Dziś mamy 28 czerwca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 czerwca 2024

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

fot. DWOT

fot. DWOT

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

Zakres egzaminowanej wiedzy

Egzamin, który odbył się na Placu Ćwiczeń Taktycznych w m. Grupa, weryfikował umiejętności nowych żołnierzy z zakresu podstawowej wiedzy wojskowej niezbędnej żołnierzowi Terytorialnej Służby Wojskowej. Zagadnieniami, z których sprawdzono żołnierzy były m.in. strzelanie, pokonywanie terenu różnymi sposobami, terenoznawstwo, czy reakcja na kontakt ogniowy i umiejętności z zakresu pomocy przedmedycznej na polu walki.

Współpraca przede wszystkim

Pętla taktyczna zdawana była w ramach sekcji, na które zostali podzieleni żołnierze. Całą sekcję lekkiej piechoty zgodnie z założeniem tworzy 12 żołnierzy, którzy pełnią w niej konkretne funkcje między innymi dowódcy sekcji, szperacza, celowniczego UKM, radiotelefonisty, czy też medyka. Podstawą, by pomyślnie przejść egzamin, było więc tworzenie zgranej jedności. Warto podkreślić, że był to sprawdzian nie tylko zdobytych w trakcie szkolenia umiejętności wojskowych, ale także radzenia sobie ze stresem w trudnych warunkach.

Najważniejszy dzień w życiu każdego żołnierza

22.06. br. na placu apelowym 83 batalionu lekkiej piechoty w Grudziądzu żołnierze szkolenia podstawowego po 16 dniach wymagającego oraz bardzo intensywnego szkolenia podstawowego złożą przysięgę wojskową, iż będą odtąd „[…] służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic […]” stając się już oficjalnie częścią piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Od tej pory z pełnym poświęceniem, odpowiedzialnie oraz bezinteresownie będą przede wszystkim stać na straży bezpieczeństwa społeczności lokalnej zamieszkującej obszar Stałego Rejonu Odpowiedzialności Brygady, którym jest województwo kujawsko-pomorskie.

Dalszy proces szkolenia

Następnie czeka ich dalsze podnoszenie swoich umiejętności poprzez ciągłe szkolenie w ramach pododdziałów, do których zostali wyznaczeni. Proces szkolenia trwa 3 lata i obejmuje comiesięczne weekendowe szkolenia rotacyjne. Żołnierze raz w roku ukończą 2-tygodniowe, poligonowe szkolenie zintegrowane. Mają również możliwość przystąpienia do różnorodnych szkoleń specjalistycznych, także tych organizowanych wraz z pozostałymi służbami mundurowymi. Ma to na celu ponoszenie potencjału obronnego kraju w obliczu aktualnych zagrożeń.

Materiał: szer. Magdalena Marcinkowska / 8.K-PBOT

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Cobra, w dniu 23-06-2024 21:42:43 napisał:

    kiepskie to szkolenie skoro gościu holuje karabinek na skrzynce zamiast trzymać go w dłoni.... Czego oni ich tam uczą ???

    odpowiedz

    • 0 (0)

    xc, w dniu 24-06-2024 05:00:04 napisał:

    wymalują się jak w filmie Sami Swoi Kargul świnie malował na dzika

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Wiesiek , w dniu 24-06-2024 06:16:00 napisał:

    To nawet nie tacy harcerze XXI wieku tylko jacyś amatorzy

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Sierzant, w dniu 24-06-2024 20:12:46 napisał:

    Byłem w Wot. Powiem tak, pić na wodę, fotomontaż.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 24-06-2024 21:04:41 napisał:

    Jakie zagrożenia ? bzdury piszecie.Kto nam zagraża trzeba rozmawiać .

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Realista, w dniu 24-06-2024 21:30:42 napisał:

    ukry ...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
KOBIZE
500PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Wakacyjne remonty na drogach. Jakich utrudnień można się spodziewać?

Okres wakacyjny to czas wypoczynku i przerwy #od pracy. Jednak z uwagi na warunki atmosferyczne, dla drogowców to szczyt sezonu budowlanego, dlatego prace idą pełną parą.

(czytaj więcej)
0

Wzmożone kontrole upraw roślin. Sprawdzane pod kątem obecności GMO

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa od sześciu lat# wykonuje zadanie związane z kontrolą upraw GMO na podstawie zapisów ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

(czytaj więcej)
0

Korzystaj ze słońca rozsądnie. O czym trzeba pamiętać?

Przyszło lato, więc chcemy jak najwięcej czasu spędzać# na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar promieniowania słonecznego może być dla nas szkodliwy. Pamiętaj o regularnym stosowaniu kremów z filtrem i unikaj przebywania na bezpośrednim słońcu.

(czytaj więcej)