeckich, to postanowiłam wziąć w nim udział. Chciałam powiedzieć, że kiedy ja proszę o pomoc radę rodziców, to zawsze ją utrzymuję. To samo tyczy się księdza proboszcza, naszych strażaków ochotników czy pań z KGW. Ciągle mówi się o tym, że mamy jakiś problem (…) Uważam, że ludzie niestety coraz częściej uczą się wskazywać palcem dany problem,, ale nie robić niczego z tym faktem – zauważyła.

Źródło:  

Oceń artykuł: 486 521

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (45) Zgłoś naruszenie zasad

  • 79 (105)

  Stała , w dniu 27-03-2023 21:41:10 napisał:

  Jedyne sołectwo, które dzisla według normalnych zasad . Popieram was, Trzymam kciuki.

  odpowiedz

  • 77 (93)

  Paterek , w dniu 27-03-2023 21:42:26 napisał:

  Merytoryczne spotkanie, rada solecka wie po co mieszkańcy ją powołali.

  odpowiedz

  • 73 (83)

  Nie tylko narzekać , w dniu 27-03-2023 21:46:17 napisał:

  Mieszkańcy pokazali, ze zależy im na sołectwie. Frekwencja świadczy o sile Paterka

  odpowiedz

  • 65 (69)

  Porządki wiosenne, w dniu 27-03-2023 21:54:20 napisał:

  Niech ten Pan co mu tak zależy na porządkach niech skrzyknie ludzi w jakąś sobotę w celu porządkowania obejścia WDK i napewno społeczeństwo pomorze. W jedności siła. TYLKO GDZIE I KIEDY ??? I proszę zaprosić do porządków tych młodych co tak szkła tłuką i śmieci rozrzucają. Monitoring jest można sprawdzić !

  odpowiedz

  • 66 (80)

  Panisko, w dniu 27-03-2023 21:54:31 napisał:

  Tradycyjnie, napierala zajęty nie miał czasu.

  odpowiedz

  • -37 (73)

  Kiełbasa wyborcza, w dniu 27-03-2023 21:56:36 napisał:

  Kiełbasa wyborcza ruszyła. Obiecanki cacanki.

  odpowiedz

  • 65 (73)

  Dojeżdżający , w dniu 27-03-2023 21:57:05 napisał:

  Artykuł obszerny, po przeczytaniu czuję się jakbym tam byl. Wnioski wysuwają sie same: starają się duzo robic na tyle, na ile pozwala czas i adresat pism. Naprawdę szacunek, ze die starają i oby yo zaowocowało polepszeniem i uporządkowaniem zaniedbanego Paterka. Kciuk w górę panie i panowie z rady.

  odpowiedz

  • 66 (74)

  elfik , w dniu 27-03-2023 22:01:32 napisał:

  Kocham Paterek za szczerość i odwagę. pozdrawiam.

  odpowiedz

  • 55 (61)

  Gomułka , w dniu 27-03-2023 22:04:34 napisał:

  Oj czyny społeczne, hm to nie czas PRL ten czas minął bezpowrotnie.

  odpowiedz

  • 61 (67)

  Wasal, w dniu 27-03-2023 22:08:01 napisał:

  Pani Radna to chyba zapomniała z jakiego obozu startowała i w którym miejscu teraz się znajduje i komu wasalem jest.

  odpowiedz

  • 58 (58)

  Cna, w dniu 27-03-2023 22:15:16 napisał:

  To powinni wysiedlić

  odpowiedz

  • 60 (64)

  Adaś , w dniu 27-03-2023 22:22:22 napisał:

  Albo powinna zdać mandat w co nie wierzę żeby do tego doszło. Koryto jest najważniejsze.

  odpowiedz

  • 58 (58)

  sztangs , w dniu 27-03-2023 22:26:14 napisał:

  A ten ruch obywatelski dla Nakła Sami o sobie to gdzie to jest?

  odpowiedz

  • 55 (57)

  Max , w dniu 27-03-2023 22:32:19 napisał:

  Super przygotowane zebranie, wszystkie działania Sołtysa i Rady Sołeckiej pokazane co w minionym roku się działo . Pomimo falstartu wice burmistrza, który większość swojego przemówienia przeznaczył na omawianie inwestycji nakielskich - my mieszkańcy chcieliśmy więcej uwagi i rozmowy poświęcić sprawom naszej wsi, dziękujemy wice burmistrzowi za dotrzymanie słowa odnośnie piątkowego spotkania z przedstawicielami wsi OBY TO NIE BYŁO TO JEDNARAZOWE PRZEDWYBORCZE SPOTKANIE I OBIECANIE!!!!!!!!

  odpowiedz

  • 54 (60)

  1+2, w dniu 27-03-2023 22:38:26 napisał:

  Ten Błoński to chyba normalny chłop z j ... czemu pozostali dwaj go tak blokują?

  odpowiedz

  • 48 (56)

  Jajco, w dniu 27-03-2023 22:51:28 napisał:

  Jest dobrze tak trzymać, z konsekwencją do końca. pozdrawiam

  odpowiedz

  • 46 (56)

