Dziś mamy 12 lipca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 czerwca 2024

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

fot. DWOT

fot. DWOT

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

Zakres egzaminowanej wiedzy

Egzamin, który odbył się na Placu Ćwiczeń Taktycznych w m. Grupa, weryfikował umiejętności nowych żołnierzy z zakresu podstawowej wiedzy wojskowej niezbędnej żołnierzowi Terytorialnej Służby Wojskowej. Zagadnieniami, z których sprawdzono żołnierzy były m.in. strzelanie, pokonywanie terenu różnymi sposobami, terenoznawstwo, czy reakcja na kontakt ogniowy i umiejętności z zakresu pomocy przedmedycznej na polu walki.

Współpraca przede wszystkim

Pętla taktyczna zdawana była w ramach sekcji, na które zostali podzieleni żołnierze. Całą sekcję lekkiej piechoty zgodnie z założeniem tworzy 12 żołnierzy, którzy pełnią w niej konkretne funkcje między innymi dowódcy sekcji, szperacza, celowniczego UKM, radiotelefonisty, czy też medyka. Podstawą, by pomyślnie przejść egzamin, było więc tworzenie zgranej jedności. Warto podkreślić, że był to sprawdzian nie tylko zdobytych w trakcie szkolenia umiejętności wojskowych, ale także radzenia sobie ze stresem w trudnych warunkach.

Najważniejszy dzień w życiu każdego żołnierza

22.06. br. na placu apelowym 83 batalionu lekkiej piechoty w Grudziądzu żołnierze szkolenia podstawowego po 16 dniach wymagającego oraz bardzo intensywnego szkolenia podstawowego złożą przysięgę wojskową, iż będą odtąd „[…] służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic […]” stając się już oficjalnie częścią piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Od tej pory z pełnym poświęceniem, odpowiedzialnie oraz bezinteresownie będą przede wszystkim stać na straży bezpieczeństwa społeczności lokalnej zamieszkującej obszar Stałego Rejonu Odpowiedzialności Brygady, którym jest województwo kujawsko-pomorskie.

Dalszy proces szkolenia

Następnie czeka ich dalsze podnoszenie swoich umiejętności poprzez ciągłe szkolenie w ramach pododdziałów, do których zostali wyznaczeni. Proces szkolenia trwa 3 lata i obejmuje comiesięczne weekendowe szkolenia rotacyjne. Żołnierze raz w roku ukończą 2-tygodniowe, poligonowe szkolenie zintegrowane. Mają również możliwość przystąpienia do różnorodnych szkoleń specjalistycznych, także tych organizowanych wraz z pozostałymi służbami mundurowymi. Ma to na celu ponoszenie potencjału obronnego kraju w obliczu aktualnych zagrożeń.

Materiał: szer. Magdalena Marcinkowska / 8.K-PBOT

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Cobra, w dniu 23-06-2024 21:42:43 napisał:

  kiepskie to szkolenie skoro gościu holuje karabinek na skrzynce zamiast trzymać go w dłoni.... Czego oni ich tam uczą ???

  odpowiedz

  • 0 (0)

  xc, w dniu 24-06-2024 05:00:04 napisał:

  wymalują się jak w filmie Sami Swoi Kargul świnie malował na dzika

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Wiesiek , w dniu 24-06-2024 06:16:00 napisał:

  To nawet nie tacy harcerze XXI wieku tylko jacyś amatorzy

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Sierzant, w dniu 24-06-2024 20:12:46 napisał:

  Byłem w Wot. Powiem tak, pić na wodę, fotomontaż.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 24-06-2024 21:04:41 napisał:

  Jakie zagrożenia ? bzdury piszecie.Kto nam zagraża trzeba rozmawiać .

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Realista, w dniu 24-06-2024 21:30:42 napisał:

  ukry ...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Lipiec. Idealny czas na wakacyjną domówkę!

Orzeźwiające drinki, soczyste owoce oraz aromatyczne# i pożywne przekąski, zapewniające nam energię do białego rana – lipiec to doskonały moment, by we własnym mieszkaniu lub ogrodzie wyczarować iście tropikalny bar, godny najlepszych nadmorskich kurortów. Jakie przekąski pasują do najpopularniejszych wakacyjnych koktajli? Z czym je łączyć, by miło rozpocząć dzień po udanej imprezie?

(czytaj więcej)
0

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Patriotyczna postawa rolników

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej#. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – bohaterską walkę, zapewnianie żywności oraz pomoc udzielaną uciekinierom i osobom ukrywającym się przed prześladowaniami.

(czytaj więcej)
0

Uważaj na barszcz Sosnowskiego! Roślina niebezpieczna dla człowieka

Czy wiesz, że podczas letniego spaceru powinieneś uważać na rośliny#, które mijasz na swojej drodze? Zagrożenie dla zdrowia może stanowić przede wszystkim barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Ryzykowne jest nie tylko dotykanie, ale nawet przebywanie w jego otoczeniu.

(czytaj więcej)
0

Ważna data dla leśników. Dzień poświęcony Janowi Gwalbertowi

Dzień leśnika w różnych kalendarzach# „wypada” inaczej. Dzień Leśnika i Drzewiarza mamy 5 kwietnia. Od kilku lat uznaje się, że leśnicy swój dzień obchodzą 12 lipca. Ale to nie jedyna ważna data dla leśników i lasów Państwowych.

(czytaj więcej)