Dziś mamy 26 października 2024, sobota, imieniny obchodzą:

23 czerwca 2024

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

fot. DWOT

fot. DWOT

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

Zakres egzaminowanej wiedzy

Egzamin, który odbył się na Placu Ćwiczeń Taktycznych w m. Grupa, weryfikował umiejętności nowych żołnierzy z zakresu podstawowej wiedzy wojskowej niezbędnej żołnierzowi Terytorialnej Służby Wojskowej. Zagadnieniami, z których sprawdzono żołnierzy były m.in. strzelanie, pokonywanie terenu różnymi sposobami, terenoznawstwo, czy reakcja na kontakt ogniowy i umiejętności z zakresu pomocy przedmedycznej na polu walki.

Współpraca przede wszystkim

Pętla taktyczna zdawana była w ramach sekcji, na które zostali podzieleni żołnierze. Całą sekcję lekkiej piechoty zgodnie z założeniem tworzy 12 żołnierzy, którzy pełnią w niej konkretne funkcje między innymi dowódcy sekcji, szperacza, celowniczego UKM, radiotelefonisty, czy też medyka. Podstawą, by pomyślnie przejść egzamin, było więc tworzenie zgranej jedności. Warto podkreślić, że był to sprawdzian nie tylko zdobytych w trakcie szkolenia umiejętności wojskowych, ale także radzenia sobie ze stresem w trudnych warunkach.

Najważniejszy dzień w życiu każdego żołnierza

22.06. br. na placu apelowym 83 batalionu lekkiej piechoty w Grudziądzu żołnierze szkolenia podstawowego po 16 dniach wymagającego oraz bardzo intensywnego szkolenia podstawowego złożą przysięgę wojskową, iż będą odtąd „[…] służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic […]” stając się już oficjalnie częścią piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Od tej pory z pełnym poświęceniem, odpowiedzialnie oraz bezinteresownie będą przede wszystkim stać na straży bezpieczeństwa społeczności lokalnej zamieszkującej obszar Stałego Rejonu Odpowiedzialności Brygady, którym jest województwo kujawsko-pomorskie.

Dalszy proces szkolenia

Następnie czeka ich dalsze podnoszenie swoich umiejętności poprzez ciągłe szkolenie w ramach pododdziałów, do których zostali wyznaczeni. Proces szkolenia trwa 3 lata i obejmuje comiesięczne weekendowe szkolenia rotacyjne. Żołnierze raz w roku ukończą 2-tygodniowe, poligonowe szkolenie zintegrowane. Mają również możliwość przystąpienia do różnorodnych szkoleń specjalistycznych, także tych organizowanych wraz z pozostałymi służbami mundurowymi. Ma to na celu ponoszenie potencjału obronnego kraju w obliczu aktualnych zagrożeń.

Materiał: szer. Magdalena Marcinkowska / 8.K-PBOT

Oceń artykuł: 2 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Cobra, w dniu 23-06-2024 21:42:43 napisał:

    kiepskie to szkolenie skoro gościu holuje karabinek na skrzynce zamiast trzymać go w dłoni.... Czego oni ich tam uczą ???

    odpowiedz

    • 0 (0)

    xc, w dniu 24-06-2024 05:00:04 napisał:

    wymalują się jak w filmie Sami Swoi Kargul świnie malował na dzika

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Wiesiek , w dniu 24-06-2024 06:16:00 napisał:

    To nawet nie tacy harcerze XXI wieku tylko jacyś amatorzy

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Sierzant, w dniu 24-06-2024 20:12:46 napisał:

    Byłem w Wot. Powiem tak, pić na wodę, fotomontaż.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 24-06-2024 21:04:41 napisał:

    Jakie zagrożenia ? bzdury piszecie.Kto nam zagraża trzeba rozmawiać .

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Realista, w dniu 24-06-2024 21:30:42 napisał:

    ukry ...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
KOBIZE
500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Operacja pk. "Feniks". Wysiłek żołnierzy i potężna operacja logistyczna

Trwająca od 23 września operacja pk. Feniks to wysiłek #żołnierzy, ale również potężna operacja logistyczna. Żołnierz najedzony, wypoczęty i zaopatrzony w suchy, czysty mundur to żołnierz skuteczny. Właśnie dlatego logistycy przyjeżdżają pierwsi i po zakończeniu operacji wyjadą ostatni. Jest to wspólny wysiłek 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków

Ponad połowa Polaków powyżej #15 r.ż. ma nadwagę. Prawie co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)
0

Cyberzagrożenia w pracy zdalnej. O czym należy pamiętać?

Praca zdalna to dziś bardzo cenione rozwiązanie# na rynku pracy. Pozwala na większą elastyczność, oszczędza czas spędzany na dojazdach oraz sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak wraz z tymi korzyściami wzrasta także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych. Z okazji Miesiąca Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że praca zdalna, choć wygodna i popularna, niesie za sobą ryzyko cyberataków.

(czytaj więcej)