  Kazia , w dniu 27-03-2023 22:56:44 napisał:

  Kiedy w Paterku będzie DINO? Lewiatana drogi , u Rycha podobnie . Czy te działki są już na sprzedaż?

  odpowiedz

  • 46 (56)

  Bar Mleczny, w dniu 27-03-2023 23:02:45 napisał:

  My chcemy Dino, My chcemy Dino , My chcemy Dino, My chcemy Dino.

  odpowiedz

  • 34 (36)

  SOS, w dniu 27-03-2023 23:18:31 napisał:

  Szukajciebas na Facebooku Sami o Sobie Ruch obywatelski

  odpowiedz

  • 34 (36)

  dzialamy , w dniu 27-03-2023 23:22:15 napisał:

  Jesteśmy na Facebooku Ruch Obywatelski Sami o Sobie.

  odpowiedz

  • -26 (44)

  Mieszkańcy Pamiętają , w dniu 27-03-2023 23:26:48 napisał:

  Faktycznie za czasòw Zdzisława Sella Paterek wyglądał 100 razy lepiej. A co najlepsze ten człowiek potrafił wspòłpracować z mieszkańcami i organizacjami znajdującymi się w Paterku. Brawo Zdzisław

  odpowiedz

  • -30 (46)

  Prawda, w dniu 27-03-2023 23:38:08 napisał:

  Co prawda to prawda. Sell i Malikowski mieli większy szacunek do mieszkańcòw. Bo ten obecny sołtys dzieli mieszkancòw Paterka nawet ostatnio na dożynkach parafialnych ukrywał się

  odpowiedz

  • 33 (37)

  kraweżnik, w dniu 28-03-2023 04:16:05 napisał:

  Z jakich pieniędzy finansowana jest ul. Pogodna w Paterku ?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 14 (38)

  Paterek to my, w dniu 28-03-2023 06:10:10 napisał:

  Brawo Panie sołtysie. Tak dalej.

  odpowiedz

  • -6 (22)

  Sąsiad, w dniu 28-03-2023 06:55:27 napisał:

  Mieszkańcy rozmowy między sobą to czasy PRL. Wy macie sołtysa 21 wieku pisemka ,komentarze,arty kuły w gazecie to jest przyszłość dzielenia ludności

  odpowiedz

  • -14 (34)

  nakiel , w dniu 28-03-2023 07:05:44 napisał:

  Ten wąsaty Pan niech już oszczędzi sobie wstydu. Dlaczego mieszkańcy Oaterka mają decydować o ruchu drogowym w Nakle? Śmieszne to. Przez nich już się pozbyliśmy wielu miejsc pracy i kasy na inwestycje z podatków ale teraz wielkie oczekiwania zróbcie to zróbcie tamto. Trzeba było nie blokować inwestorów

  odpowiedz

  • -7 (29)

  Paterek , w dniu 28-03-2023 07:35:06 napisał:

  A Sołtys jeszcze niech powie co się działo ja pracował w Straży ? Jestem mieszkańcem Paterka chciałbym aby wreszcie Sołtysem został ktoś naprawdę odpowiedzialny i z pomysłami planami dla naszego Sołectwa...ah brak słów na tego owego pana Sołtysa...Proszę wstydu nie rób panie Piotrze N. czas baletów już się skończył teraz chcemy ludzi chcących coś zrobić dla Sołectwa...a co do Pana Starosty Tomasza M. powinieneś milczeć i nie udzielać się publicznie za ten wałek co zrobiliście z Szpitalem.

  odpowiedz

  • -13 (23)

  40%, w dniu 28-03-2023 07:41:02 napisał:

  Co łączy sołtysów z Paterka obecnego i poprzednich ? Jak to mówił mały człowiek z Nowogrodzkiej dawanie w szyję

  odpowiedz

  • 19 (21)

  Dieta musi się zgadzać , w dniu 28-03-2023 07:44:26 napisał:

  Jak można coś z radnymi ustalić skoro przychodzi na zebranie Pani Karolczak i oficjalnie na zebraniu mówi ze nieczytelna uchwał bo nie miałam czasu i nie wie czego dotyczy. Później na Radzie Miasta przyklepuje uchwalę nie widząc czego dotyczy? Z takimi radnymi nie da się współpracować! I podejrzewam że pozostała świta takie samo ma podejście!

  odpowiedz

  • 22 (24)

  Akcja czyste powietrze, w dniu 28-03-2023 07:57:01 napisał:

  Ten Pan co się niedawno wyprowadził z Okrężnej niech przestanie hejtować. Jak tak bardzo chcesz pracy u Skiby to się do Chojnic wyprowadź a nie ferment siejesz we wsi i koleżankę z 12 zabierz z sobą. Ludzie będą Ci bardzo wdzięczni.

  odpowiedz

  • -13 (23)

  Ja, w dniu 28-03-2023 08:22:30 napisał:

  Madrze ktos powiedzial na tym zebraniu ze trzeba znalezc sposob a nie szukac powodow zeby dzielic mieszkancow .Krowa ktora ryczy malo mleka daje z soltysem jest to samo a czynow nie widac .,np do remontu figurki na cmentarzu cala rada byla chetna a robilo zaledwie dwuch panow a ochotnicy sie ulotnili a pozniej wypisuja ze to oni odnowili figurke .Do sprzatania Paterka sie wezcie a nie tylko zdjecia i obszerne artykuly wstawiacie na fejsa

  odpowiedz

  • 22 (22)

  Figurka, w dniu 28-03-2023 08:30:26 napisał:

  Sołtys jasno i wyraźnie na zebraniu podziękował Panu Łukaszowi za odnowę figurki.

  odpowiedz

  • -15 (27)

  Obserwator, w dniu 28-03-2023 08:36:51 napisał:

  Sami o sobie a powinno byc same samsungi toc to dogadac sie z nimi nie idzie pitrafia tylko hejtowac i ublizac ludziom jak nasz rzad

  odpowiedz

  • -16 (24)

  Ja, w dniu 28-03-2023 08:45:00 napisał:

  No wlasnie tylko Lukaszowi a do pomocy chetnych bylo wiecej z rady wstyd

  odpowiedz

  • 22 (26)

  wybory, w dniu 28-03-2023 08:45:26 napisał:

  Dosyć gadania czas do pracy. Zmiany w urzędzie, zmiany w rozwiązaniu komunkacyjnym, zmiany w rozdawaniu stanowisk, Dość rozbudowywania spółek w Nakle. A teraz czekamy na nowe rozliczenie inwestycji mieszkania plus duetu napierała maćkowska.

  odpowiedz

  • -11 (27)

  Sos, w dniu 28-03-2023 10:25:55 napisał:

  Tak rozwiazac ale rade soleckai soltysa to porazka co za ludzie

  odpowiedz

  • 14 (22)

  BYLi, w dniu 28-03-2023 11:23:50 napisał:

  Ciekawe czemu pan Zdzisław przed wcześnie skończył kadencję Sołtysa bo chyba zrezygnował lub się skończyła i nie chciał mieć nic wspólnego z wsią? A drugi sołtys Pan Mariusz? Co była za przyczyna, że zrezygnował, przypomnijcie proszę? Czy się mylę?

  odpowiedz

  • 15 (25)

  zorro, w dniu 28-03-2023 11:47:54 napisał:

  No to sprawdzimy jakie brzydkie wpisy robią nasi urzędnicy.

  odpowiedz

  • -7 (27)

  Cbserwator, w dniu 28-03-2023 12:07:46 napisał:

  Najlepszy to piprzedni soltys ze wszystkimi sie dogadal duzo zrobil dla Paterka rowny gosc a teraz to tylko prpblemow szukaja zeby komus dogryz

  odpowiedz

  • 8 (24)

  nasz , w dniu 28-03-2023 13:53:04 napisał:

  poprzedni to był numerant, co cysternę ciągnął za sobą. To były dawne czasy. Teraz sołtysem jest pan Piotr Niemczewski. Nowa rada sołecka i oni mają dbać o sołectwo.

  odpowiedz

  • -3 (19)

  Obywatel, w dniu 28-03-2023 16:02:04 napisał:

  Pan Piotr to dwie cysterny wypil a reszta to pije w ukryciu i glowy zadzieraja

  odpowiedz

  • 0 (20)

  Zukerberg, w dniu 28-03-2023 16:47:47 napisał:

  Patrząc technicznie to "jeśli składane są jakiekolwiek pisma do gminy, to są one zamieszczane jednocześnie na stronie facebook'owej sołectwa". A co to ma być może jeszcze tłitka sołtys napisze do burmistrza czy skoczka. Tak to na fejsbuczku to mogą pisowcy sobie pisać samochwalące posty. Później się to kończy jak skrzynka ministra Dworczyka. Powinien być zakaz marnowania czasu i pieniędzy na fejsbuczka. Płacenie w gminie nakielskiej jakiemuś Szymonowi za prowadzenie takiego czegoś to marniwanie pieniędzy. Przecież to dodatkowy etat aby ludzie potem mogli poczytać jak to nasza gmina jest miodem płynąca. Czekam na twitki na temat następnego zebrania. Nie zapomnijcie na insta zdjęcia potem wrzucić

  odpowiedz

  • 6 (42)

  zenio, w dniu 28-03-2023 19:13:08 napisał:

  sołtys Paterka do wymiany

  odpowiedz

  • -1 (43)

  Tak trzymać, w dniu 28-03-2023 19:17:10 napisał:

  Atakują czyli się boją. Znaczy to, że sołtys (burmistrz) robi dobrą robotę. Jeszcze rok i będzie pięknie..

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Konstrukcje stalowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Budowa magazynów
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Praca na wysokości
60PLN
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)
0

Akcja "Bezpieczny Autokar". Inspektorzy kontrolują pojazdy

Akcja „Bezpieczny Autokar" prowadzona jest od #2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek.

(czytaj więcej)